Herbata z liści malin a wywoływanie porodu

herbata z liści malin w ciąży

Kobiety w ciąży, które chcą przyspieszyć poród, od dawna sięgają po herbatę z liści malin. Uważa się, że tonizuje ona macicę, poprawiając przepływ krwi do macicy i wzmacniając jej włókna mięśniowe. Mówi się także, że to z kolei ma potencjał, aby wywołać poród poprzez wywołanie skurczów. Dodatkowo sądzi się również, że wzmocnienie macicy zapobiega nadmiernemu krwawieniu poporodowemu.

Przyszłe mamy tradycyjnie polegały na herbacie z liści malin, aby wywoływać skurcze i naturalnie wywoływać poród. I wiele kobiet wciąż próbuje w ten sposób przyspieszyć narodziny ich dziecka. Używano ich w tradycyjnej medycynie już od co najmniej XVI w. Najczęściej w problemach z miesiączkowaniem, w okresie okołoporodowym i przy problemach z układem trawiennym.

Liście malin są jedną z najczęściej używanych rzeczy w celu wywołania porodu. Ciekawa jesteś co mówią badania o tym czy w ogóle herbata z liści malin działa?

Czym więc jest herbata z liści malin?

Herbata z liści malin pochodzi z liści maliny czerwonej. Ta herbata ziołowa jest używana od wieków do wspomagania zdrowia układu oddechowego, układu pokarmowego i macicy, szczególnie w okresie ciąży i w okresie rozrodczym. Herbata z liści maliny,może również wspomagać prostatę i różne dolegliwości żołądkowe u dzieci.

Niestety herbata NIE smakuje jak maliny. Smakuje bardziej jak czarna herbata.

Czy to działa?

Nie ma zbyt wielu badań na temat wpływu liści malin na wywołanie porodu. W tym wpisie przedstawię wynik jednego z badań i jednej obserwacji na temat ich działania w okresie okołoporodowym.

Badanie obejmujące 192 kobiety przyjmujące tabletki z liści malin

W 2001 roku zostało przeprowadzone badanie oceniające zastosowanie tabletek z liści malin przez kobiety, które będą rodzić po raz pierwszy. Wszystkie te ciążę były niepowikłane. Badanie to zostało przeprowadzone w Australii . Było to badanie wykonane z podwójnie ślepą próbą. Zarówno kobiety przyjmujące tabletki lub placebo ale także badacze nie wiedzieli o tym która kobieta przyjmowała liście malin. 192 kobiety brały udział w badaniu i zostały one podzielone na dwie grupy. Kobiety w tym badaniu dostawały 2 tabletki po 1,2 g liści malin dziennie od 32 tygodnia ciąży do porodu. Druga grupa dostała tabletki z placebo.

Wyniki badania

To badanie nie wykazało znaczących różnic pomiędzy grupą przyjmującą tabletki z liści malin i placebo w żadnym z badanych zakresów:

  • w ilości krwawienia po porodzie
  • punktacji Apgar u dzieci i ich wagi
  • długości trwania ciąży
  • potrzebie zastosowania medycznych metod wywoływania porodu, w tym oksytocyny
  • rodzaju porodu

Badanie też nie wykazało znaczącej różnicy w pojawieniu się skutków ubocznych w obu grupach.

Obserwacja obejmująca 108 kobiet przyjmujących tabletki bądź piły herbatę z liści malin

W 1999 roku zostało w Australii przeprowadzono obserwację 108 kobiet w ciąży, z których 57 przyjmowało liście malin. Grupa przyjmująca liście malin, korzystała z tabletek bądź naparu w ilości od 1 do 8 tabletek lub filiżanek dziennie, stosowanych zarówno już od początku ciąży, jak i np. dopiero od 32 tygodnia.

Wyniki obserwacji

Podobnie jak poprzednie badania ta obserwacja nie wykazała znaczących różnic pomiędzy grupami w żadnym z badanych zakresów. Nie wykazano też znaczącej różnicy w pojawieniu się skutków ubocznych w obu grupach.

Podsumowanie

Z dostępnych badań i obserwacji wynika, że picie herbaty z liści malin w okresie ciąży raczej nie powoduje żadnych skutków ubocznych ani w ciąży ani podczas porodu. Niestety badania i obserwacje nie dowiodły także żadnych konkretnych korzyści płynących z jej picia, chociaż jest ona używana od wieków w różnych kulturach, w celu ułatwienia przebiegu porodu.

Jesteś ciekawa co mówią badania o stosowaniu olejku z wiesiołka w celu wywołania porodu- zapraszam do tego wpisu. A tutaj jest wpis o wywoływaniu porodu seksem.

7 thoughts on “Herbata z liści malin a wywoływanie porodu

  1. Dziękuję za ten artykuł. Czy kapsułki z wiesiołka można stosować od 34 tygodnia czy lepiej od 38?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *