Od zarania dziejów kobieta, która miała zostać matką była otaczana opieką. Rodzina, przyjaciele i sąsiedzi ze społeczności gromadzili się wokół nowej rodziny. Pomagając im we wczesnych tygodniach i miesiącach z nowym dzieckiem.
Teraz kobiety rodzą w szpitalach, z dala od domu. Jednocześnie członków nawet bliskiej rodziny często dzieli wiele kilometrów. Oznacza to, że kobiety w trakcie porodu często są w nieznanym środowisku. Bez wsparcia bliskich, na jakie mogły liczyć w minionych wiekach. W odpowiedzi na tę potrzebę rozwinął się zawód douli.
Co robi doula?
Daje wsparcie fizyczne
Podpowiada pomysły na wygodne i zwiększające postęp porodu pozycje. Zwiększa komfort kobiety, technikami takimi jak uspokajający dotyk, przeciwucisk, techniki oddychania i inne „sztuczki douli”. Wprawne dłonie i znajomość różnorodnych pozycji porodowych mogą często wesprzeć postęp porodu.
Daje wsparcie emocjonalne
Doule wspierają rodziny, ułatwiając przejście przez doświadczenie porodowe. Pomagają stworzyć przestrzeń, w której hormony porodowe mogą działać jak najlepiej. Niezależnie od tego, czy poród jest całkowicie naturalny, czy też bardzo skomplikowany pod względem medycznym, każda rodzina może skorzystać z opieki douli w tym delikatnym, niesamowitym okresie swojego życia.
Doule są ekspertkami w zakresie wsparcia emocjonalnego, aktywnego słuchania i zachęcania młodych matek i tatusiów do podążania za własnym sercem. Empatia, przytulenie, a nawet wspólny śmiech mogą wiele zdziałać dla nowego rodzica!
Wspiera osobę towarzyszącą
Niezależnie od tego, czy jest to mąż/partner, przyjaciółka czy inny członek rodziny, taki jak babcia dziecka, doświadczenie osoby towarzyszącej ma znaczenie podczas porodu. Doula jest po to, aby wspierać każdego partnera porodowego w zaangażowaniu się w poród tak, jak tego chce. Wsparcie fizyczne i emocjonalne ma ogromne znaczenie dla wszystkich zaangażowanych w ten proces.
Dostarcza informacji opartych na badaniach
Doule pomagają rodzinom w znajdowaniu informacji opartych na badaniach, po to, żeby byli w stanie zadawać ważne pytania i podejmować świadome decyzje dotyczące narodzin swojego dziecka.