Prawdopodobnie pod koniec ciąży zaczniesz szukać informacji o naturalnych sposobach wywoływania porodu. Faktycznie, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby przygotować swoje ciało do wykonania zadania, które ma przed sobą. Jedną z możliwych opcji jest olejek z wiesiołka, który można stosować doustnie lub/i dopochwowo w celu wywołania porodu.
Kobiety w ciąży lubią używać olejek z wiesiołka, ponieważ jest on powszechnie dostępny i niedrogi. Mimo to możesz się zastanawiać, czy to jest rozwiązanie właśnie dla Ciebie. A przede wszystkim czy to w ogóle zadziała?
Czym więc jest olejek z wiesiołka?
Jest to olejek tłoczony z nasion wiesiołka dwuletniego. Zawiera m.in. 70% kwasu linolenowego, 7-10% kwasu gamma-linolenowego oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6. Kwas gamma-linolenowy w organizmie kobiety jest przetwarzany na prostaglandyny. Są one podobne do tych, które są w męskim nasieniu . Kapsułki z olejkiem z wiesiołka można kupić w większości aptek lub w sklepach ze zdrową żywnością. Kobiety od dawna stosują go w celu złagodzenia bólu piersi, zespołu napięcia przedmiesiączkowego i objawów menopauzy. Stosują go także w celu wywołania porodu.
Czy to działa?
Nie ma zbyt wielu badań na temat wpływu olejku z wiesiołka na wywołanie porodu. W tym wpisie postaram się Ci przybliżyć dwa z nich. Jedno na zastosowanie olejku z wiesiołka doustnie a drugie dopochwowo.
Dopochwowe stosowanie olejku z wiesiołka
W 2019 roku zostało przeprowadzone badanie oceniające dopochwowe stosowanie olejku z wiesiołka przez kobiety, które będą rodzić po raz pierwszy. Oraz są w terminie porodu czyli po 37+1 tygodniu ciąży. Wszystkie badane kobiety były w pojedynczej ciąży oraz zdrowe. Badanie to zostało przeprowadzone w Iranie. Było to badanie wykonane z podwójnie ślepą próbą. Zarówno kobiety przyjmujące olejek lub placebo ale także badacze nie wiedzieli o tym która kobieta przyjmowała olejek z wiesiołka. 86 kobiet brało udział w badaniu i zostały one podzielone na dwie grupy. Badanie wykluczało osoby, które używały innych metod wywoływania porodu, w tym seksu. Kobiety w tym badaniu dostawały 1000 mg olejku z wiesiołka w kapsułkach dopochwowych codziennie od 38 tygodnia ciąży do porodu. Druga grupa dostała placebo zawierające parafinę. Każda z kobiet miała zaaplikować sobie kapsułki dopochwowo przed spaniem i nie wstawać przez co najmniej 3 godziny.
Wyniki badania
Badacze odkryli znaczące różnice pomiędzy grupami w określeniu dojrzałości szyjki macicy do porodu naturalnego zwanej skalą Bishopa. Skala Bishopa ocenia: położenie szyjki, konsystencję, ułożenie części przodującej płodu, rozluźnienie, rozwarcie. Według tej skali ocena szyjki na 8 lub więcej punktów jest oceną korzystną do rozważenia wywoływania porodu. Ocena na 6 i mniej punktów nie jest rozpatrywana jako korzystna dla wywoływania porodu. W tym badaniu skala Bishopa w grupie przyjmującej olejek z wiesiołka dopochwowo wyszła średnio 7,83 a w grupie z placebo to było 4,46 punktu. Grupa kobiet, która przyjmowała olejek z wiesiołka dopochwowo miała poza tym krótszy czas pierwszej fazy porodu czyli 4-5 godzin w porównaniu do 8-9 godzin w grupie przyjmującej placebo. W grupie przyjmującej olejek mniej kobiet urodziło przez cesarskie cięcie – 21%, podczas gdy w grupie z placebo cesarskich cięć było 47%. Mniej kobiet przyjmujących olejek z wiesiołka potrzebowało też wywoływania porodu za pomocą sztucznej oksytocyny (29% versus 62%). Badanie nie wykazało żadnych skutków ubocznych. Wyniki tego badania mówią, ze dopochwowe użycie olejku z wiesiołka może być stosowane w celu zmiękczenia szyjki macicy przed porodem.
Doustne przyjmowanie olejku z wiesiołka
Jeśli chodzi o przyjmowanie doustne olejku z wiesiołka to wykonano badanie na grupie kobiet, które będą rodzić po raz pierwszy i są w 40 tygodniu ciąży. Punktacja skali Bishopa dojrzałości szyjki u każdej z tych kobiet wynosiła co najmniej 4. Badanie wykonane zostało w 2018 także w Iranie. Podobnie jak w poprzednim badaniu zarówno kobiety przyjmujące olejek bądź placebo ale także badacze nie wiedzieli o tym która kobieta przyjmowała olejek z wiesiołka. Grupa badana składała się z 80 kobiet, połowa z nich przyjmowała 1000 mg olejku z wiesiołka doustnie 2 x dziennie przez 7 dni, a druga połowa otrzymywała placebo.
