Zastanawiasz się nad „wykurzeniem” dziecka z brzucha? Przeczytaj co się z nim dzieje w Twoim brzuchu pomiędzy 37 a 40 tygodniem ciąży (a nawet dłużej!).
Istnieje wiele wyników badań, które pokazują, że w ostatnich tygodniach ciąży ciągle rozwijają się bardzo ważne dla dziecka narządy. Szczególnie ważny jest rozwój mózgu dziecka, który odbywa się w ostatnich kilku tygodniach ciąży. Mówi się też, że mózgi dzieci rozwijają się lepiej w macicy niż poza nią.
„Kiedy rozmawiam z moimi pacjentkami, mówię, że ciąża jest jak pieczenie ciasta: chyba nie chcesz wyjmować dziecka, dopóki nie skończy rosnąć?”. To słowa kanadyjskiego lekarza położnika George Carson’a.
Wspierając Cię w oczekiwaniu na poród opiszę pięć niesamowitych rzeczy, które dzieją się z Twoim dzieckiem w późnym okresie ciąży.
1. Rozwój mózgu
Mózg dziecka zwiększa się prawie dwukrotnie pomiędzy 35 a 39 tygodniem ciąży. W końcowym okresie ciąży mózg Twojego dziecka tworzy połączenia mózgowe i ścieżki. Są one ważne dla przyszłego uczenia się, poruszania i koordynacji po narodzinach.
2. Rozwój płuc
Kiedyś myślano, że płuca dziecka są w pełni rozwinięte już w 37 tygodniu ciąży. Istnieją jednak badania, które pokazują, że ten rozwój trwa aż do terminu porodu, a nawet dłużej. Pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży dziecko wytwarza substancję zwaną surfaktantem. Zapobiega ona zlepianiu się pęcherzyków powietrza w płucach po złapaniu przez dziecko pierwszego łyku powietrza. Dzieci urodzone w 37 i 38 tygodniu ciąży dwukrotnie częściej potrzebują pomocy w oddychaniu poprzez wentylację i podanie leków w porównaniu z dziećmi urodzonymi pomiędzy 39 a 41 tygodniem ciąży. To zostało wykazane w badaniu przeprowadzonym. na Uniwersytecie w Buffalo (przebadano tam 30 000 urodzonych dzieci).
3. „Ulepszanie” wątroby
Podobnie jak płuca i mózg, wątroba rozwija się do 39 tygodnia ciąży. Jednym z największych zadań wątroby jest odfiltrowanie substancji zwanej bilirubiną (barwnikiem z czerwonych krwinek) z krwiobiegu dziecka. Niemowlęta urodzone przed 38. tygodniem ciąży mogą nie być w stanie przetworzyć bilirubiny tak szybko, jak dzieci urodzone o czasie, co zwiększa ryzyko wystąpienia żółtaczki.
4. Zanikanie włosów na ciele
Cienkie, puszyste włosy, które pokrywają niemowlęta w macicy, nazywane są meszkiem płodowym. Pomagają w przywieraniu mazi (kremowej lub woskowatej substancji na ciele dziecka), utrzymując je w cieple i chroniąc ich skórę przed płynem owodniowym, gdy są w brzuchu mamy. Wiele dzieci na krótko przed porodem traci większość włosków, które przedostają się do płynu owodniowego.
5. Przybieranie na wadze
Od 35 tygodnia ciąży Twoje dziecko przybiera średnio około 250 g tygodniowo. Rosnąca warstwa tłuszczyku pomaga mu w regulacji temperatury ciała po urodzeniu.
Kto tu jest szefem?
Badanie z 2015 roku przeprowadzone przez naukowców z UT Southwestern Medical Center w Teksasie sugeruje, że wraz z rozwojem płuc dziecka uwalniają one dwa białka do płynu owodniowego. Białka te wywołują reakcję w macicy, która rozpoczyna poród. W przypadku wielu porodów tak naprawdę to dziecko prawdopodobnie decyduje, kiedy nadejdzie pora. I dlatego tak ważne jest abyś zaufała swojemu ciału i nie stresowała się, że dziecko chce „posiedzieć” u Ciebie w brzuchu trochę dłużej.