fbpx

12 największych zaskoczeń w czasie porodu

poród

Jak tylko zacznie być widać Twój brzuch, wszyscy zaczną „atakować Cię” opowieściami o porodzie. Często nawet obce kobiety, w dobrej wierze (a przynajmniej tak zakładam) opowiadają Ci o własnym doświadczeniu porodowym. Jeśli naprawdę uważnie ich posłuchasz to zobaczysz, że opowiadają Ci o tym co je najbardziej w tym porodzie zaskoczyło.

Często zdarza się, że jedną z moich ról jako douli jest mówienie kobietom, że te wszystkie rzeczy są normalne. Glutek w Twoich majtkach? To czop śluzowy i to jest normalne. To ryczenie w czasie parcia, dzięki któremu czujesz się lepiej? Tak, to normalne. Owłosione plecy u Twojego nowo narodzonego dziecka. Tak, to jest OK.

I oto czas na przedstawienie 12 największych zaskoczeń jakich doświadczają rodzicie w czasie porodu:

Czekanie

Poród może być bardzo nudny i wcale nie musi się dużo w nim dziać. Najpierw jest czekanie na poród (przeciętnie pierwsze dziecko rodzi się 5 dni po terminie wyznaczonym przez lekarza, a kolejne dzieci 3 dni po terminie). Potem czekamy aż poród nieaktywny przejdzie w fazę porodu aktywnego (poród nieaktywny może trwać nawet kilka dni. Może się rozkręcać i wyhamowywać. Naprawdę niezmiernie rzadko zdarza się, żeby trzeba było jechać do szpitala przy pierwszych skurczach). Jeśli chcesz wiedzieć kiedy warto jechać do szpitala to zajrzyj tutaj. Potem oczekiwanie na rejestrację i badanie kwalifikujące na porodówkę. A potem długi czas oczekiwania na to aż pojawi się dziecko (pierwszy poród może trwać nawet 18-24 godzin od pierwszych skurczy).

Odejście wód

Dramatyczne i gwałtowne odejście wód, po którym trzeba natychmiast jechać do szpitala zdarza się zwykle tylko w filmach. W rzeczywistości tylko około 13% porodów zaczyna się od odejścia wód płodowych. Czasami owszem jest to gwałtowne odejście wód, ale znacznie częściej wody się po prostu sączą. Naprawdę warto dowiedzieć się kiedy jechać do szpitala, jeśli poród zacznie się od odejścia wód!

Zmiany w zachowaniu

Oksytocyna, która jest hormonem powodującym skurcze, będzie też wpływać na zachowanie kobiety w czasie porodu. Więcej szczegółów we wpisie „Jak rozmawiać z kobietą w porodzie”. Zasadniczo możesz oczekiwać, że będzie małomówna, nie będzie natychmiast odpowiadać na pytania, będzie się zachowywać jakby była śpiąca albo „na haju”, straci poczucie czasu, będzie jęczeć ciszej lub głośniej i będzie skupiać się na odczuciach płynących z jej ciała.

Będziesz często sama

W zależności od tego co dzieje się w czasie zmiany w szpitalu na której rodzisz, będzie się zdarzać, że po prostu zostaniesz sama na sali porodowej, często na naprawdę długi czas. Kobiety mówią: „Nie spodziewałam się, że będę zostawiona sama sobie na tak długo”. Dlatego warto nie iść samej do porodu. O tym kogo możesz wybrać jako osobę towarzyszącą przeczytasz tutaj.

Poczucie bezsilności

To jest jedna z rzeczy, która jest dużym wyzwaniem dla męża/partnera. Nie będziesz w stanie zmniejszyć tego co Twoja kobieta odczuwa w porodzie, chociaż będziesz mógł jej w radzeniu sobie z tym co się dzieje pomagać. Nie będziesz w stanie przyśpieszyć porodu. Czasami położna powie, że przyjdzie za chwilę i nie będzie jej przez godzinę bo będzie potrzebna w innym miejscu na porodówce. Czasami personel po prostu wychodzi i znika za drzwiami. I nie możesz nic z tym zrobić.

