Kiedy jechać do szpitala?

Wiele kobiet, szczególnie pod koniec ciąży, zadaje sobie pytanie – kiedy jechać do szpitala?

Niektóre myślą, że w dniu terminu wyznaczonego przez lekarza. Inne, że przy pierwszych skurczach. Jeszcze inne, że jak tylko lekarz stwierdzi jakiekolwiek rozwarcie, mimo że nie ma jeszcze skurczy. Kolejne mówią, że natychmiast jak odejdą wody. Jest wiele różnych przekonań, które często są powtarzane na grupach dyskusyjnych dla kobiet w ciąży.

To kiedy tak właściwie jechać? Na to pytanie i na wiele innych odpowiadam w czasie mojego kursu szkoły rodzenia. Dziś, częścią tego o czym mówię uczestnikom moich kursów, chcę się podzielić z Tobą.

Nie ma jednej prostej odpowiedzi na to kiedy jechać do szpitala. Sporo zależy od warunków i od tego na przykład czy Twoje badanie GBS wyszło dodatnie czy ujemne. A także od tego, czy Twój poród rozpoczął się od odejścia wód czy od skurczy.

Odejście wód

Na początek zajmiemy się sytuacją w której poród zaczyna się od odejścia wód. Jeśli masz dodatni GBS, to zalecenia są takie, żeby jechać od razu do szpitala. Od razu to też nie znaczy, że musisz wszystko rzucić. Weź spokojnie prysznic (nie kąpiel), zjedz coś lekkiego i jedź.

Jeśli GBS masz ujemny, to możesz rozważyć zostanie w domu do 12 godzin po odejściu wód. Przypominam, że wody nigdy nie odchodzą w całości, więc tym nie musisz się martwić. W tym czasie rób to co lubisz, idź na spacer, jedz, pij. A przede wszystkim wypoczywaj, bo tuż przed Tobą jest poród.

Skurcze

W łatwiejszej sytuacji jesteś w przypadku, gdy poród zaczyna się od skurczy. Wtedy nie ma aż takiego znaczenia, czy badanie GBS wyszło dodatnie czy ujemne. Dla większości kobiet najlepszym wyjściem jest zostać jak najdłużej w domu. A do szpitala pojechać w jak najpóźniejszym okresie porodu. Tutaj zawsze dodaję, dla tych co się boją, że nie zdążą. Jeśli Twój poród będzie porodem gwałtownym, to w większości przypadków nie zdążysz nigdzie dojechać. W każdym innym przypadku zawsze masz czas. Poród to jest proces, który trwa zwykle wiele godzin.

Dlaczego warto zostać w domu? Jechanie do szpitala z pierwszymi skurczami, zwykle kończy się przyjazdem z 1-2 cm rozwarcia. Mówi się, że do mniej więcej 4 cm rozwarcia to jeszcze może nie być poród aktywny. Co to dla Ciebie oznacza? Oznacza to ni mniej ni więcej, że poród może startować i wyciszać się jeszcze przez kilka dni, a może nawet i tygodni. Jedna z uczestniczek mojego kursu szkoły rodzenia, chodziła z rozwarciem 3 cm przez prawie 4 tygodnie zanim poród się naprawdę rozkręcił.

Przyjeżdżając do szpitala w fazie porodu, która nie jest aktywna jesteś bardziej narażona na zastosowanie w Twoim porodzie interwencji medycznych. Do których można zaliczyć podanie oksytocyny czy przebicie pęcherza płodowego. Omówienie interwencji medycznych i ich wpływu na przebieg porodu jest też jednym z tematów, które poruszam w trakcie mojego kursu szkoły rodzenia.

Kiedy więc jechać jeśli poród rozpoczyna się od skurczy? Mówi się, że wtedy kiedy skurcze są nie rzadziej niż co 5 min, trwają co najmniej przez minutę i to wszystko razem trwa co najmniej przez godzinę. Większość ogólnie dostępnych aplikacji do mierzenia skurczy powie Ci właśnie wtedy, że już czas pojechać do szpitala. Zawsze do tego dodaję, że jeśli skurcze rozkręcają się naprawdę szybko i przerwy między nimi bardzo się skracają, to można rozważyć pojechanie do szpitala trochę wcześniej niż po upływie godziny. Jedna z uczestniczek mojej szkoły rodzenia zastosowała tę metodę i dojechała do szpitala z rozwarciem 10 cm akurat na drugą fazę porodu. Cały czas wcześniej spędziła z mężem w bezpiecznej przestrzeni własnego domu.

Kiedy zawsze jedziemy do szpitala

W przypadku gdy Twoje dziecko rusza się w brzuchu zdecydowanie więcej i bardziej gwałtownie niż zwykle lub zdecydowanie mniej. W takim przypadku radzę przejechać się do szpitala i sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

Do szpitala jedziemy też zawsze jeśli kolor wód, które odeszły jest zielonkawy lub brązowy. Oraz wtedy kiedy występuje krwawienie z dróg rodnych. Odchodzenie czopa śluzowego z niteczkami krwi nie jest krwawieniem, żywo-czerwona krew w jakiejkolwiek ilości już jest.

Na zakończenie zachęcam Cię do zaufania swojej intuicji i ciału, ono powie Ci kiedy jest czas jechać.

Być może potrzebujesz więcej informacji na temat przygotowania do porodu, połogu i karmienia piersią. Mimo końcówki ciąży nie zdążyłaś lub nie mogłaś zapisać się do tej pory na kurs szkoły rodzenia. A być może chodziłaś do szkoły rodzenia prowadzonej przez położną i chcesz odświeżyć oraz uzupełnić informacje o takie jakich od niej nie usłyszałaś. Zachęcam Cię do skorzystania z 5 dniowego e-mailowego Kursu Świadomego Rodzenia. Znajdziesz w nim dużo ważnych dla Ciebie rzeczy o których być może nie masz pojęcia.  Zdążysz się przygotować nawet jeśli jesteś tuż przed porodem!

6 thoughts on “Kiedy jechać do szpitala?

  1. A co w sytuacji, gdy porod zaczyna się od skurczów, a ma się dodatni GBS?
    Wtedy chyba trzeba jechać do szpitala znacznie wcześniej niż przy skurczach co 5 min. Zaleca się jechanie do szpitala przy skurczach co 10-7 min, aby miec pewność, że antybiotyk zostanie podany na czas. Czy to prawda?

    1. Pojechanie do szpitala przy skurczach co 7-10 min skutkuje ogromnym zwiększeniem ryzyka narażenia się na interwencje w porodzie. Skurcze występujące tak rzadko, świadczą o nie rozkręconym porodzie i w każdej chwili mogą się wyciszyć, a poród może zahamować zupełnie. Szybkie porody (trwające mniej niż 4 godziny od przyjazdu do szpitala w aktywnej fazie porodu) są bardzo rzadkie, a jeśli nawet to badania mówią, że ochrona zaczyna się już po 2 godzinach od podania pierwszej dawki antybiotyku. Co więcej badania też mówią, że standardowe podawanie antybiotyku każdej kobiecie z GBS prowadzi do niepotrzebnego podania go ponad 90% kobiet.

  2. Dzień dobry, czy odejście czopa śluzowego przy dodatnim GBS także oznacza, że trzeba jechać do szpitala?
    Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *