15 rzeczy, których eksperci nie powiedzą Ci o porodzie

15 rzeczy, których eksperci nie powiedzą Ci o porodzie

Żyjemy w świecie, w którym informacje o ciąży, porodzie i wychowywaniu dzieci są wszędzie.

Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? Jak bardzo jest popularne imię, które wybraliście dla dziecka? O co tak naprawdę chodzi w spaniu z dzieckiem w jednym łóżku? I czy naprawdę raczkowanie jest takie ważne?

Nie martw się. Wszystko znajdziesz online! A jeśli nie będziesz mogła tam znaleźć odpowiedzi, zawsze masz lekarza, grupę na FB, przyjaciółkę. A także mamę lub teściową, która owszem chce dobrze, ale bardzo lubi się we wszystko wtrącać.

Co z informacjami, których ludzie z jakiegoś powodu nie udostępniają? Albo z rzeczami, które zdarzają się podczas porodu i po nim, a kobiety zastanawiają się, „dlaczego nikt mi o tym wcześniej nie powiedział?” Eksperci mówią, że to dlatego, że nie chcą martwić kobiet. Myślą też, że one po prostu o tym wiedzą. A czasami dlatego, że brakuje im czasu lub po prostu zapomnieli …

Prawdopodobnie nie będziesz mogła jeść.

informacje o porodzie

Miejsce, które wybierzesz do porodu będzie miało tutaj bardzo duże znaczenie. Szpitale, domy narodzin, a także położne przyjmujące porody w domu mają swoje własne zasady. Jednak w wielu miejscach kobietom nie wolno jeść podczas porodu. Będziesz ograniczona do klarownych płynów lub lizaka czy landrynek. Takie rozwiązanie wynika z prawdopodobieństwa zakończenia porodu cesarskim cięciem w znieczuleniu ogólnym. W znieczuleniu ogólnym, lekarze nie chcą, aby to co zjadłaś dostało się do dróg oddechowych. Niemniej jednak przegląd Cochrane wykazał, że kobiety powinny mieć swobodę jedzenia i picia podczas porodu. Dla mnie osobiście zakaz jedzenia w porodzie jest trochę jak rada “nie wychodź z domu, bo się przewrócisz”.

„Poród naturalny” oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi.

Jeśli poród naturalny jest najważniejszą rzeczą w Twoim planie porodu, pamiętaj, aby w 100% wyjaśnić położnej sprawującej nad Tobą opiekę w porodzie co to dokładnie oznacza dla Ciebie. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, co oznacza „naturalny” dla położnej i lekarza na których dyżurze będziesz rodzić. Żadnych interwencji? Minimalna ilość interwencji? Możliwość chodzenia, jedzenia i picia? Zachęcam Cię do przemyślenia, co to dla Ciebie znaczy i co jest dla Ciebie priorytetem. Niestety wiele kobiet i par spędza więcej czasu na rozmyślaniu o tym jaki samochód kupić, niż nad tym w jaki sposób chcą urodzić.

Być może będziesz parła naprawdę dłuuugo.

Niektóre kobiety są zaskoczone, gdy dowiadują się, że faza wypierania dziecka może trwać znacznie dłużej niż jedno czy dwa parcia (a czasami więcej niż 15), jak to regularnie jest pokazywane w telewizji i filmach. To jest niekoniecznie coś o czym z chęcią powie Ci lekarz prowadzący czy położna, która będzie prowadzić Twój poród w szpitalu. Parcie może trwać godzinę a nawet dwie. Zdawałaś sobie sprawę z tego, że może to tak wyglądać przy pierwszym dziecku i że jest to normalne?

Znieczulenie może nie zadziałać.

Jeśli myślisz o znieczuleniu zewnątrzoponowym, powinnaś wiedzieć, że czasami znieczulenie – wstrzyknięte za pomocą cewnika, który znajduje się tuż poza workiem płynu wokół rdzenia kręgowego – nie działa. Jeśli worek opony twardej jest w jakiś sposób pokryty bliznami po wcześniejszej operacji lub infekcji lub po prostu „z powodu anatomii indywidualnej kobiety”, lek może się nie rozprzestrzeniać, co oznacza, że istnieją ograniczenia w łagodzeniu bólu, którego będziesz doświadczać.

Czasami możesz czuć ból po jednej stronie ciała. Kiedy indziej będziesz czuła ból tylko w konkretnym miejscu.

Wiele osób będzie zaglądać Ci między nogi.

I znowu wszystko zależy od tego gdzie będziesz rodzić. Jeśli będziesz w szpitalu o mniejszym stopniu referencyjności, domu narodzin lub w swoim domu, jest możliwe, a nawet prawdopodobne, że będziesz mieć tylko jedną położną, a w szpitalu jeszcze czasami pojawi się lekarz. Ale w większych szpitalach możesz być jedna lub dwie położne (w zależności od tego, jak długo trwa poród), kilku lekarzy, asystentów lekarzy, położna i lekarz dyżurny.

Każdy szpital jest inny. To, co dzieje się w dużym szpitalu klinicznym, może bardzo różnić się od tego, co dzieje się w małym szpitalu lokalnym.

Tętno dziecka może spaść.

Podczas porodu nierzadko zdarza się, że pępowina ulega rozciągnięciu lub ściśnięciu, co może prowadzić do krótkich spadków tętna dziecka. Jeśli jesteś podłączona na stałe do KTG , urządzenie powiadomi zespół medyczny o zmianie i nagle poczujesz się tak, jakby „50 osób wbiegło do pokoju”. To może być dla Ciebie przerażająca chwila.

Chociaż może to wskazywać na coś poważniejszego, to tak zwane „nieprawidłowe wzorce tętna dziecka” niekoniecznie oznaczają, że istnieje problem.

Prawdopodobnie zrobisz kupę.

Nie denerwuje to lekarzy ani położnych w najmniejszy sposób. Często kobiety tego nie zauważają, a jeśli nawet, to są zaskoczone tym, jak mało je to obchodzi.

Będziesz się czuła jak po maratonie.

Po porodzie będziesz naprawdę zmęczona. Dlatego też, że często w ostatnich tygodniach ciąży kobiety bardzo mało śpią, zwłaszcza, że muszą wstawać co kilka godzin do toalety, ponieważ dziecko uciska pęcherz. Następnie kobiety (i ich partnerzy) nie są w stanie spać podczas porodu, który może trwać kilka dni. A potem nagle są wyczerpani opieką nad nowym, malutkim dzieckiem.

… Ale jesteś silniejsza niż przypuszczasz.

Kobiety i ich partnerzy często odczuwają podziw i dumę po porodzie: Kobiety mówią:„ Nie mogę uwierzyć, że to zrobiłam! Czuję, że mogę wszystko.” A partnerzy mówią: „była silniejsza i piękniejsza, niż mogło mi się wydawać.„ Poród może być bardzo wymagający, ale po nim wiele kobiet widzi jak bardzo są silne.

Po porodzie możesz być opuchnięta

Jeśli w porodzie będziesz miała kroplówkę nawadniającą to następnego dnia możesz być opuchnięta. Twoje ciało również produkuje i zatrzymuje więcej płynów podczas ciąży, co przyczynia się do potencjalnego obrzęku – wiele kobiet poci się lub oddaje więcej moczu po porodzie, ponieważ ciało pozbywa się nadmiaru płynów.

Jeśli będziesz miała cesarskie cięcie, cewnik zostanie aż do momentu pionizacji.

Kiedy masz cesarskie cięcie, planowane lub w trakcie porodu, będziesz miała założony cewnik. Jest on tam między innymi po to, żeby można było mierzyć ilość oddawanego moczu, ale głównie dlatego, że nie możesz wstawać przez 6 do 12 godzin po operacji.

Karmienie piersią może boleć.

Nie oznacza to, że tak będzie – dla niektórych kobiet karmienie piersią jest łatwe – ale dla wiele kobiet może ono być bolesne. Istnieje takie kulturowe oczekiwanie, że karmienie piersią jest naturalne i nie powinno być trudne. Karmienie piersią to podróż, w którą ruszacie razem z dzieckiem. Obie strony się uczą i często jest to bolesne i wymagające. Nie wahaj się wtedy skontaktować z doradcą laktacyjnym.

