Jeśli to jedyna rzecz, którą przeczytasz, już jesteś wygrana.
Być może jesteś w trakcie googlowania informacji o tym jak możesz się przygotować do porodu. Czujesz rosnącą presję, by wiedzieć wszystko. Zaczynasz pisać, otwierając okna przeglądarki i dwustronicową listę pytań, które musisz zadać podczas następnej wizyty u lekarza.
Może czujesz, że jeśli tylko dowiesz wystarczająco dużo, to jaki będzie Twój poród będzie w Twoich rękach.
Ale narodziny są tak nieprzewidywalne, jak życie. Podkreślam pierwotną naturę narodzin, ponieważ tak często widzę, jak moje klientki nakręcają się, żeby wiedzieć jeszcze więcej.
Nie oznacza to jednak, że powinnaś po prostu się poddać i wcale się nie przygotowywać. Warto być świadomą i zaangażowaną w przygotowania, zachowując jednocześnie realistyczne oczekiwania. Ważne jest, aby pamiętać o jednej myśli: możesz wpływać na poród, ale nie możesz go kontrolować. Dobre przygotowanie z pewnością ma na to wpływ. Co więc możesz zrobić, aby dobrze przygotować się do porodu?
Mądrze wybierz miejsce porodu
Często jestem zdumiona, gdy słyszę, jak kobiety mówią o tym jak wybrały szpital w którym chcą rodzić: „To jest ten szpital w którym pracuje mój lekarz.”
Szpital jaki wybierzesz jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na przebieg Twojego porodu. Jako doula widzę wiele sposobów realizacji planu porodu i oczekiwań klientki, w zależności od personelu pracującego w danym szpitalu. Na przykład w niektórych szpitalach w mojej okolicy zdecydowanie więcej kobiet jest podłączanych pod stały zapis KTG w porodzie niż w innych . Stały zapis KTG często wiąże się z ograniczeniem możliwości poruszania się.
Innym przykładem są zalecenia związane z odejściem wód płodowych. W jednym szpitalu natychmiast wezmą Cię na porodówkę, żeby podać sztuczną oksytocynę oraz podłączyć na stałe KTG. W innych zasugerują Ci powrót do domu i poczekanie aż poród rozpocznie się samodzielnie.
Personel niektórych szpitali chętniej współpracuje z rodzącą. Konsultuje z nią podjęcie interwencji medycznych, podczas gdy w innych są one zalecane bez zapytania kobiety o zdanie. W niektórych szpitalach personel jest bardziej ostrożny i konserwatywny. Jest kilka ważnych aspektów, które możesz wziąć pod uwagę planując miejsce narodzin swojego dziecka.
Jeśli chcesz samodzielnie podjąć tę decyzję, polecam Ci skorzystanie z portalu Gdzie Rodzić, pomoże on określić, który szpital w okolicy spełnia Twoje potrzeby. Polecam porównać w nim kilka szpitali, które są w promieniu do 60 km od Ciebie, tak abyś mogła wybrać ten najlepszy.
Możesz też skorzystać z genialnego zeszytu ćwiczeń zatytułowanego „Zacznij od Siebie”, który pomoże Ci określić, w którym miejscu poród będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Może być on również pomocny, jeśli chcesz mieć pewność, że podjęłaś najlepszą dla siebie decyzję w oparciu o TWOJE wartości.
W tym nagłówku możemy zawrzeć też fantastyczny pomysł wynajmu douli.
Poważnie. Zatrudnij doulę! Jest tak wiele badań pokazujących długą listę korzyści płynących z pracy z doulą. Niezależnie od tego w jaki sposób chcesz rodzić.
Wybierając doulę, poszukaj takiej, która ma osobowość pasującą do Ciebie i Twojego partnera. Będziesz z nią przez wiele godzin! Jej rolą jest zapewnienie Wam wsparcia emocjonalnego, fizycznego i informacyjnego.
Dbaj o zdrowie
Ciało kobiety w ciąży przechodzi milion drobnych zmian, dostosowując się i rozwijając nowe życie. To, czym je karmisz i jak je ćwiczysz, ma absolutny wpływ na Twój poród. Współczesne badania nieustannie odkrywają wartość dobrego jedzenia i tego, jak wpływa ono na przebieg ciąży i zdrowie dziecka.
Rzeczy takie jak jedzenie owoców, wystarczająca ilość kwasu foliowego, spożywanie odpowiedniej ilości witaminy C, unikanie sztucznych słodzików, a nawet spożywanie daktyli!
Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym podejściem do zdrowego odżywiania w czasie ciąży jest spożywanie różnorodnych świeżych owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, nabiału i chudego mięsa oraz wybranych ryb. Jeśli nie wiesz jak zoptymalizować swoją dietę w ciąży to spotkaj się z dietetykiem. Niestety lekarze zwykle o tym nie wspominają w trakcie wizyt, chociaż kobiety dużo częściej jedzą dobrze i ćwiczą, jeśli ich lekarz / położna podkreśla tego znaczenie.
To, czy ćwiczysz i jak ćwiczysz, również wpływa na Twój poród. Badania mówią, że 20-30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie może wpłynąć korzystnie na przebieg Twojego porodu. Poszukaj też w swojej okolicy jogi dla kobiet w ciąży.
Ćwiczenia fizyczne
Ćwiczenia fizyczne powinny być zalecane indywidualnie, w dużej mierze na podstawie nawyków każdej kobiety sprzed ciąży. Spektrum możliwości jest ogromne i zdecydowanie warto porozmawiać o tym z lekarzem lub położną. Będą wiedzieć, co jest odpowiednie w Twojej sytuacji.
Och, ale tak naprawdę, to wiele z nas nie może sobie wyobrazić podnoszenia tyłka z kanapy, kiedy nasze ciało już tak ciężko pracuje, aby wyhodować tego dzieciaka. Oto kilka motywacji dla Ciebie:
- kobiety, które ćwiczą w ciąży rodzą dzieci o nieco niższej masie urodzeniowej i nieco wyższym wyniku APGAR po 1 minucie.
- umiarkowane ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszyć przyrost masy ciała w ciąży ORAZ zmniejszyć częstość występowania cukrzycy ciążowej. Zdiagnozowana cukrzyca ciążowa prowadzi w większości przypadków do wywoływania porodu w okolicy 39 tygodnia ciąży.
- sprawność fizyczna pomaga zapobiegać porodom przedwczesnym.
- istnieją dowody na to, że ćwiczenia w ciąży mogą pomóc zmniejszyć objawy depresji w czasie ciąży.
- godzina ćwiczeń trzy razy w tygodniu może skrócić pierwszą fazę porodu średnio o dwie godziny. Hurraaa!
- regularne ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko porodu przez cesarskie cięcie.
- a jeśli jesteś w stanie podnieść się tylko po to, by trochę chodzić, nawet to tylko poprawia wiele wyników.
Dowiedz się więcej o tym jak może być ułożone dziecko
Twój lekarz lub położna zdecydowanie zwraca uwagę na to, czy Twoje dziecko jest głową czy pupą do góry. Ale nawet jeśli Twoje dziecko jest głową do dołu to warto zwrócić uwagę na bardziej subtelne kwestie.
Sposób, w jaki dziecko jest ułożone w ciele matki, może zmienić poród. Jeśli główka dziecka przechodzi przez kanał rodny w sposób, który nie jest optymalny, to poród może być długi i powolny. Czasami dziecko nie będzie się wcale wstawiać i po wielu godzinach wymagane jest cesarskie cięcie. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić w ciąży, aby stworzyć przestrzeń i równowagę w Twoim ciele, umożliwiającą dziecku obracanie się i dopasowanie.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej poszukaj kogoś kto był na szkoleniu Spinning Babies, żeby Ci to wytłumaczył.
Naucz się radzić sobie z dyskomfortem
To jedno z podstawowych zadań dobrego przygotowania do porodu. Bez względu na to, jakie są Twoje plany dotyczące znieczulenia, poród dziecka ma nieprzyjemne chwile. Wczesne skurcze porodowe, uczucie parcia lub nawet powrót do zdrowia po porodzie pochwowym lub cesarskim cięciu: będzie z czym sobie radzić. Skorzystaj z relaksacji przygotowujących do porodu.
Edukuj się
Czytaj dobre książki oraz pozytywne opowieści porodowe.
Wybierz dobrą szkołę rodzenia. A jeśli chcesz poczytać o tym dlaczego warto zajrzyj tutaj.
Dodaj te punkty do swojej listy. Zrób to. Będziesz solidnie przygotowana (jednocześnie wiedząc, że nie możesz kontrolować porodu). Dzięki temu będziesz się mogła zrelaksować, pozwalając swojemu porodowi rozwijać się w jemu właściwy sposób . Zrobiłaś wszystko, co mogłaś.