VBAC czyli poród naturalny po cesarskim cięciu

VBAC czyli poród naturalny po cesarskim cięciu

Niektóre kobiety, które są po cesarskim cięciu, wiedzą, zanim ponownie zajdą w ciążę, że następnym razem chcą zaplanować VBAC. Co to znaczy VBAC? VBAC to poród naturalny po cesarskim cięciu.

Inne kobiety są przekonane, że ponownie chcą mieć cesarskie cięcie.

vbac co to znaczy

Niektórym kobietom czasami trudno podjąć decyzję, ale każda kobieta jest inna i każda ma prawo samodzielnie decydować. Decydować na podstawie dostępnej wiedzy, swoich wcześniejszych doświadczeń porodowych oraz dostępnej dla niej opieki medycznej i wsparcia. Każda kobieta ma prawo podjąć decyzję, która będzie najlepsza dla niej i jej rodziny.

90% kobiet, które przeszły cięcie cesarskie, może podjąć próbę naturalnego porodu w kolejnej ciąży. VBAC to bezpieczna alternatywa dla rutynowo powtarzanego cięcia cesarskiego jeśli Twoja ciąża jest zdrowa. I jeśli Twój poród rozpocznie się samodzielnie, to masz około 70% do 75% szans na bezpieczny, normalny poród drogami natury.

Co zwiększa szanse na VBAC?

 • wcześniejszy poród siłami natury
 • waga poprzedniego dziecka mniejsza niż 4 kg
 • poród rozpoczynający się spontanicznie i przed wyznaczonym terminem porodu
 • prawidłowe wstawienie dziecka do porodu w momencie przyjęcia do szpitala, a także rozwarta i skrócona szyjka

Jakie są ryzyka VBAC?

Niestety wiele szpitali i lekarzy nie wspiera kobiet, które chcą zaplanować poród naturalny po cesarskim cięciu. Nie dlatego, że nie jest to bezpieczne, ale z obawy przed pozwem o błąd w sztuce.

W rzeczywistości poród naturalny po wcześniejszym cięciu cesarskim nie jest bardziej niebezpieczny dziś niż w 1981 roku, kiedy to w raporcie amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia, wskazano, że ryzyko pęknięcia macicy w przypadku planowanego VBAC jest niskie i wynosi mniej niż 1% (u 7-8 kobiet na 1000 porodów). Mimo tego niektóre kobiety wciąż są ostrzegane, że jeśli podejmą próbę porodu naturalnego po cesarskim cięciu, to ich macica z pewnością pęknie. Słyszą też, że planowanie VBAC jest „samolubne i ryzykują życie dziecka tylko po to, żeby mieć lepsze doświadczenie porodowe.

Prawda jest taka, że w ciąży niskiego ryzyka, ryzyko pęknięcia macicy jest mniej więcej takie samo, jak ryzyko każdego innego zagrożenia w porodzie.

Jeśli chodzi o inne zagrożenia związane z VBAC to statystyki przedstawiają się następująco:

 • odklejenie się łożyska – trochę ponad 1% przypadków
 • wypadnięcie pępowiny – w około 5-6% porodów
 • dystocja barkowa – około 1,5% przypadków

Dobrze wybierz lekarza

Być może znalazłaś lekarza, który twierdzi, że wspiera VBAC, ale dostrzegasz dużą rozbieżność między tym, co deklaruje, a tym, jak Cię wspiera w Twoich decyzjach czy w jaki sposób odpowiada na Twoje pytania. Zapytaj go o to i spróbuj wyjaśnić z nim wszelkie nieporozumienia. Jeśli nadal Ci coś nie pasuje, to masz prawo zmienić lekarza. Stosunek osoby prowadzącej ciążę oraz wybór miejsca porodu przyjaznego VBAC może być kluczowy dla powodzenia Twojego planu.

Kiedy już znajdziesz lekarza, zaangażowanego we wspieranie Twojej decyzji o porodzie, nadal ważne jest omówienie z nim spektrum zagrożeń i korzyści związanych z próbą porodu naturalnego i planowym ponownym cięciem cesarskim. Możesz zmienić zdanie w dowolnym momencie ciąży. Czytanie, rozmawianie i zadawanie pytań pomoże Ci ocenić, czy planowane ponowne cięcie cesarskie jest dla Ciebie rozsądną opcją.

Jeśli jednak zdecydujesz się na podjęcie próby porodu naturalnego po cesarskim cięciu, to warto, żebyś wiedziała jak możesz się do niego przygotować, żeby zwiększyć swoje szanse.

Przed porodem

 • myśl o swoim VBAC jak o każdym innym normalnym porodzie. Pamiętaj, że większość kobiet, które planują VBAC, rodzi w sposób naturalny.
 • jeśli nigdy wcześniej nie rodziłaś naturalnie, ponieważ miałaś wykonane cesarskie cięcie na zimno, to prawdopodobnie Twój poród będzie dłuższy.
 • upewnij się, że omówiłaś wszystkie swoje obawy ze swoim partnerem/mężem, lekarzem i doulą.
 • staraj się uniknąć wywołania porodu, chyba że jest to konieczne ze wskazań medycznych.

W czasie porodu

 • staraj się relaksować, szczególnie w czasie skurczów.
 • pij, a we wczesnej fazie porodu spożywaj dodatkowo posiłki lub przegryzki węglowodanowe.
 • poruszaj się (chodź, siadaj, klęcz) zgodnie z tym co czujesz, aby wykorzystać grawitację i przyspieszyć poród.
 • wykorzystaj niefarmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego takie jak masaż, wizualizacja, głębokie oddychanie, modlitwa, relaksacje, kąpiel w wannie czy pod prysznicem.
 • pamiętaj, aby radzić sobie ze skurczami pojedynczo i odpoczywać pomiędzy nimi, zamiast martwić się o to, ile czasu jeszcze będzie trwał poród.
 • postaraj się myśleć o tym co czujesz jako o normalnym znaku postępu porodu.
 • staraj się unikać interwencji w porodzie, takich jak np. przebicie pęcherza płodowego, czy kroplówka zamiast picia. Chyba że są do tego wskazania medyczne.
 • pamiętaj, aby poruszać się i zmieniać pozycje, mimo tego, że będziesz stale podłączona do KTG.

Dodatkowe czynniki

Na powodzenie próby porodu naturalnego po cesarskim cięciu wpływają pewne czynniki, na które nie masz wpływu, takie jak ogólny stan Twojego zdrowia, to, czy miałaś wcześniejszy poród drogami natury, a także powód wykonania wcześniejszego cięcia cesarskiego. Ale na tę próbę mogą mieć również wpływ czynniki, które są zależne od wyboru lekarza, miejsca w którym będziesz rodzić, a także Twoje wybory dotyczące przebiegu całego porodu. Zaskakujące jest, że prawie nie przeprowadzono badań w celu określenia najlepszego sposobu opieki nad kobietami w trakcie porodów po cesarskim cięciu.

Jak przygotować się do cesarskiego cięcia?

Jak przygotować się do cesarskiego cięcia?

Jeśli wiesz, że będziesz miała cesarskie cięcie, to część rzeczy możesz zaplanować wcześniej. Jeśli planujesz poród naturalny to też warto, żebyś przeczytała ten wpis. W Polsce prawie połowa porodów kończy się cesarskim cięciem (i nie zawsze jest ono planowane). Zastanowienie się nad tym, co chcesz aby wydarzyło się podczas porodu poprzez cc i po nim, może Ci się po prostu przydać.

przygotowanie do cesarskiego cięcia

W czasie ciąży

Utrzymuj zdrową dietę. Upewnij się, że każdego dnia spożywasz wystarczającą ilość białka. Z pewnością chcesz przejść tę operację najlepiej jak to tylko możliwe. Nadwaga może zwiększyć komplikacje w trakcie i po operacji.

Rozciągaj się regularnie. Po operacji będziesz obolała i sztywna. Im lepiej będziesz się poruszać przed operacją, tym lepiej poczujesz się po operacji. Możesz skorzystać z rozciągania opisanego w tym wpisie.

Co warto przemyśleć?

Z pewnością jest kilka spraw, o których warto pomyśleć przed porodem (tak, tak, cesarskie cięcie to też poród), po to żeby zapewnić sobie i swojemu dziecku dobre z niego wspomnienia.

Moim zdaniem warto np. przygotować plan porodu. Chociażby po to, żeby uwzględnić w nim kwestię tego, żeby ojciec dziecka mógł je kangurować po porodzie i żeby po zakończeniu operacji mogła je też kangurować matka. Kangurować naprawdę skóra do skóry, a nie zawinięte szczelnie w rożek.

Przydaje się też zapytanie swojego lekarza, czy w jego szpitalu możliwe jest tak zwane “łagodne” cesarskie cięcie. Polega ono na tym, że lekarze wydobywają główkę dziecka, a następnie pozwala się na bardzo powolne rodzenie się reszty ciała (zwykle ciało zostaje około kilkudziesięciu sekund nadal w macicy). Dzięki takiemu postępowaniu płyn z płuc dziecka ma szansę wydostać się pod wpływem ściskania klatki piersiowej, podobnie jak się to dzieje w przypadku porodu siłami natury. Dłużej też czeka się z zaciśnięciem i odcięciem pępowiny. Pomaga to w łagodnej adaptacji układu oddechowego dziecka, a krew która przedostanie się z łożyska do dziecka wspiera profilaktykę anemii. Jeśli takie postępowanie nie jest możliwe, warto napisać pismo do dyrekcji szpitala i ordynatora oddziału z prośbą o jego umożliwienie.

Kontakt skóra do skóry i zasiedlanie bakteriami matki

Jeśli chodzi o kontakt skóra do skóry to tak jak pisałam warto wpisać go w plan porodu i jeszcze przed rozpoczęciem operacji na sali operacyjnej upewnić się u położnej, że ojciec dziecka będzie je mógł kangurować. A po zakończeniu operacji matka dostanie dziecko na pełne 2 godziny w kontakcie skóra do skóry. Tu ważne też jest, żeby w czasie tych dwóch godzin położna pomogła przystawić dziecko po raz pierwszy do piersi.

Czymś co imituje przejście dziecka przez kanał rodny jest tzw. zasiedlanie dziecka bakteriami matki. Polega ono na przetarciu buzi dziecka gazą, która wcześniej przez około godzinę pozostawała włożona w pochwę matki. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, to należy ją omówić z lekarzem i wpisać do planu porodu.

Karmienie piersią

Karmienie piersią po cesarskim cięciu. Ważne jest jak najwcześniejsze przystawienie dziecka do piersi. Optymalnie w czasie kangurowania po operacji. Jeśli z jakiś powodów nie jest to możliwe warto do 6 godzin po porodzie odciągnąć siarę ręcznie. Poniżej znajdziesz pytania, na które warto znać odpowiedź jeszcze przed porodem czy:

 • ktoś na sali pooperacyjnej pomoże w przystawieniu dziecka do piersi?
 • przywozi się do karmienia dzieci, w czasie kiedy matka nie jest jeszcze w stanie samodzielnie zajmować się dzieckiem?
 • po cesarskim cięciu szpital wymaga zgody matki na dokarmianie dziecka sztuczną mieszanką?
 • dokarmia się dzieci sztuczną mieszanką bez pytania i informowania rodziców?
 • po jakim czasie od operacji następuje pionizacja?

Jako ekstras warto zapytać lekarza czy nie byłby skłonny zaczekać z wykonaniem cięcia cesarskiego dopiero po rozpoczęciu czynności skurczowej. Co to daje?

 • rusza porodowa kaskada hormonów, dzięki czemu łatwiej jest z obkurczaniem się potem macicy
 • dziecko ma szansę dać sygnał, że jest gotowe
 • stymulacja układu oddechowego i nerwowego dziecka może oznaczać, że będzie się ono lepiej adaptować

Po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie to poważna operacja, po której będziesz potrzebować czasu na odpoczynek. Powrót do zdrowia może zająć około sześciu tygodni.

Na początku rana będzie bolesna i będzie Ci niewygodnie. Kładzenie się i wstawanie z łóżka, a nawet samo stanie może być trudne. Nie będziesz w stanie podnosić niczego ciężkiego ani wykonywać ciężkich prac domowych, takich jak odkurzanie, dopóki nie poczujesz się na to gotowa.

Jeśli możesz, poproś przyjaciół i rodzinę o pomoc po powrocie ze szpitala do domu. Najlepiej byłoby, gdyby ktoś pomagał Ci w domu dzień i noc przez co najmniej pierwsze dwa tygodnie.

Jeśli masz starsze dzieci, przygotuj je na to, czego mogą się spodziewać po powrocie do domu. Nie będziesz w stanie ich podnieść, ale mogą delikatnie wspiąć się na Twoje kolana lub przytulić się do Ciebie.

Przygotowanie domu

 • zaplanuj gdzie będziesz spędzać większość czasu z dzieckiem i połóż tam rzeczy, których możesz potrzebować, aby móc do nich sięgać bez wstawania
 • kup bawełniane majtki, wystarczająco wysokie, żeby nie urażały blizny (zazwyczaj zaraz nad linią włosów łonowych)
 • kup poduszkę do karmienia, mamy po cc często sobie chwalą jej posiadanie
 • zaopatrz się w paracetamol na uśmierzanie bólu, wkładki poporodowe i laktator
 • zamroź posiłki, aby nie musieć gotować przez kilka pierwszych dni po powrocie do domu

Jesteś po cesarskim cięciu? Poczytaj o VBAC czyli porodzie naturalnym po cesarskim cięciu.

5 ćwiczeń rozciągających, które warto wykonywać w ciąży

5 ćwiczeń rozciągających, które warto wykonywać w ciąży

Taka gimnastyka zwiększa komfort i przygotowuje Twoje ciało do łatwiejszego porodu. Pomaga wydłużyć mięśnie i zwiększyć zakres ruchu, tak aby zrobić jak najwięcej miejsca dla dziecka. Łagodne ruchy, takie jak rozciąganie, mogą uśmierzyć ból, poprawić trawienie i wydalanie lub zwiększyć Twój poziom energii. Systematyczne ćwiczenie działa lepiej niż raz w tygodniu, ale raz w tygodniu jest lepszy niż wcale.

Wszystkie pokazane ćwiczenia można wykonywać od skończonego 20 tygodnia ciąży. Jeśli musisz się oszczędzać lub masz problemy z rozejściem spojenia łonowego, zapytaj swojego lekarza o zgodę.

Rozluźnianie bioder

To ćwiczenie pomoże Ci kiedy masz spięte biodra. Możesz to ćwiczenie zrobić w leżeniu na podłodze, ale w bardziej zaawansowanej ciąży dużo wygodniej jest robić je na krześle. Według filozofii Spinning Babies to ćwiczenie „otwiera biodra, umożliwiając łatwiejsze zejście rodzącego się dziecka”, a także rozluźnia stawy biodrowe i stabilizuje miednicę. Zmniejsza też napięcie w okolicy kości krzyżowej. Warto w czasie jego robienia pochylić się lekko do przodu utrzymując proste plecy oraz pilnować, żeby nogi były zgięte pod kątem prostym.

Wykonaj to ćwiczenie po 5-10 razy na każdą nogę. Codziennie!

Rozciąganie łydek

Ćwiczenie rozciągające spięte ścięgna podkolanowe. Według filozofii Spinning Babies rozciąganie łydek „ułatwia parcie oraz ułatwia wszelkie pozycje porodowe w przysiadzie”. Rozciąganie łydki uzyskujemy poprzez ułożenie jednej nogi na zwiniętym ręczniku bądź karimacie i przechylenie ciała do przodu.

Wykonaj to ćwiczenie po 5-10 razy na każdą nogę. Codziennie! Dzięki temu wspierasz rozciąganie ścięgien podkolanowych, co powoduje, że mięśnie kości krzyżowej i pośladków są bardziej mobilne, gdy potrzebujesz otworzyć miednicę dla dziecka w czasie porodu.

Koci grzbiet

W ciąży często odczuwamy ból lub dyskomfort w dolnej części pleców. Twoje ciało stale dostosowuje się do zmieniającego się środka ciężkości, przerzucając większość ciężaru na plecy. Koci grzbiet „rozluźnia biodra i kość krzyżową, a także pomaga rozluźnić dolną część pleców pod koniec długiego dnia”. W ciąży nie uginamy pleców w dół, tylko wracamy do poziomej ich linii.

Wykonaj 20-40 powtórzeń, zwykle to zajmuje około 2-3 minut. Codziennie! Wykonuj zawsze, gdy… dolna część pleców jest zmęczona lub obolała, albo biodra są sztywne.

ćwiczenia rozciągające w ciąży

Wiatrak

Wiatrak jest kolejnym świetnym sposobem na rozciągnięcie pleców. Ruch skrętu pomaga uzyskać głębokie rozciągnięcie ich dolnej części oraz pośladków. Według Spinning Babies codzienne wykonywanie tego ćwiczenia może potencjalnie pomóc w zapobieganiu rwie kulszowej i ogólnie wspierać dolną część pleców. Wysokość na której kładziesz ręce zależy od Twojej sprawności, ważne jest żebyś mogła utrzymać proste plecy, więc lepiej zacząć od krzesła, potem przejść na kostkę do jogi, a dopiero potem na podłogę.

Zacznij od 5-6 powtórzeń na każdą stronę. Docelowo wykonuj do 10 na każdą rękę. Codziennie!

ćwiczenia rozciągające w ciąży

Wykroki

Wykroki według Spinning Babies, „przyczyniają się do„ uwolnienia kości krzyżowej ”poprzez wydłużenie ścięgien podkolanowych”. Jest to też świetne ćwiczenie, gdy przygotowujesz się do porodu dużego dziecka. Jeśli ciężko Ci wykonywać to ćwiczenie bez podparcia, przytrzymaj się oparcia krzesła lub nawet rąk partnera. Kolano z przodu wcale nie musi się uginać do kąta prostego, w filozofii Spinning Babies mniej znaczy więcej i z czasem łatwiej będzie Ci tę nogę uginać. Pamiętaj, żeby utrzymywać proste plecy.

Wykonaj to ćwiczenie po 5-10 razy na każdą nogę. Codziennie!

ćwiczenia rozciągające w ciąży

Mama na rubieżach wschodnich

Mama na rubieżach wschodnich

Mama na rubieżach wschodnich

I tak to się wszystko zaczęło

Jakieś pięć lat temu na kursie Promotora Karmienia Piersią poznałam Anetę Pisarek. W czasie początkowej rundki, w której każda z nas się przedstawiała, usłyszałam, że też jest z Siedlec. Pamiętam, że odwróciłam się i spojrzałam, żeby zapamiętać jak wygląda.

Podczas przerwy na kawę podeszłam do niej i zapytałam czy by nie chciała ze mną prowadzić Mlekoteki. Mlekoteka to grupa wsparcia dla kobiet karmiących mlekiem mamy. Wtedy już od roku samodzielnie prowadziłam podobną grupę okołoporodową Pozytywnie o Porodzie i wiedziałam, że samej nie jest łatwo.  Zgodziła się, a ja poczułam ulgę.

Wkrótce się okazało, że dobrze się nam razem współpracuje. Dlatego też jeszcze w tym samym roku zorganizowałyśmy pierwsze, bezpłatne duże wydarzenie dla kobiet w okresie okołoporodowym czyli Akcję Mlekoteka. Zwieńczeniem tego wydarzenia było spotkanie mam karmiących pod wdzięczną nazwą “Karmiące Cyce na Ulice”. Pamiętam jak siedziałyśmy, a było nas pewnie ze 20 w kawiarni Klonowa w Galerii S, a za oknami rozsiadło się dwóch młodych chłopaków licząc na to, że zobaczą cycki 😉

Mama na rubieżach wschodnich

Od tamtego czasu co roku, aż do pandemii, organizowałyśmy takie duże, tygodniowe, a czasem nawet dłuższe wydarzenia dla kobiet. Zawsze pomiędzy Dniem Matki, a Dniem Dziecka, zapraszając na nie szerokie grono lokalnych specjalistów, którzy za darmo dzielili się swoją wiedzą z uczestniczkami. Przy organizacji takich dużych imprez, szczególnie przy niewielkim, a czasami prawie żadnym budżecie, potrzeba super zgrania. I my takie byłyśmy, ja załatwiałam rzeczy, których nie bardzo lubiła robić Aneta, a ona to samo robiła dla mnie.

A potem dołączyła Zosia

Dwa lata później na spotkaniu ProKobiet obie poznałyśmy Zosię Kierylak, która była ich współorganizatorką. Wkrótce okazało się, że Zosia jest ciąży i pojawiła się na naszych wydarzeniach, które w 2018 roku obejmowały Tydzień Godnego Porodu i zaraz po nim Akcję Mlekoteka. Z tego co mówi, spodobało jej się to co robimy i wiedza, którą przekazujemy. I powiem Ci, że nie wiem jak się to stało, ale wkrótce wszystkie się zakolegowałyśmy.

Mama na rubieżach wschodnich

Rok później, myślę, że mogę zaryzykować, żeby to napisać, byłyśmy jak Trzy Muszkieterki i przyjaciółki. Każda z nas rozkręcała swój własny biznes, więc spotykałyśmy się nie tylko na ploteczki, ale także w ramach grupy Mastermind.

Dziś nie byłabym tym kim jestem gdyby nie one. Doceniam naszą różnorodność i to jak się uzupełniamy. I to też, że czasami stać nas na spontaniczne szaleństwo.

Mama na rubieżach wschodnich

Pomysł zrobienia coś razem krążył wokół nas już jakiś czas, aż dojrzał i urodził się 😉

I dlatego dziś właśnie zapraszam Cię do naszej grupy Mama na rubieżach wschodnich. 

Nie jest to grupa sprzedażowa, ale grupa w której chcemy się dzielić naszą wiedzą z rodzicami mieszkającymi w naszym regionie czyli: we wschodniej części województwa mazowieckiego (na wschód od Warszawy), północnej części województwa lubelskiego (Lubartów i powyżej) oraz południowej części województwa podlaskiego (Brańsk i poniżej).

Zauważyłyśmy, że na wielu grupach lokalnych rodzice pytają o to samo i korzystają z tych samych specjalistów, lekarzy i szpitali. Chcemy to wszystko zebrać, żeby dać uczestnikom dostęp do zasobów jakie są w naszym regionie. Marzymy o tym, żeby grupa ta stała się miejscem do wymiany doświadczeń, a także nawiązywania nowych znajomości.

W grupie możesz się spodziewać wiedzy z zakresu: ciąży, porodu, połogu, karmienia mlekiem mamy, rozszerzania diety, diety kobiety w ciąży i w okresie karmienia, chustonoszenia i wielopieluchowania. Jesteśmy też otwarte na potrzeby użytkowników, jeśli się jakieś pojawią.

Do zobaczenia na grupie

Jak rozmawiać z kobietą w porodzie

Jak rozmawiać z kobietą w porodzie

Co mówić, czego nie mówić i jak być obecnym w każdej chwili.

co mowic w porodzie

Czy Twoja najlepsza przyjaciółka wkrótce rodzi i czy poprosiła Cię o towarzyszenie jej w porodzie? A może Twoja córka chce Cię mieć blisko podczas porodu? Być może jesteś partnerem/mężem kobiety w ciąży i chcesz wiedzieć, jak najlepiej ją wspierać?

O tym jak wyobrażamy sobie poród często decydują sceny z seriali i filmów. Niestety zdecydowana większość to karykatury porodu. Spocona, krzycząca, zła kobieta. Głupkowaty, zestresowany, bierny ojciec. Lekarz-dupek. To nie jest norma.

I dlatego też, tutaj znajduje się przewodnik po tym, jak rozmawiać z rodzącą kobietą i być z nią. Możesz również znaleźć kilka świetnych pomysłów w moim PDF „Ściągawka dla osoby towarzyszącej” . Skorzystaj z tych narzędzi, przeczytaj je kilka razy i bądź najlepszym wsparciem dla swojej przyjaciółki / córki / kobiety.

Nastawienie

Przede wszystkim najważniejszymi rzeczami, które należy zabrać ze sobą na salę porodową to WRAŻLIWOŚĆ i OTWARTOŚĆ. Nadrzędnym zadaniem jest zwracanie uwagi na to czego potrzebuje ta konkretna rodząca kobieta. Pamiętaj: ONA JEST SZEFEM.

Trochę biologii

Kiedy kobieta rodzi, jej mózg się zmienia. Silne hormony porodowe”wyłączają” płat czołowy (korę nową odpowiedzialną za logiczne analizowanie bieżącej sytuacji). To sprawia, że kobieta może być:

 • milcząca
 • nie reagująca na pytania lub odpowiadająca na nie dopiero po pewnym czasie
 • tracąca poczucie czasu
 • niezdecydowana
 • wrażliwa na głośne dźwięki i ostre światło

Część mózgu, która przejmuje kontrolę, to układ limbiczny. Czasami nazywa się to naszym gadzim mózgiem, będącym częścią odpowiedzialną za podstawowe funkcje i instynkty. W wyniku tego kobieta może:

 • być wyczulona na nastrój każdej z osób obecnych przy porodzie
 • być we własnym świecie czyli tak zwanej “przestrzeni porodowej”
 • bujać się rytmicznie
 • mieć zamknięte oczy lub wyglądać jak trochę “na haju”
 • wydawać niskie, seksowne dźwięki
 • pochylać się do przodu lub wręcz chcieć być na czworaka
 • potrzebować poczucia bezpieczeństwa, a co za tym idzie chcieć być blisko osoby jej towarzyszącej
 • lepiej się czuć w niewielkich pomieszczeniach z niedużą ilością osób

Połączenie tych zmian funkcji mózgu oznacza, że może wydawać się inna. Pierwotna. Z innego świata! Teraz, gdy wiesz, że to normalne, możesz nauczyć się to widzieć i pozwolić jej się prowadzić. Obserwuj, co robi. Zwróć uwagę na jej intuicyjne zachowania. Ucz się tego.

Początek

Zanim wejdziecie na salę porodową, idealnie w czasie gdy kobieta będzie rozmawiała z położnymi zaraz po wejściu do szpitala, weź 15 powolnych, głębokich oddechów. Będziesz po tym spokojniejszy.

Jak już będziecie razem na sali uśmiechnij się. Zwróć uwagę jak reaguje na położną i czy łapią dobry kontakt.

Zmiany

We wczesnej fazie porodu kobieta bardziej przypomina swoje normalne ja. Mówi normalnie i funkcjonuje na co dzień. Zwykle jesteście też nadal w domu, więc rozmawiaj z nią i zachowuj się jak zwykle.

W momencie, kiedy poród zaczyna przyśpieszać kobieta przestaje mówić i zaczyna się skupiać w czasie skurczów. Jeśli zauważysz, że jej twarz lub oddech zmieniają się wraz z początkiem skurczu, przestań prowadzić z nią dyskusję i bądź przy niej. Dopasuj swój oddech do jej oddechu. Ta subtelna zmiana w twoim własnym ciele jest dla niej bardzo uspokajająca, nawet jeśli jej nie słyszy. Wie, że z nią jesteś.

W trakcie aktywnego porodu, skurcze są coraz bardziej wymagające. Teraz prawdopodobnie kobieta będzie czuła potrzebę ruchu, zmiany pozycji, być może zawieszenia się na Tobie. Odpowiadaj na jej potrzeby. Nie rozmawiaj z nią, ani z położną w trakcie skurczu.

Jeśli chcesz dobrze ją wspierać to przeczytaj poniższe wskazówki

Uważaj na wszelkie oznaki, że dobrze sobie radzi: rozluźniona twarz, rozluźnione ciało, powolny, głęboki oddech, długotrwałe (zwykle niskie) jęki, kołysanie się. Zachęcaj ją do nich.

Tak dobrze. Świetnie sobie radzisz.

A jeśli przestaje sobie radzić samodzielnie powiedz:

Rozluźnij ramiona (biodra, kolana, dłonie, szczękę).

Oddychaj powoli.

Mówienie jej wzmacniających słów zawsze pomaga.

Pięknie rodzisz.

Jestem Tobą zachwycony.

Kocham Cię.

Jesteś taka piękna (silna).

W trakcie tak zwanej fazy przejścia (w okolicy 7-8 cm rozwarcia) może wymiotować, trząść się, krzyczeć, mocno ściskać Ciebie lub dostępne przedmioty, jęczeć, pocić się, płakać. To bardzo wymagający moment porodu.

Nawet jeśli chcesz ją wesprzeć w tym czasie może cię nie usłyszeć. Pamiętaj, żeby mówić do niej pomiędzy skurczami. Jak przestaje sobie radzić w czasie skurczy możesz powiedzieć:

Oddychaj. Wdech. Wydech. Wdech. Wydech.

Rozluźnij się. Pozwól dziecku przejść.

Umiesz to zrobić. Wierzę w Ciebie. Jesteś silna.

Zdecydowanie zachowuj się w sposób do którego ją zachęcasz. Oddychaj razem z nią. Być może nawet przez kilka kolejnych skurczy.

W tej fazie porodu może zażądać cesarskiego cięcia lub znieczulenia. Nie zawsze jest to znak, że powinieneś od razu o to poprosić lekarza czy położną. Przypomnij sobie jak rozmawialiście o porodzie, czy wtedy tego chciała. Powiedz

Już niedługo będzie z nami nasze dziecko. Dasz radę.

Podczas drugiego okresu porodu, kiedy rodzi się dziecko sala może zapełnić się większą liczbą osób, może być więcej świateł i hałasu. Kobieta też wydaje się być bardziej obecna (hormony się zmieniają! Jak magia!). Ponownie postaraj się wyczuć co jej najbardziej pomoże – czy motywujące słowa czy skupienie w ciszy.

Realia

Niektóre rzeczy mogą Cię zaskoczyć – interwencje medyczne lub po prostu zachowanie kobiety rodzącej. Możesz być przytłoczony lub zestresowany.

Ten stres jest tym, z czym TY musisz sobie radzić, gdy wspierasz kogoś podczas porodu. Każdy w porodzie musi sobie z czymś radzić – kobieta ze skurczami i wyczerpaniem, a Ty z chęcią ulżenia jej w bólu.

Wróć do tego powolnego, głębokiego oddechu, od którego zacząłeś. Zwróć uwagę na to, co Twój zestresowany umysł mówi o tej sytuacji. Nie musisz wierzyć tym myślom – ale obserwowanie ich daje pewien dystans (co może być sposobem na radzenie sobie!). Następnie wróć ponownie do oddechu – to daje Twojemu ciału sygnał, że wszystko jest w porządku.

Jeśli masz pytania dotyczące tego, co się w danej chwili dzieje, zapytaj położną lub doulę na boku (poza zasięgiem słuchu kobiety).

I pamiętaj, nie musisz tego robić idealnie. Zostałeś zaproszony do świętej przestrzeni w ważnym czasie. Kobieta rodząca zaprosiła CIEBIE, ponieważ jesteś dla niej wyjątkowy. Pamiętając o tym, nie bój się nadal być sobą i okazywać jej swoją miłość. To najbardziej pomocna rzecz, jaką możesz zrobić.

Jak ubrać brzuszek na Święta i Sylwestra

Jak ubrać brzuszek na Święta i Sylwestra

Boże Narodzenie i Sylwester są tuż za rogiem i być może zastanawiasz się w co i jak się ubrać? Oto kilka wskazówek.

Pamiętaj o akcesoriach

Być może jesteś w I trymestrze ciąży i obawiasz się, że raczej wyglądasz na zmęczoną i niewyspaną, niż kwitnącą i promienną. W tym czasie duże naszyjniki, odważne bransoletki lub przyciągające wzrok kolczyki mogą zdziałać cuda.

Wspaniałą rzeczą w akcesoriach jest to, że możesz je dowolnie zmieniać, tak aby uzyskać nieskończone kombinacje dodatków. Inwestowanie w przedmioty, które są wszechstronne i można je nosić o każdej porze roku, jest dobrym pomysłem.

Ładne wzorzyste lub cekinowe szale czy chusty do noszenia na ramionach mogą dodać uroku Twojemu ubraniu – i podnieść Cię na duchu. Broszka może być również świetna w podkreślaniu Twojego stylu. Odważny, wyrazisty naszyjnik też może to zrobić, odciągając wzrok od brzuszka, jeśli nie chcesz jeszcze się nim chwalić.

Pomyśl tylko, bez względu na to, jak duży masz już brzuszek, to nigdy nie wyrośniesz z dobrej torebki. Możesz nadal używać swoich ulubionych. A może zafunduj sobie piękną nową torebkę?

Strój na imprezę

Jeśli w okresie świątecznym chcesz wyglądać zjawiskowo, a jednocześnie czuć się wygodnie, możesz zainwestować w zakup w jednej z polskich firm oferujących ubrania dla kobiet w ciąży. Poniżej znajdziesz kilka przykładów takich firm.

Happymum

sukienka ciążowa na święta
happymum.pl

Bonjour Mommy

sukienka ciążowa na święta
bonjourmommy.com

Misimi

sukienka ciążowa na święta
misimi.pl

Koszulove

koszulove.com

Little John

littlejohn.pl

Milk & Love

milkandlove.pl

Milook

milook.pl

Le Bump

lebump.pl

Długa zima

Długie swetry mogą się świetnie sprawdzić o tej porze roku. Wyglądają szykownie, utrzymują Cię w cieple i zapewniają trochę okrycia, jeśli czujesz się niepewnie z powodu powiększającego się brzuszka. Kolejną zaletą noszenia kardiganów i swetrów jest to, że zawsze możesz je założyć też po porodzie.

Opływowy kształt długiego swetra naprawdę bardzo ładnie będzie podkreślać też większy brzuszek.

Małe przyjemności

Jeśli nadal walczysz o dobre samopoczucie małe przyjemności mogą naprawdę Ci pomóc.

Pomóc może pomalowanie paznokci, relaksująca kąpiel przed wyjściem lub nałożenie ulubionych perfum.

Coś kopertowego

Sukienki kopertowe są bardzo wygodne, rozciągliwe i łatwe w noszeniu. To dobra inwestycja, ponieważ będą pasować na każdym etapie ciąży

Prosta sukienka kopertowa może stać się podstawą Twojej garderoby, ponieważ możesz ją założyć na każdą okazję. Sukienki kopertowe we wzory, paski, kropki, kwiaty itp. mogą sprawić, że ciężko będzie zauważyć niewielki brzuszek.

Sukienki kopertowe są wygodne również podczas połogu (zwłaszcza jeśli będziesz miała cesarskie cięcie). Ułatwiają także karmienie piersią.

Nie musisz szukać marek ciążowych, ponieważ każdy sklep będzie miał klasyczną kopertową sukienkę, którą możesz kupić w większym rozmiarze.

Coś fantazyjnego na nogi

Możesz patrzeć na swoją kolekcję szpilek i żałować, że nie możesz jeszcze wcisnąć w nie spuchniętych stóp. Choć myśl o założeniu ich może być kusząca to najlepiej tymczasowo odłożyć je na półkę. Postaraj się nosić obcasy nie wyższe niż 3 cm.

Nie oznacza to jednak, że musisz mieć nudne obuwie. Możesz wybrać wygodne buty na niskim obcasie z mnóstwem błyszczących, zwierzęcych nadruków, metalicznych odcieni lub jasnych kolorów i oczywiście botki.

Botki to jedna z najlepszych rzeczy jesienią i zimą. Możesz wybrać pomiędzy botkami na niskim obcasie, mini platformie, niskim koturnie, które dodadzą Twojej stylizacji charakteru.

Sznurowane modele wyglądają pięknie, ale może być trudno zginać się z dużym brzuszkiem, więc buty zapinane na suwak lub wsuwane mogą Ci bardziej odpowiadać
Jeśli zauważysz, że Twoje łydki utyły, ale nadal chcesz nosić buty za kolano, szukaj elastycznych, skarpetowych lub luźnych butów.

Co najważniejsze, noś wszystko, co sprawia, że czujesz się dobrze.

Gdzie rodzić i z kim rodzić?

Gdzie rodzić i z kim rodzić?

Podejmowanie decyzji z wykorzystaniem TWOICH wartości i TWOICH pragnień.

W czasie ciąży, podczas porodu i w okresie poporodowym masz prawo podejmować świadome decyzje. Masz prawo do wyboru najlepszego miejsca narodzin dla Ciebie i Twojego dziecka. Ale skąd masz wiedzieć, co jest najlepsze dla Was obojga? Podejmowanie świadomych decyzji dotyczących opieki położniczej oznacza znalezienie dostępu do najlepszych informacji na temat możliwych opcji. A następnie wykorzystanie tych informacji do podjęcia decyzji. Czasami oznacza to znalezienie w sobie odwagi i pewności siebie w zadawaniu sobie trudnych pytań.

Dlaczego warto podejmować decyzje bazując na tym czego Ty chcesz?

Bycie tak poinformowaną, jak to tylko jest możliwe, może pomóc mądrze radzić sobie z wszelkimi decyzjami, które będziesz musiała podjąć. Dlatego przed porodem warto odrobić „pracę domową”. Poczytaj o ryzykach i korzyściach, uzyskaj odpowiedzi na pojawiające się pytania. Pomyśl o swoich preferencjach na długo przed porodem.

Możesz czuć się niepewnie z powodu tego, że warto aż tak aktywnie zaangażować się w podejmowanie decyzji. Informacje i porady pochodzące z różnorodnych badań, wiadomości, grup online oraz przyjaciół i krewnych mogą się znacząco różnić. Trudno wiedzieć, w co lub komu uwierzyć, zwłaszcza w obliczu decyzji, które mogą mieć trwały wpływ na Ciebie i Twoje dziecko.

Być może chciałaś wybrać miejsce narodzin Twojego dziecka, tylko na podstawie tego, że pracuje tam ginekolog, który prowadzi Ci ciążę. A może chciałaś zapytać na lokalnej grupie i zdecydować na podstawie opinii innych osób. Lub chciałaś wybrać szpital, który jest najbliżej Twojego domu.

Zaczynasz zastanawiać się czy to były dobre motywacje do podjęcia tak ważnej decyzji? Co innego w takim razie możesz zrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Zacznij od siebie

Surfując po internecie znalazłam cudowny przewodnik, zatytułowany właśnie “Zacznij od siebie”, który okazał się narzędziem dla kobiet pomocnym w podejmowaniu decyzji o tym gdzie rodzić i z kim rodzić. Postanowiłam go częściowo przetłumaczyć, i dostosować do polskich realiów położniczych. Ten otwierający umysł, łamiący zasady e-book możesz pobrać i wydrukować (wystarczy zarejestrować się, aby uzyskać dostęp). Znajdziesz w nim ćwiczenia i pytania, które pomogą odkryć Twoje własne przekonania i oczekiwania związane z porodem. Zawiera on także wskazówki, które pomogą Ci wybrać miejsce porodu i Twoją osobę towarzyszącą. A jeśli masz już to dawno ustalone, to warto wydrukować ten e-book tylko po to, żeby wykonać kilka pierwszych ćwiczeń, które mają na celu odkryć Twoje motywacje.

Ten poradnik jest dla kobiety, która:

 • jest na początku ciąży i jeszcze się nie zastanawiała gdzie i z kim chciałaby rodzić
 • jest w ciąży po raz kolejny, ale tym razem chciałaby dokonać innych wyborów
 • rozważa zmianę swojego planu z kim rodzić i gdzie rodzić i chciałaby się nad tym głębiej zastanowić
 • ma już plany gdzie rodzić i z kim rodzić, ale chciałaby się trochę bardziej przygotować do porodu z emocjonalnej strony (to także dotyczy kobiet powyżej)
gdzie i z kim rodzić

Ta książka NIE jest dla kobiety, która…

czeka, aż powiem jej, co ma zrobić 😉

5 najważniejszych rzeczy, które pomogą przygotować się do porodu

5 najważniejszych rzeczy, które pomogą przygotować się do porodu

Jeśli to jedyna rzecz, którą przeczytasz, już jesteś wygrana.

jak przygotować się do porodu

Być może jesteś w trakcie googlowania informacji o tym jak możesz się przygotować do porodu. Czujesz rosnącą presję, by wiedzieć wszystko. Zaczynasz pisać, otwierając okna przeglądarki i dwustronicową listę pytań, które musisz zadać podczas następnej wizyty u lekarza.

Może czujesz, że jeśli tylko dowiesz wystarczająco dużo, to jaki będzie Twój poród będzie w Twoich rękach.

Ale narodziny są tak nieprzewidywalne, jak życie. Podkreślam pierwotną naturę narodzin, ponieważ tak często widzę, jak moje klientki nakręcają się, żeby wiedzieć jeszcze więcej.

Nie oznacza to jednak, że powinnaś po prostu się poddać i wcale się nie przygotowywać. Warto być świadomą i zaangażowaną w przygotowania, zachowując jednocześnie realistyczne oczekiwania. Ważne jest, aby pamiętać o jednej myśli: możesz wpływać na poród, ale nie możesz go kontrolować. Dobre przygotowanie z pewnością ma na to wpływ. Co więc możesz zrobić, aby dobrze przygotować się do porodu?

Mądrze wybierz miejsce porodu

Często jestem zdumiona, gdy słyszę, jak kobiety mówią o tym jak wybrały szpital w którym chcą rodzić: „To jest ten szpital w którym pracuje mój lekarz.”

Szpital jaki wybierzesz jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na przebieg Twojego porodu. Jako doula widzę wiele sposobów realizacji planu porodu i oczekiwań klientki, w zależności od personelu pracującego w danym szpitalu. Na przykład w niektórych szpitalach w mojej okolicy zdecydowanie więcej kobiet jest podłączanych pod stały zapis KTG w porodzie niż w innych . Stały zapis KTG często wiąże się z ograniczeniem możliwości poruszania się.

Innym przykładem są zalecenia związane z odejściem wód płodowych. W jednym szpitalu natychmiast wezmą Cię na porodówkę, żeby podać sztuczną oksytocynę oraz podłączyć na stałe KTG. W innych zasugerują Ci powrót do domu i poczekanie aż poród rozpocznie się samodzielnie.

Personel niektórych szpitali chętniej współpracuje z rodzącą. Konsultuje z nią podjęcie interwencji medycznych, podczas gdy w innych są one zalecane bez zapytania kobiety o zdanie. W niektórych szpitalach personel jest bardziej ostrożny i konserwatywny. Jest kilka ważnych aspektów, które możesz wziąć pod uwagę planując miejsce narodzin swojego dziecka.

Jeśli chcesz samodzielnie podjąć tę decyzję, polecam Ci skorzystanie z portalu Gdzie Rodzić, pomoże on określić, który szpital w okolicy spełnia Twoje potrzeby. Polecam porównać w nim kilka szpitali, które są w promieniu do 60 km od Ciebie, tak abyś mogła wybrać ten najlepszy.

Możesz też skorzystać z genialnego zeszytu ćwiczeń zatytułowanego „Zacznij od Siebie”, który pomoże Ci określić, w którym miejscu poród będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Może być on również pomocny, jeśli chcesz mieć pewność, że podjęłaś najlepszą dla siebie decyzję w oparciu o TWOJE wartości.

W tym nagłówku możemy zawrzeć też fantastyczny pomysł wynajmu douli.

Poważnie. Zatrudnij doulę! Jest tak wiele badań pokazujących długą listę korzyści płynących z pracy z doulą. Niezależnie od tego w jaki sposób chcesz rodzić.

Wybierając doulę, poszukaj takiej, która ma osobowość pasującą do Ciebie i Twojego partnera. Będziesz z nią przez wiele godzin! Jej rolą jest zapewnienie Wam wsparcia emocjonalnego, fizycznego i informacyjnego.

jak przygotować się do porodu
„Cóż, to działa”.

Dbaj o zdrowie

Ciało kobiety w ciąży przechodzi milion drobnych zmian, dostosowując się i rozwijając nowe życie. To, czym je karmisz i jak je ćwiczysz, ma absolutny wpływ na Twój poród. Współczesne badania nieustannie odkrywają wartość dobrego jedzenia i tego, jak wpływa ono na przebieg ciąży i zdrowie dziecka.

Rzeczy takie jak jedzenie owoców, wystarczająca ilość kwasu foliowego, spożywanie odpowiedniej ilości witaminy C, unikanie sztucznych słodzików, a nawet spożywanie daktyli!

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym podejściem do zdrowego odżywiania w czasie ciąży jest spożywanie różnorodnych świeżych owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, nabiału i chudego mięsa oraz wybranych ryb. Jeśli nie wiesz jak zoptymalizować swoją dietę w ciąży to spotkaj się z dietetykiem. Niestety lekarze zwykle o tym nie wspominają w trakcie wizyt, chociaż kobiety dużo częściej jedzą dobrze i ćwiczą, jeśli ich lekarz / położna podkreśla tego znaczenie.

To, czy ćwiczysz i jak ćwiczysz, również wpływa na Twój poród. Badania mówią, że 20-30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie może wpłynąć korzystnie na przebieg Twojego porodu. Poszukaj też w swojej okolicy jogi dla kobiet w ciąży.

jak przygotować się do porodu
„Jestem divą ćwiczeń. Często chodzę dla zdrowia mojego dziecka. Jestem chodzącą boginią ”.

Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne powinny być zalecane indywidualnie, w dużej mierze na podstawie nawyków każdej kobiety sprzed ciąży. Spektrum możliwości jest ogromne i zdecydowanie warto porozmawiać o tym z lekarzem lub położną. Będą wiedzieć, co jest odpowiednie w Twojej sytuacji.

Och, ale tak naprawdę, to wiele z nas nie może sobie wyobrazić podnoszenia tyłka z kanapy, kiedy nasze ciało już tak ciężko pracuje, aby wyhodować tego dzieciaka. Oto kilka motywacji dla Ciebie:

 • kobiety, które ćwiczą w ciąży rodzą dzieci o nieco niższej masie urodzeniowej i nieco wyższym wyniku APGAR po 1 minucie.
 • umiarkowane ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszyć przyrost masy ciała w ciąży ORAZ zmniejszyć częstość występowania cukrzycy ciążowej. Zdiagnozowana cukrzyca ciążowa prowadzi w większości przypadków do wywoływania porodu w okolicy 39 tygodnia ciąży.
 • sprawność fizyczna pomaga zapobiegać porodom przedwczesnym.
 • istnieją dowody na to, że ćwiczenia w ciąży mogą pomóc zmniejszyć objawy depresji w czasie ciąży.
 • godzina ćwiczeń trzy razy w tygodniu może skrócić pierwszą fazę porodu średnio o dwie godziny. Hurraaa!
 • regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko porodu przez cesarskie cięcie.
 • a jeśli jesteś w stanie podnieść się tylko po to, by trochę chodzić, nawet to tylko poprawia wiele wyników.
jak przygotować się do porodu
“Optymalne ułożenie do porodu”

Dowiedz się więcej o tym jak może być ułożone dziecko

Twój lekarz lub położna zdecydowanie zwraca uwagę na to, czy Twoje dziecko jest głową czy pupą do góry. Ale nawet jeśli Twoje dziecko jest głową do dołu to warto zwrócić uwagę na bardziej subtelne kwestie.

Sposób, w jaki dziecko jest ułożone w ciele matki, może zmienić poród. Jeśli główka dziecka przechodzi przez kanał rodny w sposób, który nie jest optymalny, to poród może być długi i powolny. Czasami dziecko nie będzie się wcale wstawiać i po wielu godzinach wymagane jest cesarskie cięcie. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić w ciąży, aby stworzyć przestrzeń i równowagę w Twoim ciele, umożliwiającą dziecku obracanie się i dopasowanie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej poszukaj kogoś kto był na szkoleniu Spinning Babies, żeby Ci to wytłumaczył.

dyskomfort
“Lubię myśleć, że śpiewa, a nie chrapie.”

Naucz się radzić sobie z dyskomfortem

To jedno z podstawowych zadań dobrego przygotowania do porodu. Bez względu na to, jakie są Twoje plany dotyczące znieczulenia, poród dziecka ma nieprzyjemne chwile. Wczesne skurcze porodowe, uczucie parcia lub nawet powrót do zdrowia po porodzie pochwowym lub cesarskim cięciu: będzie z czym sobie radzić.

Edukuj się

Czytaj dobre książki oraz pozytywne opowieści porodowe.

Wybierz dobrą szkołę rodzenia. A jeśli chcesz poczytać o tym dlaczego warto zajrzyj tutaj.

Dodaj te punkty do swojej listy. Zrób to. Będziesz solidnie przygotowana (jednocześnie wiedząc, że nie możesz kontrolować porodu). Dzięki temu będziesz się mogła zrelaksować, pozwalając swojemu porodowi rozwijać się w jemu właściwy sposób . Zrobiłaś wszystko, co mogłaś.

Wchodząc na salę porodową byłam spokojna i świadoma swoich praw

Wchodząc na salę porodową byłam spokojna i świadoma swoich praw

Wywiad z Elwirą Jankowską – Pietrasik

Z jakim problemem, obawami czy wątpliwościami spotkałaś się w czasie Twoich przygotowań do porodu. Jak pomogłam Ci w ich rozwiązaniu?

Ciąża była cudownym czasem oczekiwania, początki były beztroskie i wolne od trosk, ale gdy z każdym miesiącem zbliżaliśmy się do spotkania z naszym dzieckiem zaczęły narastać wątpliwości i obawy „Jak to będzie?”, „Kiedy nadejdzie godzina zero?” i najważniejsze „Czy wszystko będzie dobrze, czy dziecko urodzi się bez komplikacji?”.

Na pierwsze pytanie wiele odpowiedzi uzyskaliśmy już na pierwszym spotkaniu z Martą. Najważniejsza była jednak świadomość, że tak naprawdę nikt nie wie jak to będzie… Każdy poród jest inny, nie da się przewidzieć przebiegu zdarzeń na sali porodowej (o ile masz to szczęście, że zdążysz tam dojechać😉). Można jednak zaprojektować sobie swój wymarzony poród i dążyć, by przebiegał po naszej myśli.

Czego się obawiałam? Łatwiej wymienić, czego się nie obawiałam … Po kursie obawy nie znikły zupełnie, ale zostały oswojone.

Przerażały mnie opisywane przez Martę i inne kursantki interwencje medyczne nadużywane w wielu szpitalach, czułam się jednak przygotowana do stawienia im czoła. W połowie września, gdy na świat przyszedł nasz synek przekonaliśmy się o skuteczności wiedzy z kursu. I chociaż nie wszystkich interwencji udało się uniknąć to był naprawdę dobry poród.

Co Ci się podobało we współpracy ze mną?

We współpracy z Martą podobała mi się przede wszystkim skondensowana dawka ogromu informacji i praktycznych porad na każdych zajęciach, które nigdy się nie dłużyły, zawsze chciało się więcej i więcej. Przyjazna, ciepła atmosfera oraz profesjonalizm i indywidualne podejście do każdej ciężarnej – każda z nas jest przecież inna, ma inne potrzeby, lęki i priorytety. Ważne było dla mnie ukazywanie różnych wariantów zdarzeń z różnych perspektyw czy to rodzącej, osoby towarzyszącej, położnej czy personelu medycznego. To pozwoliło mi przygotować się na jeden z najtrudniejszych i najpiękniejszych momentów mojego życia, mimo swej naturalnej nieprzewidywalności.

Czy uczestnictwo w Kursie Świadomego Rodzenia zmieniło Twoje spojrzenie na poród? Jeśli tak to w jaki sposób?

Najbardziej zależało mi na porodzie siłami natury, marzyłam o naturalnie rozkręcającej się akcji porodowej i uniknięciu interwencji medycznych. Udział w Kursie Świadomego Rodzenia upewnił mnie w tym przekonaniu. Usłyszałam, że można, że warto! Wchodząc na salę porodową byłam spokojna i świadoma swoich praw – tę wiedzę wielokrotnie wykorzystałam.

Czy byłaś mile zaskoczona jakąkolwiek częścią naszej współpracy?

Byłam mile zaskoczona, gdy już po zakończonym kursie Marta nadal chętnie wysłuchała mnie, udzieliła wsparcia i utwierdziła w przekonaniu, iż podejmuję dobre decyzje. Dużym zaskoczeniem był również moment, gdy noc przed porodem, w trakcie skurczów przepowiadających, zaglądając do notatek z kursu stwierdziłam, że jest dokładnie tak, jak miało być 😊

Czy poleciłabyś mnie innym kobietom, a jeśli tak, to dlaczego?

Z czystym sercem mogę polecić kurs nie tylko kobietom, ale parom oczekującym na dziecko. Zajęcia podniosły kompetencje moje i mojego męża i były cennym doświadczeniem dla nas obojga. Znacznie wzrosło moje poczucie bezpieczeństwa, wiedząc, że mąż będzie potrafił mi pomóc i skutecznie wspierać w ostatnich dniach ciąży, w trakcie porodu i połogu. Jak się później okazało, na porodówce spisał się na medal.

Gdybyś miała opowiedzieć komuś o Kursie Świadomego Rodzenia, który prowadzę, co byś powiedziała?

Z racji wykonywanego zawodu szkolenia, konferencje i kursy to dla mnie codzienność, ale Kurs Świadomego Rodzenia to najważniejszy i najcenniejszy kurs w moim życiu, w życiu naszej rodziny. Warto było zainwestować każdą złotówkę i każdą minutę, by zdobyć ogromną ilość nieocenionych informacji, wskazówek i porad do wykorzystania nie tylko na najbliższy czas, ale na lata. 

I Ty możesz się tak przygotować!

15 rzeczy, których eksperci nie powiedzą Ci o porodzie

15 rzeczy, których eksperci nie powiedzą Ci o porodzie

Żyjemy w świecie, w którym informacje o ciąży, porodzie i wychowywaniu dzieci są wszędzie.

Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? Jak bardzo jest popularne imię, które wybraliście dla dziecka? O co tak naprawdę chodzi w spaniu z dzieckiem w jednym łóżku? I czy naprawdę raczkowanie jest takie ważne?

Nie martw się. Wszystko znajdziesz online! A jeśli nie będziesz mogła tam znaleźć odpowiedzi, zawsze masz lekarza, grupę na FB, przyjaciółkę. A także mamę lub teściową, która owszem chce dobrze, ale bardzo lubi się we wszystko wtrącać.

Co z informacjami, których ludzie z jakiegoś powodu nie udostępniają? Albo z rzeczami, które zdarzają się podczas porodu i po nim, a kobiety zastanawiają się, „dlaczego nikt mi o tym wcześniej nie powiedział?” Eksperci mówią, że to dlatego, że nie chcą martwić kobiet. Myślą też, że one po prostu o tym wiedzą. A czasami dlatego, że brakuje im czasu lub po prostu zapomnieli …

Prawdopodobnie nie będziesz mogła jeść.

informacje o porodzie

Miejsce, które wybierzesz do porodu będzie miało tutaj bardzo duże znaczenie. Szpitale, domy narodzin, a także położne przyjmujące porody w domu mają swoje własne zasady. Jednak w wielu miejscach kobietom nie wolno jeść podczas porodu. Będziesz ograniczona do klarownych płynów lub lizaka czy landrynek. Takie rozwiązanie wynika z prawdopodobieństwa zakończenia porodu cesarskim cięciem w znieczuleniu ogólnym. W znieczuleniu ogólnym, lekarze nie chcą, aby to co zjadłaś dostało się do dróg oddechowych. Niemniej jednak przegląd Cochrane wykazał, że kobiety powinny mieć swobodę jedzenia i picia podczas porodu. Dla mnie osobiście zakaz jedzenia w porodzie jest trochę jak rada “nie wychodź z domu, bo się przewrócisz”.

„Poród naturalny” oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi.

Jeśli poród naturalny jest najważniejszą rzeczą w Twoim planie porodu, pamiętaj, aby w 100% wyjaśnić położnej sprawującej nad Tobą opiekę w porodzie co to dokładnie oznacza dla Ciebie. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, co oznacza „naturalny” dla położnej i lekarza na których dyżurze będziesz rodzić. Żadnych interwencji? Minimalna ilość interwencji? Możliwość chodzenia, jedzenia i picia? Zachęcam Cię do przemyślenia, co to dla Ciebie znaczy i co jest dla Ciebie priorytetem. Niestety wiele kobiet i par spędza więcej czasu na rozmyślaniu o tym jaki samochód kupić, niż nad tym w jaki sposób chcą urodzić.

Być może będziesz parła naprawdę dłuuugo.

Niektóre kobiety są zaskoczone, gdy dowiadują się, że faza wypierania dziecka może trwać znacznie dłużej niż jedno czy dwa parcia (a czasami więcej niż 15), jak to regularnie jest pokazywane w telewizji i filmach. To jest niekoniecznie coś o czym z chęcią powie Ci lekarz prowadzący czy położna, która będzie prowadzić Twój poród w szpitalu. Parcie może trwać godzinę a nawet dwie. Zdawałaś sobie sprawę z tego, że może to tak wyglądać przy pierwszym dziecku i że jest to normalne?

Znieczulenie może nie zadziałać.

Jeśli myślisz o znieczuleniu zewnątrzoponowym, powinnaś wiedzieć, że czasami znieczulenie – wstrzyknięte za pomocą cewnika, który znajduje się tuż poza workiem płynu wokół rdzenia kręgowego – nie działa. Jeśli worek opony twardej jest w jakiś sposób pokryty bliznami po wcześniejszej operacji lub infekcji lub po prostu „z powodu anatomii indywidualnej kobiety”, lek może się nie rozprzestrzeniać, co oznacza, że istnieją ograniczenia w łagodzeniu bólu, którego będziesz doświadczać.

Czasami możesz czuć ból po jednej stronie ciała. Kiedy indziej będziesz czuła ból tylko w konkretnym miejscu.

Wiele osób będzie zaglądać Ci między nogi.

I znowu wszystko zależy od tego gdzie będziesz rodzić. Jeśli będziesz w szpitalu o mniejszym stopniu referencyjności, domu narodzin lub w swoim domu, jest możliwe, a nawet prawdopodobne, że będziesz mieć tylko jedną położną, a w szpitalu jeszcze czasami pojawi się lekarz. Ale w większych szpitalach możesz być jedna lub dwie położne (w zależności od tego, jak długo trwa poród), kilku lekarzy, asystentów lekarzy, położna i lekarz dyżurny.

Każdy szpital jest inny. To, co dzieje się w dużym szpitalu klinicznym, może bardzo różnić się od tego, co dzieje się w małym szpitalu lokalnym.

Tętno dziecka może spaść.

Podczas porodu nierzadko zdarza się, że pępowina ulega rozciągnięciu lub ściśnięciu, co może prowadzić do krótkich spadków tętna dziecka. Jeśli jesteś podłączona na stałe do KTG , urządzenie powiadomi zespół medyczny o zmianie i nagle poczujesz się tak, jakby „50 osób wbiegło do pokoju”. To może być dla Ciebie przerażająca chwila.

Chociaż może to wskazywać na coś poważniejszego, to tak zwane „nieprawidłowe wzorce tętna dziecka” niekoniecznie oznaczają, że istnieje problem.

Prawdopodobnie zrobisz kupę.

Nie denerwuje to lekarzy ani położnych w najmniejszy sposób. Często kobiety tego nie zauważają, a jeśli nawet, to są zaskoczone tym, jak mało je to obchodzi.

Będziesz się czuła jak po maratonie.

Po porodzie będziesz naprawdę zmęczona. Dlatego też, że często w ostatnich tygodniach ciąży kobiety bardzo mało śpią, zwłaszcza, że muszą wstawać co kilka godzin do toalety, ponieważ dziecko uciska pęcherz. Następnie kobiety (i ich partnerzy) nie są w stanie spać podczas porodu, który może trwać kilka dni. A potem nagle są wyczerpani opieką nad nowym, malutkim dzieckiem.

… Ale jesteś silniejsza niż przypuszczasz.

Kobiety i ich partnerzy często odczuwają podziw i dumę po porodzie: Kobiety mówią:„ Nie mogę uwierzyć, że to zrobiłam! Czuję, że mogę wszystko.” A partnerzy mówią: „była silniejsza i piękniejsza, niż mogło mi się wydawać.„ Poród może być bardzo wymagający, ale po nim wiele kobiet widzi jak bardzo są silne.

Po porodzie możesz być opuchnięta

Jeśli w porodzie będziesz miała kroplówkę nawadniającą to następnego dnia możesz być opuchnięta. Twoje ciało również produkuje i zatrzymuje więcej płynów podczas ciąży, co przyczynia się do potencjalnego obrzęku – wiele kobiet poci się lub oddaje więcej moczu po porodzie, ponieważ ciało pozbywa się nadmiaru płynów.

Jeśli będziesz miała cesarskie cięcie, cewnik zostanie aż do momentu pionizacji.

Kiedy masz cesarskie cięcie, planowane lub w trakcie porodu, będziesz miała założony cewnik. Jest on tam między innymi po to, żeby można było mierzyć ilość oddawanego moczu, ale głównie dlatego, że nie możesz wstawać przez 6 do 12 godzin po operacji.

Karmienie piersią może boleć.

Nie oznacza to, że tak będzie – dla niektórych kobiet karmienie piersią jest łatwe – ale dla wiele kobiet może ono być bolesne. Istnieje takie kulturowe oczekiwanie, że karmienie piersią jest naturalne i nie powinno być trudne. Karmienie piersią to podróż, w którą ruszacie razem z dzieckiem. Obie strony się uczą i często jest to bolesne i wymagające. Nie wahaj się wtedy skontaktować z doradcą laktacyjnym.

Twoja pochwa też będzie trochę inna.

„Po porodzie siłami natury zmienia się struktura krocza i pochwy. Zwykle wszystko wraca do normy, ale jest to „nowa normalność”.

Innymi słowy, nie zdziw się, jeśli Twoje krocze nie będzie wyglądać dokładnie tak samo. Nietrzymanie moczu to kolejny potencjalny problem, o którym rzadko się mówi i wcale nie jest rzadkością w pierwszych tygodniach lub miesiącach po porodzie. Dlatego warto po połogu udać się fizjoterapeuty uroginekologicznego. Kolejna niespodzianka? Suchość pochwy, szczególnie u kobiet karmiących piersią. Wiele kobiet zaskakuje ta suchość pochwy przy współżyciu po porodzie.

Przez chwilę będziesz krwawić.

To normalne, że krwawienie trwa około czterech do sześciu tygodni po porodzie. To jak obfite jest to krwawienie na początku, jest zaskakujące dla niektórych kobiet. W wielu przypadkach jest to całkowicie normalne, ale jeśli niepokoi Cię to w jakikolwiek sposób, skontaktuj się z lekarzem.

Poród to ta łatwiejsza część macierzyństwa.

informacje o porodzie

Chociaż niektóre kobiety i ich partnerzy przeżywają niezwykle trudne porody, dla większości nowych rodziców porody są łatwe.

To wszystko co Cię czeka później jest prawdziwym wyzwaniem.