Wyniki badania
Badanie nie wykazało żadnych różnic pomiędzy grupami w ocenie dojrzałości szyjki według skali Bishopa, ani w długości trwania porodu. Badanie nie wykazało żadnych skutków ubocznych. Według tego badania wydaje się, że doustne przyjmowanie olejku z wiesiołka nie ma aż takiego wpływu na przygotowanie ciała kobiety do porodu.
Podsumowanie
Na podstawie dostępnych wyników badań (nadal jest ich niewiele, aczkolwiek nie tylko te dwa opisane w tym wpisie) wydaje się, że przyjmowanie olejku z wiesiołka jest bardziej sensowne w przypadku użycia dopochwowo niż doustnie.
A Ty rozważałaś stosowanie olejku z wiesiołka? Podziel się ze mną swoim doświadczeniem pod tym wpisem.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zastosowaniu herbatki z liści malin w celu wywołania porodu, to zapraszam do tego wpisu. Tutaj masz informacje na temat tego czy można wywołać poród seksem.
W naszym 5-dniowym e-mailowym kursie – Poród z mocą: Twoje prawo do naturalnego porodu znajdziesz pełne, sprawdzone informacje, które pomogą Ci poczuć się pewniej i lepiej przygotowaną. Przeprowadzę Cię krok po kroku przez najważniejsze tematy, abyś w dniu porodu mogła działać z poczuciem spokoju i wiedzy. Gotowa? Zapisz się już teraz! 🌸
Witam, olej z wisiolka do stosowania dopochwowo w tabletach można dostać w aptece? Poleca Pani jakąś konkretną firmę? Pozdrawiam
Nie ma u nas w Polsce oleju z wiesiołka w wersji dopochwowej. Trzeba stosować kapsułki przeznaczone do stosowania doustnego.
Rozumiem, że taką kapsułkę do stosowania ustnego umieszczamy w pochwie do rozpuszczenia? Nie otwieramy itp kapsułki?
Niektóre kobiety nakłuwają sterylną igłą.
Czy można prosić link do badań lub jakiekolwiek źródło? Chciałabym o tym poczytać
Proszę o źródło badań, chcę się z nimi zapoznać
Proszę:
http://pjog.org/article-detail.php?id=82
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31497576/
https://npt.tums.ac.ir/index.php/npt/article/view/539
https://brief.land/thrita/articles/18234.html
Bardzo ciekawy artykuł. Zakupiłam bio olej z wiesiołka (taki spożywczy). Też się nada do aplikacji? Mam niestety nawracające infekcje grzybicze, właśnie leczę po raz 3 w ciąży (35+5), czy w takiej sytuacji po kuracji mogę stosować olej czy lepiej sobie odpuścić?
Myślę, że się nada. Po kuracji sądzę, że stosowanie oleju będzie OK. Warto też wspomóc budowę flory bakteryjnej od wewnątrz, czyli jedząc kiszonki i pijąc np. kefiry.
OleoVitum Wiesiołek
Czy taki olej dopochwowo będzie ok? Dwie kapsułki na dzień ?
Można zacząć stosować od 37 tc? Czy wcześniej?
Pozdrawiam
Myślę, że powinien być OK. Badania mówią o 500mg. Można spokojnie wcześniej, np od 34tc.
Dzień dobry, czy myśli Pani, że te kapsułki można w całości zaaplikować, czy lepiej go z niej wycisnąć?
https://galdlaciebie.pl/sklep/32/zimnotloczony-olej-z-nasion-wiesiolka-500-mg-100-kaps.
Myślę, że spokojnie można w całości zaaplikować.
Ile na dobę powinno się aplikować tych kapsułek? Od którego tygodnia ciąży najlepiej rozpocząć?
Można na spokojnie od 34 tygodnia, po 500 mg 2x na dobę.
OleoVitum ma też witaminę A w dawce 100 mikrogramów na jedną kapsułkę (na 500mg oleju z wiesiołka) czy to nie będzie niebezpieczne w ciąży, kiedy nie powinno się suplementować witaminy A stosowanie dopochwowo takich kapsułek?
Niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie, ale się dowiem i dam znać.
Spojrzałam i w 1000 mg dziennie będzie 200 mikrogramów co oznacza, że to jest 25% sugerowanego dziennego spożycia. Myślę, że jeśli nie bierze Pani innych suplementów w dużą zawartością wit. A to nie powinno być problemu.