Twoja pochwa też będzie trochę inna.

„Po porodzie siłami natury zmienia się struktura krocza i pochwy. Zwykle wszystko wraca do normy, ale jest to „nowa normalność”.

Innymi słowy, nie zdziw się, jeśli Twoje krocze nie będzie wyglądać dokładnie tak samo. Nietrzymanie moczu to kolejny potencjalny problem, o którym rzadko się mówi i wcale nie jest rzadkością w pierwszych tygodniach lub miesiącach po porodzie. Dlatego warto po połogu udać się fizjoterapeuty uroginekologicznego. Kolejna niespodzianka? Suchość pochwy, szczególnie u kobiet karmiących piersią. Wiele kobiet zaskakuje ta suchość pochwy przy współżyciu po porodzie.

Przez chwilę będziesz krwawić.

To normalne, że krwawienie trwa około czterech do sześciu tygodni po porodzie. To jak obfite jest to krwawienie na początku, jest zaskakujące dla niektórych kobiet. W wielu przypadkach jest to całkowicie normalne, ale jeśli niepokoi Cię to w jakikolwiek sposób, skontaktuj się z lekarzem.

Poród to ta łatwiejsza część macierzyństwa.

informacje o porodzie

Chociaż niektóre kobiety i ich partnerzy przeżywają niezwykle trudne porody, dla większości nowych rodziców porody są łatwe.

To wszystko co Cię czeka później jest prawdziwym wyzwaniem.

Czy spanie z dzieckiem jest dobre?

Czy spanie z dzieckiem jest dobre?

W niektórych kulturach spanie z noworodkiem/niemowlęciem jest powszechne, a liczba zgonów niemowląt z tym związanych jest niższa niż w krajach Europy czy Ameryki.

Pytanie do Ciebie: czy dzieliłabyś łóżko ze swoim dzieckiem? To pytanie może zachęcić do różnorodnych odpowiedzi. Spanie w jednym łóżku z dzieckiem jest często praktykowane przez matki karmiące piersią. Jednym z największych problemów związanych ze spaniem wspólnie z dzieckiem jest bezpieczeństwo.

Może masz obawy dotyczące wspólnego spania, które po prostu nie mogą Ci wyjść z głowy. Przejrzyjmy niektóre z nich i zobaczmy, czy potrafię uspokoić Twój umysł.

Boję się, że je przygniotę

Matki od początku są ostrzegane przed ryzykiem przygniecenia dziecka, ponieważ może się to zdarzyć – w pewnych okolicznościach.

Kiedyś nie było dużych, płaskich, twardych łóżek. Niemowlęta spały w hamakach, łóżkach ze sznurka, w zatłoczonych łóżkach i na siennikach. Tytoń był używany od wieków. Alkohol jeszcze dłużej, zwłaszcza w miejscach, w których woda nie była bezpieczna do picia.

Kiedy nie jesteś pod wpływem używek, sytuacja wygląda inaczej. Kiedy ostatnio spadłaś z łóżka lub przygniotłaś śpiącego z Tobą kota czy psa? Niezależnie od tego, czy śpisz lekko, czy głęboko, jakaś część Ciebie zawsze wie, gdzie jesteś. Dodaj do tego niewiarygodny i nastawiony na dziecko radar każdej matki, a poczujesz, jak nieprawdopodobne jest przygniecenie dziecka. Jeśli martwisz się, że twój partner je przygniecie, po prostu śpij między swoim partnerem a dzieckiem.

Po prostu nie wierzę, że to jest bezpieczne

Niektórzy „eksperci” w dziedzinie opieki nad dziećmi uważają, że matka stanowi ryzyko dla swojego dziecka. A śpiące dzieci są bezpieczne tylko wtedy, gdy nie są z matkami. Ale niepaląca, trzeźwa matka karmiąca piersią nie stanowi zagrożenia dla swojego dziecka. Jej łóżko może być, ale problem z łóżkiem można naprawić.

Używam już łóżeczka dostawnego

Czy kiedykolwiek karmiłaś piersią w łóżku? Czy karmienie piersią kiedykolwiek powodowało, że byłaś senna? Tak, łóżeczko dostawne to dobry pomysł, ale te hormony, które wydzielają się przy karmieniu piersią mogą sprawić, że zasypiasz, gdy tylko dziecko się przyssie. W sumie, taka jest ich rola. Warto planować z wyprzedzeniem. Wtedy możesz spokojnie przesunąć dziecko z tego bardzo bezpiecznego łóżeczka dostawnego do swojego bardzo bezpiecznego łóżka i nie będziesz musiała się martwić, co wydarzy się jeśli przyśniesz w trakcie karmienia.

spanie z dzieckiem

Nie mam zamiaru spać z moim dzieckiem – kropka

Nie mamy zamiaru mieć też wypadku samochodowego. Ale one się zdarzają. Dlatego zapinamy pasy. Nie chodzi o to, że planujemy mieć wypadek; chodzi o to, że wypadki nigdy nie są planowane. Planujemy więc z wyprzedzeniem i nie myślimy o tym więcej. Proste i bezpieczne – lub tak bezpieczne, jak można być w samochodzie.
Planowanie, że kiedyś może się Wam wydarzyć spać razem to tylko pas bezpieczeństwa. Wtedy o 3.00 nad ranem, kiedy Twoje dziecko po prostu nie chce spać samo, mimo że próbowałaś wszystkiego, możesz położyć się do łóżka z dzieckiem i pozostać w nim do rana. Jutro rano możesz zdecydować, co chcesz robić jutro wieczorem.
Życie jest ryzykowne, bez względu na to, jak żyjesz. Bezpieczne łóżko, podobnie jak pas bezpieczeństwa, może znacznie zmniejszyć to ryzyko.

Pozwolenie dziecku na spanie w moim łóżku może oznaczać, że ono nigdy go nie opuści

Te matki, które spały z dziećmi, mogą Cię zapewnić, że na pewno w końcu przeniesie się ono do własnego łóżka. Dzieci są tak zaprogramowane, aby dorastać i dbać o siebie. Od czasu, gdy mogą się czołgać, aktywnie oddalają się od Ciebie – ale we własnym tempie, które jest bardzo różne dla każdego dziecka. Tak, opuści ono Twoje łóżko. Pytanie tylko, kiedy i to będzie coś o czym zdecydujesz prawdopodobnie wspólnie z dzieckiem.

Jeśli dziecko będzie z nami spało, nie będziemy mogli uprawiać seksu

Oczywiście, że możecie! Śpiące dziecko nie dba o to, co Ty i Twój partner robicie w innej części łóżka lub sypialni. Fotelik dla niemowląt nie jest miejscem do spania przez całą noc, ale może być odpowiedni na czas „romantycznej przerwy”. Podobnie jest z łóżeczkiem dostawnym. I oczywiście sypialnia nie jest jedynym miejscem w którym można uprawiać seks.

Powyższy wpis jest moim własnym tłumaczeniem fragmentu książki Sweet Sleep wydanej przez La Leche League.

W kolejnym wpisie przybliżę Wielką Siódemkę Bezpiecznego Spania z Dzieckiem, która także jest opisana w tej książce.

20 sposobów na delektowanie się ostatnimi dniami ciąży

20 sposobów na delektowanie się ostatnimi dniami ciąży

Czas jest bardzo cenny, a Twój maluch wkrótce tu będzie. Wtedy będziesz miała problem z wyobrażeniem sobie życia, zanim się urodził.

Ostatnie tygodnie ciąży ciągną się w nieskończoność. I dlatego teraz jest zdecydowanie więcej czasu na robienie rzeczy, które lubisz niż będziesz miała po porodzie.

Oto moje wskazówki, jak najlepiej wykorzystać czas przed narodzinami dziecka i delektować się ostatnimi dnami ciąży.

Niech spowolnienie będzie priorytetem

Wicie gniazda jest cudowne, ale może Cię wykończyć fizycznie, szczególnie jeśli zaplanowałaś duży remont. A na jego końcówce sama będziesz pomagać, żeby zdążyć zrobić wszystko na czas. Trzeba przyznać, że oczekiwanie na poród można złagodzić, ciągle coś robiąc i odwracając umysł od tego, co ma nadejść. Niemniej jednak pracując fizycznie przy remoncie, możesz marnować Twoją cenną energię psychiczną i fizyczną.

Doskonałym przykładem planowania spowolnienia byłoby przygotowanie jak największej ilości rzeczy dla dziecka przed rozpoczęciem się ostatniego miesiąca ciąży. Pranie i składanie dziecięcych ubrań, przygotowywanie sypialni i wybieranie zabawek to świetne sposoby na zajęcie się podczas oczekiwania na poród. Staraj się jednak ukończyć wszystkie największe prace takie jak malowanie i wybieranie mebli wcześniej.

Drzemka

Dużo drzemki. Potrzebujesz odpoczynku, ponieważ narodziny dziecka wymagają dużej ilości energii. Z powodu upałów czy częstego chodzenia do toalety nie wysypiasz się w nocy? Naucz się równoważyć te noce drzemkami w ciągu dnia.

Dziecko nie da sygnału do porodu, dopóki nie będzie gotowe, więc Ty też musisz być gotowa. Rozluźnienie ciała ma większe szanse pomóc w rozpoczęciu porodu niż roztrzęsienie, podekscytowanie lub stres. Hormony potrzebne do porodu są uwalniane, gdy czujesz się zrelaksowana i szczęśliwa.

Przygotuj swoje ciało do porodu

Możesz zrobić tak wiele, aby przygotować siebie i ciało do porodu.

Po upływie 35 tygodnia ciąży zacznij pić herbatę z liści malin, nawet i 3 kubki dziennie. Spożywanie 6 do 10  daktyli dziennie poprawi wrażliwość Twojego ciała na hormony. Zajęcia jogi dla ciężarnych zapewnią Ci siłę i wytrzymałość.

Dodaj do tego siedzenie na piłce do ćwiczeń podczas oglądania telewizji, aby utrzymać dziecko w doskonałej pozycji. Oraz akupresurę w ostatnich tygodniach ciąży . Śmiało wtedy możesz powiedzieć, że zrobiłaś prawie wszystko, żeby przygotować swoje ciało! I wreszcie – masaż krocza i oraz ćwiczenia rozluźniania dna miednicy. One naprawdę sprawią, że poczujesz się bardziej komfortowo podczas porodu, a także po nim.

Medytuj i relaksuj się

Niezależnie od wybranego miejsca narodzin i rodzaju porodu, teraz jest czas, to czas aby Twój umysł był jasny, pozytywny i skupiony. Przeczytaj jak najwięcej pozytywnych historii porodowych. Pomóż dziecku zachować spokój i radość, dbając o jak najniższy poziom adrenaliny i stresu. Zrelaksuj się tak bardzo, jak tylko możesz.

O wiele łatwiej to powiedzieć niż zrobić, gdy nie śpisz o 3 nad ranem po otrzymaniu szybkiego kopnięcia w żebra. Poszukaj sobie relaksujących playlist muzycznych i aplikacji do medytacji w ostatnich tygodniach ciąży

Jeśli masz dostęp do relaksacji przygotowujących do porodu teraz jest najwyższy czas, żeby z nich skorzystać.

Potrójnie sprawdź swój plan porodu

Twój plan porodu jest kluczowym dokumentem, zwłaszcza jeśli wybierasz rozwiązania, które nie są rutynową praktyką lub są mniej powszechne. Masz teraz czas na dokładne przejrzenie wszelkich wyborów, co do których nie masz pewności. Zastrzyk witaminy K, czas przecięcia pępowiny i zabieg Credego często są pomijane. Porozmawiaj o tym ze swoim partnerem porodowym. Gdy już zdecydujesz się na finalną wersję planu, to wydrukuj kilka kopii i umieść je w dokumentacji do porodu. Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że Twój plan porodu będzie respektowany, jest zaznajomienie z nim Twojego partnera porodowego tak dobrze, że nie nawet nie będzie musiał do niego zaglądać.

Porozmawiaj ze swoim partnerem o porodzie, jaki sobie wymarzyłaś i jak może Cię w nim wesprzeć

Czekanie do porodu w szpitalu to zły moment, aby porozmawiać z partnerem po raz pierwszy o porodzie, którego pragniesz i o tym jakie masz oczekiwania. Warto wcześniej porozmawiać o swoich celach i tym, jak uważasz, że może Cię on jak najlepiej wspierać.

Podczas porodu może się okazać, że wszystko się zmienia. Myślałaś, że będziesz potrzebować dużo kontaktu fizycznego, ale okazuje się, że w ogóle nie chcesz być dotykana. To naprawdę pomoże twojemu partnerowi, jeśli on będzie wiedział, czego potrzebujesz.

Spędź czas we dwoje

Spędzanie jak największej ilości czasu z Twoim partnerem to świetny pomysł. Na razie nadal jesteście parą, a nie mamą i tatą. Trochę czasu razem może również pomóc w upewnieniu się, że chociaż nadchodzi ogromna zmiana w Waszej rodzinie, podstawy Waszego związku i to, co do siebie czujecie, są nadal solidne. Wszelkie obawy lub zmartwienia, które się pojawiają, są znacznie łatwiejsze do omówienia teraz niż jak pojawi się dziecko.

Jedz

Ciesz się luksusem jedzenia do woli. Kiedy dziecko przyjdzie na świat, czas posiłków będzie zależał od harmonogramu małej osoby, a nie od Twojego apetytu. Poza tym nigdy nie wiadomo, kiedy zacznie się poród, więc dobrze jest być przygotowaną z pełnym żołądkiem! Po przyjęciu do szpitala raczej nie otrzymasz pozwolenia na jedzenie.

Zaplanuj czas i idź do restauracji ze swoim mężem/partnerem, a może nawet zaproś bliskich przyjaciół lub rodzinę.

Delektuj się małymi rzeczami

Dopóki nie urodziłam dziecka, nigdy nie zdawałam sobie sprawy, jaką wygodą jest mycie zębów, chodzenie do łazienki, prysznic, a nawet wychodzenie z domu, kiedy tylko mam na to ochotę. Posiadanie dziecka jest cudowne i niesamowite, ale delektuj się małymi rzeczami, które możesz teraz zrobić bez zastanawiania się co z dzieckiem.

Napisz listy do swojego dziecka

Jeśli masz problem ze skupieniem się na czymkolwiek, co nie jest związane z dzieckiem, pisz listy do swojego dziecka. Jeśli nie masz pewności, co napisać, możesz znaleźć wiele podpowiedzi w Internecie lub skorzystać z dziennika specjalnie zaprojektowanego do tego zadania.

Wydrukuj lub stwórz afirmacje, które wzmocnią Cię podczas porodu

Bez względu na to, jakiego rodzaju poród planujesz, niezależnie od tego, czy chcesz rodzić bez leków, czy znieczuleniem zewnątrzoponowym, będzie to wyczerpujące doświadczenie. Prawdopodobnie będziesz także potrzebować w trakcie wzmocnienia psychicznego. Znajdź cytaty, obrazki, zdjęcia lub cokolwiek, co Cię inspiruje i motywuje, i zrób dla siebie afirmacje.

Możesz być tak kreatywna i pomysłowa, jak chcesz! Możesz napisać je ręcznie i dodać własne ilustracje lub możesz skorzystać z bezpłatnego narzędzia internetowego, takiego jak Canva, do tworzenia materiałów do wydrukowania.

Dokładnie sprawdź torby do szpitala

Czekając na rozpoczęcie porodu, skorzystaj z okazji, aby dokładnie sprawdzić torby do szpitala i upewnić się, że masz wszystko, czego potrzebujesz.

