Odkąd zrobiłaś test ciążowy przygotowujesz się do porodu i posiadania dziecka. Uczestniczysz w kursach przygotowujących do porodu, wybierasz szpital gdzie chcesz rodzić, albo zatrudniasz położną do porodu domowego. Przestajesz jeść sushi i tatara, uważnie czytasz etykiety na serach pleśniowych. Dbasz o siebie lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Prawdopodobnie zastanawiasz się też jak to będzie po urodzeniu się dziecka.
Wasze plany
Rozmawiasz też z ojcem dziecka, planujecie wyprawkę, robicie zakupy, urządzacie pokoik. Prawdopodobnie wśród Waszych rozmów pojawiają się następujące tematy:
- czy kupić monitor oddechu, a jeśli tak to jaki
- czy będziecie bankować krew pępowinową
- gdzie i czy kupić laktator i jaki
- wybieracie fotelik samochodowy
- oraz wózek
- podejmujecie decyzję o miejscu porodu
- decydujecie w jaki sposób chcecie, żeby było karmione Wasze dziecko
- co spakować do torby porodowej
- czy Wasze dziecko będzie spało z Wami czy we własnym łóżeczku
- w Waszej sypialni czy w swoim pokoiku
- jak długo będzie trwał urlop męża/partnera po porodzie
- czy zrobicie Waszemu dziecku sesję noworodkową
O tym też warto pomyśleć
To są bardzo ważne sprawy, ale chcę Cię namówić na przedyskutowanie z mężem/partnerem także, a może przede wszystkim, poniższej listy i jestem pewna, że ustalenia i odpowiedzi, które przyjdą do Was w trakcie tej dyskusji pomogą Wam znacznie po narodzinach dziecka:
- jak będziecie sobie radzić z permanentnym niedoborem snu
- jaką rolę w wychowaniu Waszego dziecka mają pełnić dziadkowie i gdzie oraz w jaki sposób będziecie stawiać granice
- jak podzielicie się nocnymi pobudkami i karmieniami
- co zrobicie, żeby każde z Was miało czas na to, żeby zadbać o własne potrzeby
- w jaki sposób Twój mąż/partner może ocenić czy to jeszcze baby blues czy depresja poporodowa oraz w jaki sposób chciałabyś, żeby z Tobą o tym porozmawiał, jeśli podejrzewa, że to depresja
- jak zbudujecie swoją własną grupę wsparcia, kogo do niej zaprosicie i w jakich okolicznościach będziecie chcieli skorzystać z pomocy
- jaka będzie rola męża/partnera w Waszym życiu codziennym
Mam nadzieję, że powyższa lista i porozmawianie o tych punktach pokaże Wam, że czasami warto przenieść punkt ciężkości z mieć na być. A szczególnie warto to zrobić w czasie połogu.
Jesteś gotowa na poród? Pobierz mój darmowy poradnik i dowiedz się, jak podejmować decyzje zgodnie z własnymi wartościami i potrzebami – od wybrania miejsca porodu po planowanie wsparcia! Kliknij link i zacznij świadomie budować przyszłość dla siebie i swojego dziecka.
One thought on “O czym rozmawiasz z mężem/partnerem przygotowując się do narodzin dziecka?”