Twój lekarz raczej będzie nieobecny w czasie porodu

Wiele moich klientek jest zaskoczonych, kiedy mówię im, że nie warto wybierać szpitala dlatego, że tam pracuje ich lekarz, bo prawdopodobnie nie będzie on wcale przy ich porodzie. Lekarze zwykle pracują w różnych miejscach i mają różne zmiany, a główną osobą prowadzącą poród jest położna.

Nieprzewidywalność

Nawet jeśli przeczytałaś wszystkie możliwe książki, przejrzałaś cały Youtube i uczestniczyłaś w szkole rodzenia, to nadal nie masz wpływa no to jak będzie przebiegał Twój poród. To fakt, który warto zaakceptować i z którym warto się pogodzić. Jak długo to jeszcze będzie trwało? Czy jeśli zgodzę się na tą interwencję to spowoduje ona kaskadę kolejnych? Czy wszystko skończy się dobrze? Gdzie poszła moja położna? Czy podejmujemy właściwe decyzje? Na te pytania nie będziesz znała odpowiedzi, dopóki nie wydarzy się kolejna rzecz w porodzie. Dlatego zaufaj sobie i podejmuj decyzje, patrząc na to, że nie muszą być one wielkie, mogą przecież także zwiększyć Twój komfort i poczucie bezpieczeństwa o 10% i to jest bardzo dużo.

Brak snu (w porodzie)

Wszyscy będą Cię ostrzegać przed niewyspaniem jak urodzi się dziecko, „Wyśpij się na zapas” mówią. Ale tak naprawdę niewiele mówi się o niewyspaniu w porodzie. 80% porodów zaczyna się w nocy gdyż melatonina wzmaga wydzielanie oksytocyny, jak dodasz do tego 18-24 godzin porodu to sama możesz sobie policzyć że raczej będziesz niewyspana.

Parcie wymaga czasu

W telewizji ktoś krzyczy „Przyj” i kobieta rodzi dziecko w kilka minut. W prawdziwym życiu faza parcia może trwać nawet do 2 godzin. Towarzyszyłam w porodach, w których dziecko rodziło się po jednym skurczu partym i w takich, w których parcie trwało prawie 2 godziny, To przećież jest powolne przesuwanie się dziecka w kanale rodnym, połączone z dużym wysiłkiem ciała kobiety. A co więcej, przez większość czasu nie widać żadnych efektów gdyż główka zaczyna być widoczna dopiero pod koniec parcia.

Wygląd główki dziecka wyłaniającej się z kanału rodnego może być zaskakujący

Na pierwszy rzut oka, główka dziecka wygląda co najmniej dziwnie. Istnieje kilka czynników, które składają się na fakt, że główka może wyglądać na zdeformowaną. Skóra na główce może być pomarszczona jak u szczeniaka rasy Shar-Pei, kości czaszki formują się w stożek, a czasami nawet zachodzą na siebie. Kształt ten sprawia, że głowa wydaje się mniejsza niż w rzeczywistości i nienaturalnie wydłużona. Kolor dziecka jest raczej niebieskawy niż różowy.

Jak wygląda dopiero co urodzone dziecko

Jak obcy. Niebiesko-biały, nie oddychający, oślizgły kosmita. Większość dzieci szybko łapie pierwszy oddech in równie szybko ich skóra nabiera różowego koloru. Niemniej jednak to pierwsze spojrzenie na dziecko może być szokujące, szczególnie jeśli faza parcia trwała dość długo.

Jak dobrymi rodzicami jesteście

Robicie to co należy robić. Radzicie sobie z wszystkimi niespodziankami, które niesie życie z nowym człowiekiem. Uczycie się elastyczności, więzi i zaufania. Dowiadujecie się trochę więcej o sobie i o życiu.

Chociaż to są najczęstsze zaskoczenia w porodzie, jestem pewna, że lista nie jest wyczerpana i sama mogłabyś coś do niej dodać. To właśnie dlatego mówi się, że poród jest nieprzewidywalny, nie da się wiedzieć jaki będzie i jak będzie przebiegał. To także sprawia, że będzie to przygoda Waszego życia.