W czasie ciąży, podczas porodu i w okresie poporodowym masz prawo podejmować świadome decyzje w imieniu swoim i Twojego dziecka. Masz prawo do udzielenia lub odmowy zgody na proponowane zabiegi medyczne i pielęgnacyjne. Ale skąd masz wiedzieć, co jest najlepsze dla Was obojga? Podejmowanie świadomych decyzji dotyczących opieki położniczej oznacza znalezienie dostępu do najlepszych informacji na temat możliwych opcji. Oraz wykorzystanie tych informacji do podjęcia decyzji, o tym co jest odpowiednie dla Ciebie i Twojego dziecka. Czasami oznacza to znalezienie w sobie odwagi i pewności siebie w zadawaniu trudnych pytań personelowi medycznemu.
Bycie tak poinformowaną, jak to tylko jest możliwe, może pomóc mądrze radzić sobie z wszelkimi decyzjami, które będziesz musiała podjąć podczas porodu. Dlatego przed porodem warto odrobić „pracę domową”. Poczytaj o ryzykach i korzyściach, uzyskaj odpowiedzi na pojawiające się pytania. Pomyśl o swoich preferencjach na długo przed porodem i przekaż te preferencje personelowi medycznemu w swoim planie porodu.
Możesz czuć się niepewnie z powodu tego, że warto aż tak aktywnie zaangażować się w podejmowanie decyzji. Informacje i porady pochodzące z różnorodnych badań, wiadomości, grup online oraz przyjaciół i krewnych mogą się znacząco różnić. Trudno wiedzieć, w co lub komu uwierzyć, zwłaszcza w obliczu decyzji, które mogą mieć trwały wpływ na Ciebie i Twoje dziecko. Ostatecznie dobrym pomysłem jest podejmowanie tych decyzji w oparciu o wyniki badań naukowych. W czasie ich przeprowadzania badano ryzyka i korzyści. Oraz oczywiście w zgodzie z własnymi wartościami i preferencjami.
Prawo do świadomej zgody
Ilekroć zostanie zaproponowana jakakolwiek procedura medyczna czy podanie leku, Twoje prawo do świadomej zgody oznacza, że personel medyczny jest odpowiedzialny za wyjaśnienie:
- dlaczego jest proponowana ta procedura medyczna czy lek
- co się dokładnie będzie działo
- korzyści i ryzyka związane z proponowaną procedurą medyczną czy lekiem
- alternatywy dla proponowanej procedury medycznej czy leku oraz korzyści i ryzyka związane ze skorzystaniem z alternatywy, w tym z możliwości nie zrobienia niczego w chwili obecnej
Świadoma zgoda jest procesem pomiędzy Tobą a personelem medycznym, który pomaga zdecydować, co zrobisz, a czego nie zrobisz swojemu ciału. W przypadku opieki macierzyńskiej świadoma zgoda daje również prawo do decydowania o opiece, która dotyczy Twojego dziecka.
Celem świadomej zgody jest poszanowanie prawa do samostanowienia. Twoje prawo do autonomii, uzyskania najlepszych dostępnych informacji oraz ochrony dziecka i Ciebie przed krzywdą są podstawowymi prawami człowieka.
Jeśli nie zgadzasz się z personelem medycznym i zdecydujesz się nie zaakceptować zaproponowanej procedury czy leku, masz prawo do „świadomej odmowy”. Nawet jeśli podpisałaś wcześniej zgodę na określoną procedurę czy lek, masz prawo zmienić zdanie.
Współpraca z personelem medycznym
Współpraca z personelem medycznym powinna być oparta na otwartej komunikacji oraz wzajemnym szacunku. Aby uzyskać potrzebne informacje, być może będziesz musiała powiedzieć:
- nie rozumiem
- proszę mi to wytłumaczyć
- co może się stać ze mną lub moim dzieckiem, jeśli to zrobię? Co jeśli nie?
- jakie są moje inne opcje/alternatywy? Co się stanie, jeśli nie podejmę żadnych działań?
- proszę przedstawić mi wyniki badań uzasadniające Pani/Pana decyzję
- gdzie mogę uzyskać więcej informacji na ten temat?
- nie czuję się dobrze z tym co mi proponujecie
- nie jestem jeszcze gotowa do podjęcia decyzji
Pamiętaj, że Twój lekarz czy położna powinien szanować Twoje potrzeby, wartości i cele. Jeśli z czasem okaże się, że nie zgadzasz się ze swoim lekarzem lub zasadami obowiązującymi w wybranym przez Ciebie szpitalu, zawsze możesz go zmienić.
One thought on “Podejmowanie decyzji w porodzie”