Zwykle mamy kilka takich rzeczy, których nie możemy spakować  wcześniej, jak na przykład ładowarka do telefonu. Sporządź sobie listę wszystkiego, co będziecie musieli spakować w ostatniej chwili i trzymaj ją w centralnym miejscu (upewnij się też, że Twój mąż/partner wie, gdzie ona jest)

Jeśli jeszcze nie spakowałaś swojej torby do szpitala, to po prostu to zrób.

Wyjdź z domu

Najlepszym sposobem na spędzenie czasu oczekiwania na rozpoczęcie porodu jest nie martwienie się o to, kiedy poród się rozpocznie. Wyjdź i zrób coś fajnego! Albo pozałatwiaj niedokończone sprawy. Wszystko po to, aby wyjść z domu i oderwać myśli od nadchodzącego porodu.

Upierz rzeczy dla dziecka i upewnij się, że Twoje najwygodniejsze ubrania są czyste

Prawdopodobnie będziesz chciała mieć pewność, że wszystkie te śliczne dziecięce body, koce, ściereczki, ręczniki kąpielowe i inne rzeczy są wyprane i gotowe do użycia. Przejrzyj wszystkie prezenty i torby z zakupami, odetnij metki i włóż rzeczy do prania. Upewnij się, że ubrania, których potrzebujesz przez pierwsze kilka tygodni po porodzie, są również czyste.

Spaceruj

Chodzenie może pomóc w rozpoczęciu się porodu i jest to o wiele lepsze spędzanie czasu niż siedzenie w domu. Uważaj jednak, aby się nie zmęczyć, ponieważ gdy zacznie się poród, będziesz potrzebować energii i siły.

Graj w gry planszowe ze swoim mężem/partnerem

Oto kolejna czynność, która nie będzie łatwa do wykonania, gdy dziecko przyjdzie na świat (lub przynajmniej zanim nie zacznie więcej spać). Gry planszowe to nie tylko świetny sposób na spędzenie czasu i dobrą zabawę, ale także na spędzenie czasu z mężem/partnerem, zanim dołączy do Was nowy członek rodziny.

Porozmawiaj o przyszłości

Czasami łatwo jest dać się tak pochłonąć planowaniem narodzin dziecka i pierwszych kilku miesięcy, że prawie zapominamy, że jest coś poza jego niemowlęctwem. Czy poświęciliście trochę czasu, aby porozmawiać z mężem/partnerem o celach Waszej rodziny? W jakim środowisku chcesz wychowywać dzieci? Jakie style i metody rodzicielskie Cię interesują? Jakiego rodzaju edukacji i zajęć chcesz dla swoich dzieci? Ale też o tej najbliższej. Kilka podpowiedzi na tematy warte odpowiedzi znajdziesz we wpisie: O czym rozmawiasz z mężem/partnerem przygotowując się do narodzin dziecka?

Zapewnij sobie wyżywienie na czas połogu

Zapomnij o poporodowej utracie wagi, dopóki nie będziesz w stanie stać wystarczająco długo, aby zrobić kanapkę. To naprawdę w porządku! Twoim priorytetem jest po prostu zjeść coś szybkiego, abyś mogła odpocząć i odzyskać siły. Zaopatrz się w łatwe do przygotowania potrawy, a jeśli masz miejsce w zamrażarce, możesz nawet samodzielnie przygotować niektóre mrożonki.

Przeczytaj pozytywne historie narodzin

Jeśli masz zamiar spędzać czas w Internecie, użyj go do czytania pozytywnych, zachęcających historii narodzin, które są zgodne z rodzajem porodu, jaki chcesz mieć.

Spędzaj więcej czasu ze swoimi zwierzakami

Jeśli masz zwierzęta, daj im tyle miłości, ile będą tolerować, ponieważ będą bardzo zazdrosne o całą uwagę, jaką poświęcasz nowemu dziecku. Prawdopodobnie będą też za Tobą bardzo tęsknić, gdy będziesz w szpitalu podczas porodu.

Odkryj tajemnicę mazi płodowej czyli dlaczego warto nie myć dziecka po porodzie

Odkryj tajemnicę mazi płodowej czyli dlaczego warto nie myć dziecka po porodzie

Poród to czas różnorodnych emocji. Ale możesz być pewna, że te uczucia zostaną zapomniane, gdy tylko spojrzysz na swoje dziecko.

Minuty po narodzinach dziecka mogą wydawać się Ci się jak za mgłą. Ty i Twoje dziecko cieszycie się chwilą przytulania się i kontaktem skóra do skóry, ale może zdarzyć się, że personel będzie chciał wziąć dziecko w celu sprawdzenia wagi, temperatury ciała i obwodu głowy.

Nierzadko zdarza się, że personel medyczny proponuje wykąpanie dziecka wkrótce po porodzie, często w ciągu pierwszej doby. Kąpiel usuwa płyn owodniowy i krew ze skóry dziecka, więc może zdarzyć się, że odruchowo wyrazisz na nią zgodę. Pamiętaj jednak o tym, że opóźnienie pierwszej kąpieli może przynieść korzyści.

Kąpiel nie tylko usuwa wyżej wymienione płyny ze skóry noworodka, ale także usuwa maź płodową, czyli białą substancję znajdującą się na skórze dziecka.

Czym jest maź płodowa?

Maź płodowa jest białą, kremową substancją bogatą w lipidy i pokrywającą skórę dziecka w ostatnim trymestrze ciąży (Jej skład to: woda (81%), lipidy (9%) oraz białka (10%)). Tworzy się w wyniku wydzielania łoju z gruczołów łojowych Twojego dziecka i zaczyna się tworzyć około 20. tygodnia ciąży.

Chroni ona skórę noworodka i ułatwia adaptację skóry w pierwszym tygodniu poporodowym, jeśli nie zostanie zmyta zaraz po urodzeniu. Wydaje się, że maź płodowa odgrywa różne integralne role podczas przejścia dziecka z życia wewnątrz Twojego brzucha do życia poza nim. Po porodzie maź płodowa może pokrywać całą powierzchnię skóry dziecka lub ograniczać się tylko do fałdów ciała. Zwykle większość mazi wchłania się w ciągu 24 godzin, ale generalnie jej wchłanianie trwa do 5-6 dni po porodzie.

kiedy pierwsza kąpiel

Dlaczego więc maź płodowa jest tak niesamowita?

Aby zrozumieć rolę mazi płodowej, zastanów się, jak Twoja skóra reaguje na zbyt długie moczenie w wodzie. Po kąpieli lub kąpieli na palcach i skórze pojawiają się zmarszczki w krótkim czasie. Płyny mają taki sam wpływ na skórę Twojego dziecka.

Pamiętaj, że Twoje dziecko pływa w płynie owodniowym przez 40 tygodni. To właśnie ta powłoka chroni jego skórę Bez tej ochrony skóra dziecka pękłaby lub zmarszczyłaby się w łonie matki.

Maź płodowa połknięta przez dziecko ma potencjalny wpływ na rozwijające się jelita. Glutamina stanowiąca> 20% aminokwasów mazi jest znanym czynnikiem odżywczym rozwijających się jelit.

W okresie życia płodowego maź pomaga chronić i nawilżać skórę dziecka. Podczas porodu działa jak lubrykant i pomaga dziecku manewrować i łatwiej przejść przez kanał rodny.

Posiada właściwości i związki aminokwasowe, przeciwbakteryjne, przeciwbakteryjne, lipidowe, nawilżające i białkowe. Spośród około 41 białek odkrytych w mazi płodowej, 25 można znaleźć tylko w tej substancji. Noworodki mają delikatny układ odpornościowy, co oznacza, że są bardziej podatne na choroby. Karmienie piersią pomaga wzmocnić układ odpornościowy dziecka, ale nie jest to jedyna opcja. Maź płodowa może również chronić noworodka przed infekcjami po urodzeniu. Dzieje się tak, ponieważ zawiera przeciwutleniacze, a także ma właściwości przeciwinfekcyjne i przeciwzapalne.

Ułatwia adaptację skóry dziecka w pierwszym tygodniu po porodzie. Wspiera nawiązywanie więzi oraz regulację temperatury ciała dziecka. W czasie ciąży Twoje ciało odgrywa istotną rolę w regulowaniu temperatury ciała dziecka. Dziecko po urodzeniu potrzebuje czasu, aby wyregulować swoją temperaturę ciała. Dlatego ważne jest, aby przykryć Ciebie i dziecko w kontakcie skóra do skóry. Pozostawienie mazi płodowej na skórze dziecka tak długo, jak to możliwe, może w naturalny sposób ustabilizować jego temperaturę ciała.

Im bliżej terminu porodu, tym ilość mazi płodowej na skórze dziecka maleje. To normalne, że dzieci urodzone o czasie mają ją na skórze. Jeśli poród przekroczył termin wyznaczony przez lekarza , Twoje dziecko może mieć mniej tej powłoki. Wcześniaki mają zwykle więcej mazi płodowej niż dzieci urodzone o czasie.

Czy w związku z tym dobrze jest opóźnić pierwszą kąpiel dziecka?

Gdy zrozumiesz korzyści wynikające z pozostawienia mazi płodowej, możesz opóźnić pierwszą kąpiel dziecka, aby zmaksymalizować korzyści zdrowotne. Czas, w którym zdecydujesz się opóźnić kąpiel, zależy od Ciebie.

Niektóre matki nie kąpią dzieci przez kilka dni lub nawet do tygodnia po urodzeniu. Ale jeśli nie chcesz, nie musisz czekać tak długo. Nawet jeśli opóźnisz pierwszą kąpiel tylko o 24 do 48 godzin, Twoje dziecko odniesie z tego korzyści.

Poproś pielęgniarkę o delikatne usunięcie śladów krwi i płynu owodniowego ze skóry dziecka. Masz jednak możliwość poinformowania personelu szpitala w swoim planie porodu, że ​​nie chcesz, aby usuwali oni nadmierną ilość mazi. Przez kolejne 1-2 dni delikatnie wmasowuj ją w skórę dziecka. To prawda, że ​​dzieci rodzą się pokryte płynem i krwią. Ale dzieci nie rodzą się brudne, więc nie ma nic złego w opóźnieniu pierwszej kąpieli.Chcemy tylko żeby dziecko było zdrowe, prawda?

Chcemy tylko żeby dziecko było zdrowe, prawda?

Wszyscy chcemy, żeby nasze nowo narodzone dziecko było zdrowe, nie ma co do tego wątpliwości. Myślę, że za często powtarzanym zdaniem „Ważne, żeby dziecko było zdrowe” kryją się przekonania, które zasługują na dokładniejsze zbadanie.

Wydaje mi się, że w mówiąc w ten sposób, poświęcamy na rzecz zdrowia dziecka, te elementy porodu, które w tym konkretnym momencie mogą nie wydawać się nam ważne. Co więc tak naprawdę poświęcamy, mówiąc „Ważne, żeby dziecko było zdrowe?”

W artykule, który pojawił się na portalu pbbmedia.org, Sally Cusack zidentyfikowała sześć przekonań leżących u podstaw tego często wypowiadanego zdania. Twierdzi też, że prawdopodobnie jest ich więcej.

Przekonania

 • „Nie mam wystarczających kompetencji. Ktoś inny musi decydować o moim porodzie”.
 • „Moje prawa oraz moje zdrowie i bezpieczeństwo są podporządkowane temu jednemu celowi, żeby tylko dziecko było zdrowe. Muszę przestrzegać zasad jakie obowiązują w szpitalu gdzie będę rodzić ”.
 • „Mój lekarz/ moja położna chce tego samego co ja”.
 • „Narodziny są niebezpieczne i wymagają interwencji medycznych. Pozytywne porody są wynikiem łutu szczęścia ”.
 • “Poród to po prostu bolesne, bezcelowe tortury. Mój partner ma ograniczone możliwości wspierania tego procesu ”.
 • „Moje doświadczenie porodowe jest nieistotne. Kobiety, które chciałyby mieć pozytywne doświadczenie porodowe, są samolubne i narażają dziecko na ryzyko”.
chcemy tylko żeby dziecko było zdrowe

A przecież dla niektórych kobiet nie tylko to żeby dziecko było zdrowe jest ważne. Dla nich liczy się także jakość ich doświadczenia porodowego. I tak naprawdę, to nie jest kwestia wyboru czy będziemy mieć zdrowe dziecko czy pozytywny poród . Obie potrzeby są równie ważne.

Dla tych kobiet niemożność podejmowania decyzji w porodzie, łamanie ich praw, nadużywanie interwencji medycznych czy niemożność złagodzenia bólu porodowego może stać się traumatycznym przeżyciem. Jeśli do tego usłyszą “ważne, że dziecko jest zdrowe” to będą czuły, że ich uczucia i doświadczenie porodowe się nie liczą. Stąd blisko do lęków, czy depresji poporodowej.

Często przytrafia się nam, że o tym jakie miałyśmy doświadczenie porodowe i jak ono na nas wpłynęło, rozmyślamy już po porodzie. Zdarza się wtedy, że kobieta jest rozczarowana przebiegiem swojego porodu, albo nie może pogodzić się z interwencjami, których doznała lub słowami, które usłyszała. Ale w swojej głowie słyszy, a także słyszy od innych “ważne, że dziecko jest zdrowe”. Pod tymi słowami, czai się myśl – a co ze mną i z moimi potrzebami i uczuciami?

Konsekwencje

Czasem takie niesatysfakcjonujące doświadczenie porodowe może doprowadzić do pojawienia się lęków, czy depresji po porodowej. Może też wpłynąć na jakość nawiązującej się relacji między matką a dzieckiem. Kobieta która tego doświadcza może ukrywać swoje uczucia, nie chcąc być oceniona jako ta niewdzięczna. Słyszy przecież “dziecko jest zdrowe, więc o co Ci chodzi”.

Musimy jednak sobie uświadomić, że nie możemy oddzielać zdrowia fizycznego od psychicznego, także, a może przede wszystkim w opiece okołoporodowej. Jesteś centrum świata swojego dziecka i musisz być silna i zdrowa, nie tylko fizycznie, ale także emocjonalnie.

Doświadczanie lęku poporodowego lub depresji nie oznacza, że jesteś złą matką, a proszenie o pomoc nie jest słabością.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak podejmować decyzje w porodzie przeczytaj ten wpis.

chcemy tylko żeby dziecko było zdrowe
6 lęków związanych z porodem a rzeczywistość

6 lęków związanych z porodem a rzeczywistość

Strach przed nieznanym jest całkowicie naturalny – ale poród też jest naturalny.

Jaki typ historii porodowej lepiej opowiedzieć? Tę okraszoną przerażeniem („Wody odeszły mi na środku supermarketu!” „Szpital odesłał mnie do domu trzy razy, ponieważ tak naprawdę jeszcze nie rodziłam, a potem praktycznie urodziłam w samochodzie!” „Rodziłam przez 53 godziny! ”) – czy spokojną i pozytywną?

Prawdopodobnie jest co najmniej tyle samo pozytywnych doświadczeń porodowych, ile trudnych. Prawda jest taka, że poród łatwy i spokojny, nie sprawia, że opowieść jest przekonująca. To oznacza, że dobre historie porodowe nie są rozpowszechniane tak często, jak te złe. Miej to na uwadze, pamiętając, że: pokolenia kobiet przed Tobą urodziły i przeżyły, aby o tym opowiedzieć (i podkolorować tę historię). Wkrótce i Ty będziesz wśród nich.

Niemniej jednak najlepszym sposobem na pozbycie się strachu przed porodem jest zdobycie jak największej wiedzy. W tym wpisie, przedstawię Ci sześć najczęstszych obaw związanych z porodem. A także to jaka jest rzeczywistość, co, mam nadzieję, pomoże zmniejszyć Twój lęk.

strach przed porodem

Co jeśli nie zdążę na czas do szpitala?

Chociaż zawsze będziesz oglądać filmy z dramatycznymi porodami w samochodzie lub na poboczu drogi, z pewnością są one wyjątkiem. Przeciętny pierwszy poród trwa około 20 godzin – i około ośmiu godzin w przypadku kolejnego porodu. Więc jeśli nie mieszkasz kilkaset kilometrów od szpitala, istnieje spora szansa, że przybędziesz na czas. Nie gryź paznokci stresując się zbliżającym porodem. Pamiętaj o tym: gdy tylko zauważysz oznaki porodu, np. skurcze, które nie ustępują lub jeśli odejdą Ci wody, to zajrzyj do tego wpisu: kiedy jechać do porodu. Jeśli zastosujesz się do zasad w nim zapisanych, Twoje szanse na przybycie do szpitala na czas są bardzo duże.

Nie chcę zrobić kupy podczas parcia!

Oto prawda: Ty, moja droga, jesteś jedyną osobą na sali porodowej która się tym martwi. Większość doświadczonych położnych jest w stanie szybko pozbyć się wszelkich śladów kupy, zanim się zorientujesz, że to się stało. To ich praca. Są do tego przyzwyczajone. I szczerze mówiąc, kupa może pojawić się w trakcie całego porodu. Powód: kiedy główka dziecka jest gotowa do wyjścia, uciska na wiele mięśni, w tym na mięśnie odbytu. Ponieważ stolec zwykle jest w odbytnicy w każdej porze dnia, prawdopodobnie pojawi się on podczas parcia.

Nie chcę nacięcia krocza.

Nacięcie krocza to zabieg polegający na przecięciu tkanki między pochwą a odbytem (zwanej kroczem), aby zapewnić więcej miejsca dla dziecka. Kiedyś było to powszechną praktyką, obecnie większość położnych chroni krocze i udaje im się to naprawdę dobrze. A jeśli nawet coś się wydarzy to samoistne pęknięcie jest zwykle dużo mniejsze niż rutynowe nacięcie. Pamiętaj tylko, żeby wpisać to w Plan Porodu.

Nie chcę, żeby moja pochwa pękła.

Czekaj. Czy właśnie przeczytałaś „samoistne pęknięcie” i dodałaś kolejny strach do swojej listy? Spróbuj się nie martwić. Mniej więcej połowa kobiet będzie miała co najmniej jedną małe pęknięcie pochwy po porodzie. Najczęściej będzie to pęknięcie pierwszego stopnia – które zazwyczaj obejmuje tylko wyściółkę pochwy, nie krwawi i może nawet nie wymagać zszycia. Wiele przebytych zapaleń pochwy w ciąży zwiększa ryzyko pęknięcia. A kobiety, które rodzą po raz kolejny, zwykle nie mają żadnych obrażeń (wydaje się, że pochwa ma dobrą pamięć, jeśli chodzi o rozciąganie) . Jeśli nadal się martwisz, spróbuj masażu krocza w ciągu kilku ostatnich tygodni poprzedzających termin porodu, aby zminimalizować ryzyko pęknięcia lub nacięcia krocza podczas porodu .

To będzie strasznie boleć!

Nie będę cię okłamywać: poród nie jest bezbolesny. Jednak strach przed tym po prostu nasili Twoje odczucia. Lęk może powodować szybsze bicie serca, przyspieszenie oddychania, niepokój, wzrost ciśnienia krwi, a także napięcie mięśni. Wszystkie te reakcje mogą zwiększyć odczuwanie bólu. Najlepszym sposobem na pozbycie się obaw związanych z bólem porodowym w zarodku jest zdobycie jak największej wiedzy na temat procesu porodowego. Kontynuuj czytanie o tym, idź do szkoły rodzenia, obejrzyj jeden lub dwa filmy z dobrych porodów, poczytaj pozytywne historie porodowe. Zawsze miej na uwadze, że to co odczuwasz ma pozytywny cel – to znaczy zmiękczyć i otworzyć szyjkę macicy i zakończyć się spotkaniem dziecka na które czekałaś 9 miesięcy.

Jestem przerażona, że poród skończy się cesarskim cięciem.

Każda operacja może być przerażająca, więc jest zrozumiałe, że denerwujesz się taką możliwością. Są oczywiście kobiety – takie jak te ze stanem przedrzucawkowym – które są bardziej narażone na cesarskie cięcie. Porozmawiaj z lekarzem o tym, z jakiego powodu wykonuje się cesarskie cięcia w szpitalu, który wybrałaś. Na przykład, czy Twoim szpitalu można urodzić naturalnie dziecko ułożone pośladkowo, czy też cesarskie cięcie jest w takim przypadku konieczne? Jak personel szpitala podchodzi do rodzenia dużych dzieci drogą pochwową? Jeśli w przeszłości miałaś cesarskie cięcie, czy twój lekarz wspiera poród drogami natury po cesarskim cięciu i czy takie porody są wspierane w szpitalu, który wybrałaś? Wreszcie, badania wykazały, że kobiety, które mają stałe wsparcie w porodzie w postaci douli, są o 26 procent mniej narażone na cesarskie cięcie. Właściwie bez względu na rodzaj porodu, którego doświadczysz, będziesz go przeżywać o wiele bardziej komfortowo jeśli będziesz z osobą towarzyszącą – niezależnie od tego, czy będzie to doula, Twój mąż/partner, mama czy przyjaciółka. Odrobina wsparcia może znacznie złagodzić Twoje obawy.

O tym kiedy warto jechać do szpitala dowiesz się z tego wpisu.

Olejek z wiesiołka a wywoływanie porodu

Olejek z wiesiołka a wywoływanie porodu

Prawdopodobnie pod koniec ciąży zaczniesz szukać informacji o naturalnych sposobach wywoływania porodu. Faktycznie, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować swoje ciało do wykonania zadania, które ma przed sobą. Jedną z możliwych opcji jest olejek z wiesiołka, który można stosować doustnie lub/i dopochwowo w celu wywołania porodu.

Kobiety w ciąży lubią używać olejek z wiesiołka, ponieważ jest on powszechnie dostępny i niedrogi. Mimo to możesz się zastanawiać, czy to jest rozwiązanie właśnie dla Ciebie. A przede wszystkim czy to w ogóle zadziała?

Czym więc jest olejek z wiesiołka?

Jest to olejek tłoczony z nasion wiesiołka dwuletniego. Zawiera m.in. 70% kwasu linolenowego, 7-10% kwasu gamma-linolenowego oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6. Kwas gamma-linolenowy w organizmie kobiety jest przetwarzany na prostaglandyny. Są one podobne do tych, które są w męskim nasieniu . Kapsułki z olejkiem z wiesiołka można kupić w większości aptek lub w sklepach ze zdrową żywnością. Kobiety od dawna stosują go w celu złagodzenia bólu piersi, zespołu napięcia przedmiesiączkowego i objawów menopauzy. Stosują go także w celu wywołania porodu.

Czy to działa?

Nie ma zbyt wielu badań na temat wpływu olejku z wiesiołka na wywołanie porodu. W tym wpisie postaram się Ci przybliżyć dwa z nich. Jedno na zastosowanie olejku z wiesiołka doustnie a drugie dopochwowo.

olejek z wiesiołka a wywoływanie porodu

Dopochwowe stosowanie olejku z wiesiołka

W 2019 roku zostało przeprowadzone badanie oceniające dopochwowe stosowanie olejku z wiesiołka przez kobiety, które będą rodzić po raz pierwszy. Oraz są w terminie porodu czyli po 37+1 tygodniu ciąży. Wszystkie badane kobiety były w pojedynczej ciąży oraz zdrowe. Badanie to zostało przeprowadzone w Iranie. Było to badanie wykonane z podwójnie ślepą próbą. Zarówno kobiety przyjmujące olejek lub placebo ale także badacze nie wiedzieli o tym która kobieta przyjmowała olejek z wiesiołka. 86 kobiet brało udział w badaniu i zostały one podzielone na dwie grupy. Badanie wykluczało osoby, które używały innych metod wywoływania porodu, w tym seksu. Kobiety w tym badaniu dostawały 1000 mg olejku z wiesiołka w kapsułkach dopochwowych codziennie od 38 tygodnia ciąży do porodu. Druga grupa dostała placebo zawierające parafinę. Każda z kobiet miała zaaplikować sobie kapsułki dopochwowo przed spaniem i nie wstawać przez co najmniej 3 godziny.

Wyniki badania

Badacze odkryli znaczące różnice pomiędzy grupami w określeniu dojrzałości szyjki macicy do porodu naturalnego zwanej skalą Bishopa. Skala Bishopa ocenia: położenie szyjki, konsystencję, ułożenie części przodującej płodu, rozluźnienie, rozwarcie. Według tej skali ocena szyjki na 8 lub więcej punktów jest oceną korzystną do rozważenia wywoływania porodu. Ocena na 6 i mniej punktów nie jest rozpatrywana jako korzystna dla wywoływania porodu. W tym badaniu skala Bishopa w grupie przyjmującej olejek z wiesiołka dopochwowo wyszła średnio 7,83 a w grupie z placebo to było 4,46 punktu. Grupa kobiet, która przyjmowała olejek z wiesiołka dopochwowo miała poza tym krótszy czas pierwszej fazy porodu czyli 4-5 godzin w porównaniu do 8-9 godzin w grupie przyjmującej placebo. W grupie przyjmującej olejek mniej kobiet urodziło przez cesarskie cięcie – 21%, podczas gdy w grupie z placebo cesarskich cięć było 47%. Mniej kobiet przyjmujących olejek z wiesiołka potrzebowało też wywoływania porodu za pomocą sztucznej oksytocyny (29% versus 62%). Badanie nie wykazało żadnych skutków ubocznych. Wyniki tego badania mówią, ze dopochwowe użycie olejku z wiesiołka może być stosowane w celu zmiękczenia szyjki macicy przed porodem.

Doustne przyjmowanie olejku z wiesiołka

Jeśli chodzi o przyjmowanie doustne olejku z wiesiołka to wykonano badanie na grupie kobiet, które będą rodzić po raz pierwszy i są w 40 tygodniu ciąży. Punktacja skali Bishopa dojrzałości szyjki u każdej z tych kobiet wynosiła co najmniej 4. Badanie wykonane zostało w 2018 także w Iranie. Podobnie jak w poprzednim badaniu zarówno kobiety przyjmujące olejek bądź placebo ale także badacze nie wiedzieli o tym która kobieta przyjmowała olejek z wiesiołka. Grupa badana składała się z 80 kobiet, połowa z nich przyjmowała 1000 mg olejku z wiesiołka doustnie 2 x dziennie przez 7 dni, a druga połowa otrzymywała placebo.

Wyniki badania

Badanie nie wykazało żadnych różnic pomiędzy grupami w ocenie dojrzałości szyjki według skali Bishopa, ani w długości trwania porodu. Badanie nie wykazało żadnych skutków ubocznych. Według tego badania wydaje się, że doustne przyjmowanie olejku z wiesiołka nie ma aż takiego wpływu na przygotowanie ciała kobiety do porodu.

Podsumowanie

Na podstawie dostępnych wyników badań (nadal jest ich niewiele, aczkolwiek nie tylko te dwa opisane w tym wpisie) wydaje się, że przyjmowanie olejku z wiesiołka jest bardziej sensowne w przypadku użycia dopochwowo niż doustnie.

A Ty rozważałaś stosowanie olejku z wiesiołka? Podziel się ze mną swoim doświadczeniem pod tym wpisem.

5 powodów, dla których warto jest cierpliwie czekać w trakcie kilku ostatnich niewygodnych tygodni ciąży

5 powodów, dla których warto jest cierpliwie czekać w trakcie kilku ostatnich niewygodnych tygodni ciąży

Zastanawiasz się nad “wykurzeniem” dziecka z brzucha? Przeczytaj co się z nim dzieje w Twoim brzuchu pomiędzy 37 a 40 tygodniem ciąży (a nawet dłużej!).

Istnieje wiele wyników badań, które pokazują, że w ostatnich tygodniach ciąży ciągle rozwijają się bardzo ważne dla dziecka narządy. Szczególnie ważny jest rozwój mózgu dziecka, który odbywa się w ostatnich kilku tygodniach ciąży. Mówi się też, że mózgi dzieci rozwijają się lepiej w macicy niż poza nią.

„Kiedy rozmawiam z moimi pacjentkami, mówię, że ciąża jest jak pieczenie ciasta: chyba nie chcesz wyjmować dziecka, dopóki nie skończy rosnąć?”. To słowa kanadyjskiego lekarza położnika George Carson’a.

Wspierając Cię w oczekiwaniu na poród opiszę pięć niesamowitych rzeczy, które dzieją się z Twoim dzieckiem w późnym okresie ciąży.

1. Rozwój mózgu

Mózg dziecka zwiększa się prawie dwukrotnie pomiędzy 35 a 39 tygodniem ciąży. W końcowym okresie ciąży mózg Twojego dziecka tworzy połączenia mózgowe i ścieżki. Są one ważne dla przyszłego uczenia się, poruszania i koordynacji po narodzinach.

2. Rozwój płuc

Kiedyś myślano, że płuca dziecka są w pełni rozwinięte już w 37 tygodniu ciąży. Istnieją jednak badania, które pokazują, że ten rozwój trwa aż do terminu porodu, a nawet dłużej. Pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży dziecko wytwarza substancję zwaną surfaktantem. Zapobiega ona zlepianiu się pęcherzyków powietrza w płucach po złapaniu przez dziecko pierwszego łyku powietrza. Dzieci urodzone w 37 i 38 tygodniu ciąży dwukrotnie częściej potrzebują pomocy w oddychaniu poprzez wentylację i podanie leków w porównaniu z dziećmi urodzonymi pomiędzy 39 a 41 tygodniem ciąży. To zostało wykazane w badaniu przeprowadzonym. na Uniwersytecie w Buffalo (przebadano tam 30 000 urodzonych dzieci).

3. “Ulepszanie” wątroby

Podobnie jak płuca i mózg, wątroba rozwija się do 39 tygodnia ciąży. Jednym z największych zadań wątroby jest odfiltrowanie substancji zwanej bilirubiną (barwnikiem z czerwonych krwinek) z krwiobiegu dziecka. Niemowlęta urodzone przed 38. tygodniem ciąży mogą nie być w stanie przetworzyć bilirubiny tak szybko, jak dzieci urodzone o czasie, co zwiększa ryzyko wystąpienia żółtaczki.

4. Zanikanie włosów na ciele

Cienkie, puszyste włosy, które pokrywają niemowlęta w macicy, nazywane są meszkiem płodowym. Pomagają w przywieraniu mazi (kremowej lub woskowatej substancji na ciele dziecka), utrzymując je w cieple i chroniąc ich skórę przed płynem owodniowym, gdy są w brzuchu mamy. Wiele dzieci na krótko przed porodem traci większość włosków, które przedostają się do płynu owodniowego.

5. Przybieranie na wadze

Od 35 tygodnia ciąży Twoje dziecko przybiera średnio około 250 g tygodniowo. Rosnąca warstwa tłuszczyku pomaga mu w regulacji temperatury ciała po urodzeniu.

Kto tu jest szefem?


Badanie z 2015 roku przeprowadzone przez naukowców z UT Southwestern Medical Center w Teksasie sugeruje, że wraz z rozwojem płuc dziecka uwalniają one dwa białka do płynu owodniowego. Białka te wywołują reakcję w macicy, która rozpoczyna poród. W przypadku wielu porodów tak naprawdę to dziecko prawdopodobnie decyduje, kiedy nadejdzie pora. I dlatego tak ważne jest abyś zaufała swojemu ciału i nie stresowała się, że dziecko chce “posiedzieć” u Ciebie w brzuchu trochę dłużej.

Jak przeżyć ostatnie dni albo nawet i tygodnie ciąży?

Jak przeżyć ostatnie dni albo nawet i tygodnie ciąży?

Ciąża jest niesamowita. W Twoim ciele rośnie dziecko, które powstało z kilku tylko komórek. Ty rozkoszujesz się jego codziennym rozwojem i świętujesz pierwsze kopnięcia. Wiele kobiet twierdzi, że nigdy nie czuły się lepiej niż wtedy, gdy były w ciąży. Ich poziom energii wzrasta, mają nagle piękne i lśniące włosy i ich skóra lśni.

Ale potem zaczyna się ostatni miesiąc ciąży kiedy powoli pojawiają się męczące dolegliwości. Nagle jesteś w ciąży przez ponad 38 tygodni i nie jest już tak zabawnie. Nie możesz spać i wielokrotnie w ciągu nocy wstajesz do toalety. Ciągle jest Ci niewygodnie i masz dość niestrawności. Twoje dłonie i stopy są spuchnięte. Przyjaciele i rodzina nękają cię za pomocą każdej dostępnej formy kontaktu, aby sprawdzić, czy masz już dziecko przy sobie. Nieznajomi na ulicy mówią ci, że masz już taki duży brzuch. Oczywiście jesteś też podekscytowana, że wkrótce spotkasz tego słodkiego małego człowieka, który rósł w Twoim brzuchu przez wiele miesięcy.

Chcę wiedzieć kiedy urodzę!

To co jest zabawne ale i frustrujące w ostatnich tygodniach ciąży jest to, że nigdy naprawdę nie wiesz, że to już jest koniec, dopóki nie urodzi się dziecko. Dlaczego ta (z pozoru oczywista) sprawa ma znaczenie? Ponieważ różnica między jednym, dwoma lub trzema tygodniami, kiedy jesteś tak bardzo i tak długo w ciąży, może być tą różnicą kiedy najpierw czujesz się jak łagodnie torturowana a potem jak zaatakowana na bezludnej wyspie przez komary przy 35 stopniowej pogodzie bez szans na ratunek. Prawda?

Oczywiście taka jest właśnie natura ciąży i porodu – termin w którym rozpocznie się Twój poród, jest wielką niewiadomą. Dlatego te ostatnie tygodnie ciąży mogą być tak trudne. To czekanie i niewiedza. Również wyczerpanie, ból ciała, zgaga, narastające skurcze, niemożność podniesienia tego co się właśnie upuściło … pewnie dobrze wiesz o co chodzi. Dobra wiadomość jest taka, że ​​kobiety znosiły to przez … cóż, od zawsze. I teraz to jest Twój czas. Ale wiem oczywiście, że nic z tego co napisałam nie jest za bardzo pomocne, jeśli chodzi o to jak możesz sobie poradzić w ostatnich dniach czy tygodniach ciąży. Jakoś je przetrwać to jedno. Czuć się z tym czasem i czekaniem dobrze, to kolejna sprawa.

Chcę jednak zdradzić Ci mały sekret. Kiedy przestaniesz się martwić o czas i datę, ten okres może być jednym z najcenniejszych czasów w całym Twoim życiu i – przyjęty z otwartością – może nawet pomóc Ci przygotować się na lepsze doświadczenie porodowe.

Jeśli nie masz pomysłu co możesz robić w trakcie ostatnich tygodni ciąży pomoże Ci w tym ten wpis: 20 sposobów na delektowanie się ostatnimi dniami ciąży

ostatnie dni ciąży
Podejmowanie decyzji w porodzie

Podejmowanie decyzji w porodzie

W czasie ciąży, podczas porodu i w okresie poporodowym masz prawo podejmować świadome decyzje w imieniu swoim i Twojego dziecka. Masz prawo do udzielenia lub odmowy zgody na proponowane zabiegi medyczne i pielęgnacyjne. Ale skąd masz wiedzieć, co jest najlepsze dla Was obojga? Podejmowanie świadomych decyzji dotyczących opieki położniczej oznacza znalezienie dostępu do najlepszych informacji na temat możliwych opcji. Oraz wykorzystanie tych informacji do podjęcia decyzji, o tym co jest odpowiednie dla Ciebie i Twojego dziecka. Czasami oznacza to znalezienie w sobie odwagi i pewności siebie w zadawaniu trudnych pytań personelowi medycznemu.

Bycie tak poinformowaną, jak to tylko jest możliwe, może pomóc mądrze radzić sobie z wszelkimi decyzjami, które będziesz musiała podjąć podczas porodu. Dlatego przed porodem warto odrobić „pracę domową”. Poczytaj o ryzykach i korzyściach, uzyskaj odpowiedzi na pojawiające się pytania. Pomyśl o swoich preferencjach na długo przed porodem i przekaż te preferencje personelowi medycznemu w swoim planie porodu.

Możesz czuć się niepewnie z powodu tego, że warto aż tak aktywnie zaangażować się w podejmowanie decyzji. Informacje i porady pochodzące z różnorodnych badań, wiadomości, grup online oraz przyjaciół i krewnych mogą się znacząco różnić. Trudno wiedzieć, w co lub komu uwierzyć, zwłaszcza w obliczu decyzji, które mogą mieć trwały wpływ na Ciebie i Twoje dziecko. Ostatecznie dobrym pomysłem jest podejmowanie tych decyzji w oparciu o wyniki badań naukowych. W czasie ich przeprowadzania badano ryzyka i korzyści. Oraz oczywiście w zgodzie z własnymi wartościami i preferencjami.

prawa w porodzie

Prawo do świadomej zgody

Ilekroć zostanie zaproponowana jakakolwiek procedura medyczna czy podanie leku, Twoje prawo do świadomej zgody oznacza, że ​​personel medyczny jest odpowiedzialny za wyjaśnienie:

 • dlaczego jest proponowana ta procedura medyczna czy lek
 • co się dokładnie będzie działo
 • korzyści i ryzyka związane z proponowaną procedurą medyczną czy lekiem
 • alternatywy dla proponowanej procedury medycznej czy leku oraz korzyści i ryzyka związane ze skorzystaniem z alternatywy, w tym z możliwości nie zrobienia niczego w chwili obecnej

Świadoma zgoda jest procesem pomiędzy Tobą a personelem medycznym, który pomaga zdecydować, co zrobisz, a czego nie zrobisz swojemu ciału. W przypadku opieki macierzyńskiej świadoma zgoda daje również prawo do decydowania o opiece, która dotyczy Twojego dziecka.

Celem świadomej zgody jest poszanowanie prawa do samostanowienia. Twoje prawo do autonomii, uzyskania najlepszych dostępnych informacji oraz ochrony dziecka i Ciebie przed krzywdą są podstawowymi prawami człowieka.

Jeśli nie zgadzasz się z personelem medycznym i zdecydujesz się nie zaakceptować zaproponowanej procedury czy leku, masz prawo do „świadomej odmowy”. Nawet jeśli podpisałaś wcześniej zgodę na określoną procedurę czy lek, masz prawo zmienić zdanie.

Współpraca z personelem medycznym

Współpraca z personelem medycznym powinna być oparta na otwartej komunikacji oraz wzajemnym szacunku. Aby uzyskać potrzebne informacje, być może będziesz musiała powiedzieć:

 • nie rozumiem
 • proszę mi to wytłumaczyć
 • co może się stać ze mną lub moim dzieckiem, jeśli to zrobię? Co jeśli nie?
 • jakie są moje inne opcje/alternatywy? Co się stanie, jeśli nie podejmę żadnych działań?
 • proszę przedstawić mi wyniki badań uzasadniające Pani/Pana decyzję
 • gdzie mogę uzyskać więcej informacji na ten temat?
 • nie czuję się dobrze z tym co mi proponujecie
 • nie jestem jeszcze gotowa do podjęcia decyzji

Pamiętaj, że Twój lekarz czy położna powinien szanować Twoje potrzeby, wartości i cele. Jeśli z czasem okaże się, że nie zgadzasz się ze swoim lekarzem lub zasadami obowiązującymi w wybranym przez Ciebie szpitalu, zawsze możesz go zmienić.