VBAC czyli poród naturalny po cesarskim cięciu

vbac poród po cesarskim cięciu

Niektóre kobiety, które są po cesarskim cięciu, wiedzą, zanim ponownie zajdą w ciążę, że następnym razem chcą zaplanować VBAC. Co to znaczy VBAC? VBAC to poród naturalny po cesarskim cięciu.

Inne kobiety są przekonane, że ponownie chcą mieć cesarskie cięcie.

Niektórym kobietom czasami trudno podjąć decyzję, ale każda kobieta jest inna i każda ma prawo samodzielnie decydować. Decydować na podstawie dostępnej wiedzy, swoich wcześniejszych doświadczeń porodowych oraz dostępnej dla niej opieki medycznej i wsparcia. Każda kobieta ma prawo podjąć decyzję, która będzie najlepsza dla niej i jej rodziny.

90% kobiet, które przeszły cięcie cesarskie, może podjąć próbę naturalnego porodu w kolejnej ciąży. VBAC to bezpieczna alternatywa dla rutynowo powtarzanego cięcia cesarskiego jeśli Twoja ciąża jest zdrowa. I jeśli Twój poród rozpocznie się samodzielnie, to masz około 70% do 75% szans na bezpieczny, normalny poród drogami natury.

Co zwiększa szanse na VBAC?

 • wcześniejszy poród siłami natury
 • waga poprzedniego dziecka mniejsza niż 4 kg
 • poród rozpoczynający się spontanicznie i przed wyznaczonym terminem porodu
 • prawidłowe wstawienie dziecka do porodu w momencie przyjęcia do szpitala, a także rozwarta i skrócona szyjka

Jakie są ryzyka VBAC?

Niestety wiele szpitali i lekarzy nie wspiera kobiet, które chcą zaplanować poród naturalny po cesarskim cięciu. Nie dlatego, że nie jest to bezpieczne, ale z obawy przed pozwem o błąd w sztuce.

W rzeczywistości poród naturalny po wcześniejszym cięciu cesarskim nie jest bardziej niebezpieczny dziś niż w 1981 roku, kiedy to w raporcie amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia, wskazano, że ryzyko pęknięcia macicy w przypadku planowanego VBAC jest niskie i wynosi mniej niż 1% (u 7-8 kobiet na 1000 porodów). Mimo tego niektóre kobiety wciąż są ostrzegane, że jeśli podejmą próbę porodu naturalnego po cesarskim cięciu, to ich macica z pewnością pęknie. Słyszą też, że planowanie VBAC jest „samolubne i ryzykują życie dziecka tylko po to, żeby mieć lepsze doświadczenie porodowe.

Prawda jest taka, że w ciąży niskiego ryzyka, ryzyko pęknięcia macicy jest mniej więcej takie samo, jak ryzyko każdego innego zagrożenia w porodzie.

Jeśli chodzi o inne zagrożenia związane z VBAC to statystyki przedstawiają się następująco:

 • odklejenie się łożyska – trochę ponad 1% przypadków
 • wypadnięcie pępowiny – w około 5-6% porodów
 • dystocja barkowa – około 1,5% przypadków

Dobrze wybierz lekarza

Być może znalazłaś lekarza, który twierdzi, że wspiera VBAC, ale dostrzegasz dużą rozbieżność między tym, co deklaruje, a tym, jak Cię wspiera w Twoich decyzjach czy w jaki sposób odpowiada na Twoje pytania. Zapytaj go o to i spróbuj wyjaśnić z nim wszelkie nieporozumienia. Jeśli nadal Ci coś nie pasuje, to masz prawo zmienić lekarza. Stosunek osoby prowadzącej ciążę oraz wybór miejsca porodu przyjaznego VBAC może być kluczowy dla powodzenia Twojego planu.

Kiedy już znajdziesz lekarza, zaangażowanego we wspieranie Twojej decyzji o porodzie, nadal ważne jest omówienie z nim spektrum zagrożeń i korzyści związanych z próbą porodu naturalnego i planowym ponownym cięciem cesarskim. Możesz zmienić zdanie w dowolnym momencie ciąży. Czytanie, rozmawianie i zadawanie pytań pomoże Ci ocenić, czy planowane ponowne cięcie cesarskie jest dla Ciebie rozsądną opcją.

Jeśli jednak zdecydujesz się na podjęcie próby porodu naturalnego po cesarskim cięciu, to warto, żebyś wiedziała jak możesz się do niego przygotować, żeby zwiększyć swoje szanse.

Przed porodem

 • myśl o swoim VBAC jak o każdym innym normalnym porodzie. Pamiętaj, że większość kobiet, które planują VBAC, rodzi w sposób naturalny.
 • jeśli nigdy wcześniej nie rodziłaś naturalnie, ponieważ miałaś wykonane cesarskie cięcie na zimno, to prawdopodobnie Twój poród będzie dłuższy.
 • upewnij się, że omówiłaś wszystkie swoje obawy ze swoim partnerem/mężem, lekarzem i doulą.
 • staraj się uniknąć wywołania porodu, chyba że jest to konieczne ze wskazań medycznych.

W czasie porodu

 • staraj się relaksować, szczególnie w czasie skurczów.
 • pij, a we wczesnej fazie porodu spożywaj dodatkowo posiłki lub przegryzki węglowodanowe.
 • poruszaj się (chodź, siadaj, klęcz) zgodnie z tym co czujesz, aby wykorzystać grawitację i przyspieszyć poród.
 • wykorzystaj niefarmakologiczne sposoby łagodzenia bólu porodowego takie jak masaż, wizualizacja, głębokie oddychanie, modlitwa, relaksacje, kąpiel w wannie czy pod prysznicem.
 • pamiętaj, aby radzić sobie ze skurczami pojedynczo i odpoczywać pomiędzy nimi, zamiast martwić się o to, ile czasu jeszcze będzie trwał poród.
 • postaraj się myśleć o tym co czujesz jako o normalnym znaku postępu porodu.
 • staraj się unikać interwencji w porodzie, takich jak np. przebicie pęcherza płodowego, czy kroplówka zamiast picia. Chyba że są do tego wskazania medyczne.
 • pamiętaj, aby poruszać się i zmieniać pozycje, mimo tego, że będziesz stale podłączona do KTG.

Dodatkowe czynniki

Na powodzenie próby porodu naturalnego po cesarskim cięciu wpływają pewne czynniki, na które nie masz wpływu, takie jak ogólny stan Twojego zdrowia, to, czy miałaś wcześniejszy poród drogami natury, a także powód wykonania wcześniejszego cięcia cesarskiego. Ale na tę próbę mogą mieć również wpływ czynniki, które są zależne od wyboru lekarza, miejsca w którym będziesz rodzić, a także Twoje wybory dotyczące przebiegu całego porodu. Zaskakujące jest, że prawie nie przeprowadzono badań w celu określenia najlepszego sposobu opieki nad kobietami w trakcie porodów po cesarskim cięciu.

One thought on “VBAC czyli poród naturalny po cesarskim cięciu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *