Ciąża po 35 roku życia

ciąża po 35 roku życia

Z wiekiem szansa zajścia w ciążę spada. Przeciętnie spadek ten zaczyna się powoli po skończeniu 30 lat i przyspiesza w późniejszych latach. Kobieta po urodzeniu, ma w jajnikach już wszystkie komórki jajowe, jakie kiedykolwiek będzie miała. Uważa się, że spadek płodności wraz z wiekiem jest spowodowany spadkiem liczby pozostałych jajeczek i spadkiem ich jakości. Płodność mężczyzn spada również z wiekiem. Mężczyźni mogą spodziewać się spadku liczby plemników, objętości nasienia, ruchliwości plemników i liczby prawidłowych plemników. Pary w starszym wieku, które próbują zajść w ciążę, mogą doświadczać połączonego spadku płodności kobiet i mężczyzn. Opóźnianie zajścia w ciążę jest dziś częstsze, ale może prowadzić do większych trudności z zajściem w ciążę i większej szansy na poronienie.

Powody

W ciągu ostatnich kilku dekad nastąpił naprawdę spory wzrost liczby kobiet rodzących dzieci w wieku 35 lat i starszych. Polki statystycznie pierwsze dziecko rodzą w wieku 27-28 lat. Niemniej jednak coraz częściej zostają też matkami po trzydziestce, a nawet po czterdziestce. Powodów coraz późniejszego macierzyństwa jest kilka:

  • powszechna dostępność do środków antykoncepcyjnych
  • kobiety są coraz lepiej wykształcone
  • pojawia się coraz więcej kobiet, które są zatrudnione w dziedzinach zdominowanych przez mężczyzn. Takie branże ani nie rozumieją macierzyństwa ani go nie wspierają
  • zmiany kulturowe i zmiany systemów wartości doprowadziły do tego, że coraz więcej kobiet nie czuje się jeszcze „gotowych” na posiadanie dziecka
  • brak wystarczającej ilości miejsc w żłóbkach czy przedszkolach, niskie poziomy świadczeń i niezbyt przyjazne prawo pracy, mogą być powodem, że kobiety myślą, że nie ma sensu pracować i być matką
  • częste rozwody, duża ilość partnerów zanim zdecydujemy ustatkować się i zawrzeć małżeństwo prowadzi w niektórych przypadkach do opóźnienia rodzicielstwa
  • niepewność gospodarcza lub mieszkaniowa, bezrobocie, praca tymczasowa lub niestabilne rynki pracy
  • konieczność leczenia bezpłodności to kolejny powód, dla którego kobiety zachodzą w ciążę w późniejszym wieku

Ryzyko poronienia

Wskaźnik poronień samoistnych rośnie stopniowo wraz z wiekiem, od 9% wskaźnika poronień wśród kobiet 22 letnich do ~ 18% wśród kobiet 30 letnich ~ 20% w wieku 35 lat, ~ 40% w wieku 40 lat i 84% w wieku 48 lat.

Wysokie wskaźniki poronień u starszych kobiet są bardziej związane z jakością jajeczek niż z fizyczną zdolnością do pozostania w ciąży. Wiemy o tym, ponieważ starsze kobiety, które używają jajeczek dawczyń od młodszych kobiet, nie mają tak wysokich wskaźników poronień.

Ryzyko urodzenia martwego dziecka

Istnieje większe ryzyko urodzenia martwego dziecka pod koniec ciąży u kobiet w wieku 35 lat lub starszych. Ryzyko to jest niższe wśród kobiet zdrowych i / lub takich, które rodziły wcześniej.

Dla kobiet w późniejszej ciąży ważne jest, aby spojrzeć na „szerszy obraz”. Czy kobieta oprócz wieku ma dodatkowe czynniki ryzyka (na przykład rodzi po raz pierwszy lub ma cukrzycę typu II)? Jeśli tak, te czynniki również powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Naukowcy nie wiedzą, dlaczego wraz z wiekiem istnieje zwiększone ryzyko urodzenia martwego dziecka. Niektórzy przypuszczali, że być może starsze kobiety są bardziej narażone na niewydolność macicy i łożyska, spowodowaną starzeniem się naczyń krwionośnych w macicy. Jednak nie ma dobrych dowodów na tę teorię.

Niektórzy uważają, że zwiększone ryzyko urodzenia martwego dziecka może być związane z innymi problemami zdrowotnymi, które częściej pojawiają się wraz z wiekiem, takimi jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca ciążowa i inne przewlekłe problemy zdrowotne. Jednak wygląda na to, że te problemy nie są przyczyną zwiększonego ryzyka urodzenia martwego dziecka, ponieważ nawet jeśli usuniemy te czynniki ryzyka, zdrowe kobiety w wieku 35 lat i starsze nadal mają zwiększone ryzyko urodzenia martwego dziecka.

Jak to wygląda w liczbach?

Wskaźnik urodzeń martwych dzieci u kobiet w wieku od 18 do 34 lat wynosi 4,7 na 1000, czyli 0,47%
Wskaźnik urodzeń martwych dzieci u kobiet w wieku od 35 do 40 lat wynosi 6,1 na 1000, czyli 0,61%
Wskaźnik urodzeń martwych dzieci u kobiet w wieku 40 lat i starszych wynosi 8,1 na 1000, czyli 0,81%

Poród

Wraz z wiekiem wzrasta liczba problemów związanych z porodem. Niektóre wzrosty ryzyka są bardzo małe, a inne wskaźniki, takie jak wskaźniki cięć cesarskich, rosną dramatycznie.

Badanie dotyczące wywoływanie porodu w 39 tygodniu w porównaniu z nie wywoływaniem porodu w 39 tygodniu (a zamiast tego oczekiwanie do 41-42 tygodnia ciąży) u kobiet w wieku 35 lub starszych wykazało, że obie opcje dawały podobne wyniki pod względem częstości cięć cesarskich. W tym badaniu nie było urodzeń martwych dzieci i było ono zbyt małe, aby zmierzyć to ryzyko.


Wśród badaczy i organizacji położniczych / położniczych nie ma zgody co do najlepszego sposobu opieki nad kobietą pod koniec ciąży, gdy mają one 35 lat lub więcej.

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się nad późniejszym posiadaniem dziecka to warto, żebyś rozważyła potencjalny spadek płodności i wzrost wskaźnika poronień, a także zwiększone ryzyko problemów w momencie porodu. Jednak dobrą wiadomością jest to, że zdecydowana większość kobiet w wieku 35 lat i starszych, będzie miała zdrowe dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *