Jak przygotować się do cesarskiego cięcia?

cesarskie cięcie jak się przygotować

Jeśli wiesz, że będziesz miała cesarskie cięcie, to część rzeczy możesz zaplanować wcześniej. Jeśli planujesz poród naturalny to też warto, żebyś przeczytała ten wpis. W Polsce prawie połowa porodów kończy się cesarskim cięciem (i nie zawsze jest ono planowane). Zastanowienie się nad tym, co chcesz aby wydarzyło się podczas porodu poprzez cc i po nim, może Ci się po prostu przydać.

W czasie ciąży

Utrzymuj zdrową dietę. Upewnij się, że każdego dnia spożywasz wystarczającą ilość białka. Z pewnością chcesz przejść tę operację najlepiej jak to tylko możliwe. Nadwaga może zwiększyć komplikacje w trakcie i po operacji.

Rozciągaj się regularnie. Po operacji będziesz obolała i sztywna. Im lepiej będziesz się poruszać przed operacją, tym lepiej poczujesz się po operacji. Możesz skorzystać z rozciągania opisanego w tym wpisie.

Co warto przemyśleć?

Z pewnością jest kilka spraw, o których warto pomyśleć przed porodem (tak, tak, cesarskie cięcie to też poród), po to żeby zapewnić sobie i swojemu dziecku dobre z niego wspomnienia.

Moim zdaniem warto np. przygotować plan porodu. Chociażby po to, żeby uwzględnić w nim kwestię tego, żeby ojciec dziecka mógł je kangurować po porodzie i żeby po zakończeniu operacji mogła je też kangurować matka. Kangurować naprawdę skóra do skóry, a nie zawinięte szczelnie w rożek.

Przydaje się też zapytanie swojego lekarza, czy w jego szpitalu możliwe jest tak zwane „łagodne” cesarskie cięcie. Polega ono na tym, że lekarze wydobywają główkę dziecka, a następnie pozwala się na bardzo powolne rodzenie się reszty ciała (zwykle ciało zostaje około kilkudziesięciu sekund nadal w macicy). Dzięki takiemu postępowaniu płyn z płuc dziecka ma szansę wydostać się pod wpływem ściskania klatki piersiowej, podobnie jak się to dzieje w przypadku porodu siłami natury. Dłużej też czeka się z zaciśnięciem i odcięciem pępowiny. Pomaga to w łagodnej adaptacji układu oddechowego dziecka, a krew która przedostanie się z łożyska do dziecka wspiera profilaktykę anemii. Jeśli takie postępowanie nie jest możliwe, warto napisać pismo do dyrekcji szpitala i ordynatora oddziału z prośbą o jego umożliwienie.

Kontakt skóra do skóry i zasiedlanie bakteriami matki

Jeśli chodzi o kontakt skóra do skóry to tak jak pisałam warto wpisać go w plan porodu i jeszcze przed rozpoczęciem operacji na sali operacyjnej upewnić się u położnej, że ojciec dziecka będzie je mógł kangurować. A po zakończeniu operacji matka dostanie dziecko na pełne 2 godziny w kontakcie skóra do skóry. Tu ważne też jest, żeby w czasie tych dwóch godzin położna pomogła przystawić dziecko po raz pierwszy do piersi.

Czymś co imituje przejście dziecka przez kanał rodny jest tzw. zasiedlanie dziecka bakteriami matki. Polega ono na przetarciu buzi dziecka gazą, która wcześniej przez około godzinę pozostawała włożona w pochwę matki. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, to należy ją omówić z lekarzem i wpisać do planu porodu.

Karmienie piersią

Karmienie piersią po cesarskim cięciu. Ważne jest jak najwcześniejsze przystawienie dziecka do piersi. Optymalnie w czasie kangurowania po operacji. Jeśli z jakiś powodów nie jest to możliwe warto do 6 godzin po porodzie odciągnąć siarę ręcznie. Poniżej znajdziesz pytania, na które warto znać odpowiedź jeszcze przed porodem czy:

 • ktoś na sali pooperacyjnej pomoże w przystawieniu dziecka do piersi?
 • przywozi się do karmienia dzieci, w czasie kiedy matka nie jest jeszcze w stanie samodzielnie zajmować się dzieckiem?
 • po cesarskim cięciu szpital wymaga zgody matki na dokarmianie dziecka sztuczną mieszanką?
 • dokarmia się dzieci sztuczną mieszanką bez pytania i informowania rodziców?
 • po jakim czasie od operacji następuje pionizacja?

Jako ekstras warto zapytać lekarza czy nie byłby skłonny zaczekać z wykonaniem cięcia cesarskiego dopiero po rozpoczęciu czynności skurczowej. Co to daje?

 • rusza porodowa kaskada hormonów, dzięki czemu łatwiej jest z obkurczaniem się potem macicy
 • dziecko ma szansę dać sygnał, że jest gotowe
 • stymulacja układu oddechowego i nerwowego dziecka może oznaczać, że będzie się ono lepiej adaptować

Po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie to poważna operacja, po której będziesz potrzebować czasu na odpoczynek. Powrót do zdrowia może zająć około sześciu tygodni.

Na początku rana będzie bolesna i będzie Ci niewygodnie. Kładzenie się i wstawanie z łóżka, a nawet samo stanie może być trudne. Nie będziesz w stanie podnosić niczego ciężkiego ani wykonywać ciężkich prac domowych, takich jak odkurzanie, dopóki nie poczujesz się na to gotowa.

Jeśli możesz, poproś przyjaciół i rodzinę o pomoc po powrocie ze szpitala do domu. Najlepiej byłoby, gdyby ktoś pomagał Ci w domu dzień i noc przez co najmniej pierwsze dwa tygodnie.

Jeśli masz starsze dzieci, przygotuj je na to, czego mogą się spodziewać po powrocie do domu. Nie będziesz w stanie ich podnieść, ale mogą delikatnie wspiąć się na Twoje kolana lub przytulić się do Ciebie.

Przygotowanie domu

 • zaplanuj gdzie będziesz spędzać większość czasu z dzieckiem i połóż tam rzeczy, których możesz potrzebować, aby móc do nich sięgać bez wstawania
 • kup bawełniane majtki, wystarczająco wysokie, żeby nie urażały blizny (zazwyczaj zaraz nad linią włosów łonowych)
 • kup poduszkę do karmienia, mamy po cc często sobie chwalą jej posiadanie
 • zaopatrz się w paracetamol na uśmierzanie bólu, wkładki poporodowe i laktator
 • zamroź posiłki, aby nie musieć gotować przez kilka pierwszych dni po powrocie do domu

Jesteś po cesarskim cięciu? Poczytaj o VBAC czyli porodzie naturalnym po cesarskim cięciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *