19 rzeczy, które warto wiedzieć o noworodku

Może wyglądać trochę śmiesznie

Zupełnie inny niż ze zdjęć pucołowatych dzieci, które widujesz na okładkach każdego magazynu oraz na każdej stronie stronie internetowej. Wygląd Twojego noworodka może być niespodzianką.

Dziecko będzie całkiem czerwone i pomarszczone, a nawet może mieć na ciele cienką warstwę włosów zwaną „lanugo” (która z czasem zniknie). A jeśli urodziłaś drogami natury, jego twarz może wyglądać na trochę spłaszczoną, a główka na wydłużoną. Jednak to też wkrótce się unormuje.

Pierwsza kupa Cię zaskoczy

Przez pierwsze kilka dni stolce Twojego dziecka składają się ze smółki, lepkiej zielonkawej substancji wyściełającej jelita dziecka podczas ciąży. Aby ją zmyć, wytrzyj pupę dziecka wacikiem zamoczonym w wodzie. Następnie nasmaruj pupę dziecka maścią z lanoliną, aby następnym razem łatwiej było ją umyć.

Często będzie głodne

Nie daj się namówić na podawanie dziecku kaszki w butelce „aby było najedzone albo dobrze spało”. Twoje dziecko będzie potrzebowało karmienia co dwie do trzech godzin (a czasami nawet częściej). Wczesne rozpoczęcie przyjmowania pokarmów stałych nie jest najlepsze dla jego jelit.

Po urodzeniu Twoje dziecko będzie potrzebowało składników odżywczych, aby rosnąć i rozwijać się, a ponieważ jego brzuszek jest nadal bardzo mały (żołądek dziecka w pierwszej dobie to 5 ml), to będzie ono przyjmować jednorazowo taką ilość składników odżywczych, aby przetrwać zaledwie kilka godzin, zanim będzie potrzebowało kolejnego karmienia.

Nie będzie spało w nocy

Tak, tak jak mówią inni, prawdopodobnie Twoje dziecko będzie dużo spało. Ale też będzie się często budziło. Ze względu na niewielkie rozmiary żołądka, noworodki budzą się w nocy tak samo jak w ciągu dnia. Noworodek jest przyzwyczajony do jedzenia zawsze wtedy kiedy jest głodny. A więc, spodziewaj się, że w tych wczesnych dniach Twoje dziecko będzie się budzić nawet co dwie lub trzy godziny (a czasami częściej), na jedzenie.

Nie widzi zbyt daleko

W pierwszych tygodniach życia Twoje dziecko umie skupić wzrok na przedmiotach znajdujących się od 20 do 30 cm przed nim. To wspiera tworzenie więzi między Wami, ponieważ jest to mniej więcej odległość pomiędzy jego twarzą a Twoją, gdy je karmisz.

Nie musisz go codziennie kąpać

Twoje dziecko nie będzie się jakoś specjalnie brudzić w tych wczesnych dniach, a jego skóra jest bardzo delikatna. Dlatego też, nie będziesz musiała codziennie go kąpać. Szybkie przetarcie najważniejszych miejsc to wszystko, czego potrzebujesz, aby utrzymać je w czystości. Nazywa się to przemywaniem – w którym za pomocą kawałka wilgotnego wacika lub tkaniny (zanurzonej w schłodzonej, przegotowanej wodzie) wycierasz twarz, okolice pośladkowe, ramiona i wszystkie fałdki skóry. Dla każdej części ciała użyj innego wacika lub wypłucz tkaninę.

Stosuj kosmetyki bezzapachowe

Decydując się na kąpiel dziecka, używaj produktów dla niemowląt, które nie zawierają żadnych substancji zapachowych. Skóra nowo-narodzonego dziecka nie jest jeszcze przyzwyczajona do różnorodnych dodatków chemicznych. Dlatego staramy się unikać jej podrażnienia.

Noworodek jest hałaśliwy!

Jak na tak małą osobę, Twoje dziecko może robić niezły hałas. Oprócz płaczu będzie chrząkało, jęczało, parskało i nie tylko. Kanały nosowe noworodków są nadal dość wąskie, a uwięziony śluz doprowadza czasami do dość dziwnych efektów dźwiękowych. Oczyść nos solą fizjologiczną. Noworodki też dużo kichają.

Możesz się w nim nie zakochać od pierwszego wejrzenia

Po dziewięciu długich miesiącach ciąży możesz spodziewać się, że moment, w którym po raz pierwszy spotkasz swoje dziecko, napełni Cię natychmiastową i wszechogarniającą miłością. Ale w przypadku niektórych kobiet tak się nie dzieje i to jest zupełnie normalne.

Tworzenie więzi między Wami może chwilę potrwać. Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku ciąży i porodu, może to być różne dla każdej kobiety i każdego dziecka. Nie ma jednego prawidłowego sposobu na nawiązywanie więzi, więc daj sobie czas. Jeśli po kilku tygodniach nadal się tak czujesz lub masz bardzo negatywne uczucia w stosunku do dziecka, porozmawiaj z lekarzem, aby wykluczyć depresję poporodową.

Jego skóra może się łuszczyć

Po dłuższym „pływaniu w basenie wód” wystawienie dziecka na działanie suchego powietrza może spowodować spustoszenie w jego wrażliwej skórze. Około drugiego lub trzeciego dnia możesz zauważyć, że jego skóra staje się łuszcząca, ponieważ przystosowuje się do życia poza macicą. To się w krótkim czasie unormuje.

Będzie płakać, dużo

Płacz to jedyny sposób komunikowania się z Tobą, więc spodziewaj się go dużo. Na początku będzie to trochę przytłaczające, zwłaszcza, że dziecko będzie płakać, gdy będzie głodne, gdy będzie mu gorąco lub zimno, gdy będzie zmęczone, samotne i nie tylko. Po krótkim czasie dowiesz się, jak reagować na każdy rodzaj płaczu. Na razie jednak będzie to metoda prób i błędów.

Może mieć piersi

Choć lekko niepokojący, obrzęk genitaliów, a nawet powiększone piersi są normalne. Hormony, które nękają Cię w czasie ciąży, mają również wpływ na Twoje dziecko i znikną po kilku tygodniach. Z tego samego powodu możesz zauważyć różową wydzielinę w pieluszce swojej małej dziewczynki.

Nie dasz rady go rozpuścić

Twój noworodek musi czuć się kochany i bezpieczny, a jego płacz nie jest sposobem na bycie niegrzecznym. Noś go często, przytulaj i rozmawiaj z nim, karm na żądanie i odpowiadaj na każdy jego płacz. W ten sposób nie rozpuszczasz go, ale kładziesz podwaliny pod silną więź.

Zostaw ten kikut pępowinowy w spokoju!

To jedna z najgorszych części posiadania noworodka i prawdopodobnie nie będziesz mogła się doczekać, aż ten brzydki kikut pępowinowy zniknie. Ale ciągnięcie go w celu przyspieszenia procesu tylko go przedłuży, a nawet może skończyć się infekcją. Najlepszym sposobem, aby zachęcić ten kikut do odpadnięcia, jest utrzymywanie go w suchości.

Zmieni mu się kolor oczu

Wszystkie dzieci rodzą się z ciemnoniebieskimi oczami, które z czasem zmieniają się w swój prawdziwy kolor. To, w jakim kolorze będą oczy Twojego dziecka, zależy tak naprawdę od ilości melatoniny w tęczówce. Największą zmianę koloru oczu zauważysz pomiędzy szóstym a dziewiątym miesiącem, tak więc napawaj się tym noworodkowym błękitem póki możesz!

Powinien leżeć na brzuchu

Leżenie na brzuchu jest koniecznością, nawet dla małych dzieci. Noworodki powinny spędzać czas na brzuchu, aby wzmocnić mięśnie pleców. Pierwszym zadaniem motorycznym dziecka jest rozluźnienie i rozwinięcie mięśni pleców, a najlepszym sposobem na to jest upewnienie się, że po przebudzeniu zapewniasz mu trochę czasu w leżeniu na brzuchu. Noworodki nie powinny jednak spać w ten sposób.

Potrafi rozpoznać Cię po zapachu

Węch Twojego dziecka rozwinął się w Twoim łonie, w wyniku czego jest to jeden z najsilniejszych zmysłów obecnych w czasie porodu. W rzeczywistości zmysł węchu Twojego dziecka pomoże mu Cię zidentyfikować, ponieważ będzie potrafić rozpoznać Twój zapach, zanim skończy tydzień. To kolejny sposób, w jaki natura zapewnia między Wami tę szczególną więź.

Różni się od małego dziecka

Noworodki naprawdę niewiele robią. Przez te sześć tygodni będziesz bardzo zajęta swoim małym zawiniątkiem, ale jedyne, co ono będzie robiło, to spanie, płakanie, jedzenie, robienie kupy i spanie, płacz, jedzenie i jeszcze więcej kupy. Może się to wydawać niewdzięczną pracą, ale kiedy dziecko przekroczy sześć tygodni i trochę się „obudzi”, możesz spodziewać się gruchania, bulgotania i większej aktywności.

Czas szybko płynie

Chociaż prawdopodobnie jest to najtrudniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek zrobisz w swoim życiu, ten przyspieszony kurs rodzicielstwa to wspaniały czas. Wkrótce będziesz więcej spać i poczujesz się bardziej przydatna. Ale już nigdy więcej nie doświadczysz tych pierwszych dni z dzieckiem, więc spróbuj się nim cieszyć.

Jeśli chcesz więcej wiedzieć o tym czego potrzebuje dziecko po urodzeniu to zapraszam do wpisu Teoria IV trymestru.

One thought on “19 rzeczy, które warto wiedzieć o noworodku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *