10 wskazówek o tym jak karmić piersią

karmienie piersią

Jedną z pierwszych rzeczy, które będziesz robić jako mama, będzie prawdopodobnie karmienie dziecka. Dla wielu kobiet będzie to oznaczać karmienie piersią. Karmienie piersią jest naturalne. Co nie zmienia faktu, że wiele kobiet nadal martwi się tym i stresuje. Prawdopodobnie będziesz miała też milion pytań o to, jak to wszystko działa i jak zrobić to poprawnie.

Moja najlepsza rada: zrelaksuj się, Ty i Twoje dziecko w końcu się tego nauczycie. Aby pomóc Ci w tej drodze, przygotowałam listę 10 najlepszych wskazówek o tym jak karmić piersią.

jak karmić piersią

Obserwuj swoje dziecko

Nie czekaj aż dziecko zacznie płakać z głodu. Płacz z głodu to już ostateczność i dziecko jest zwykle tak wściekłe, że może być nawet trudno je przystawić do piersi. Możesz przewidzieć kiedy będzie chciało jeść, zwracając uwagę na kilka charakterystycznych zachowań. Kiedy Twoje dziecko jest głodne, może:

  • kręcić głową
  • otwierać i zamykać usta
  • wystawiać język
  • ssać wszystko co zbliży się do jego buzi

Jeśli zobaczysz, że Twoje dziecko wykonuje te ruchy, możesz zaproponować mu pierś. Twoje dziecko będzie szczęśliwe, że nie będzie musiało walczyć o zwrócenie Twojej uwagi, a Ty zbudujesz taki poziom intymności, który pogłębi relację między Tobą a dzieckiem.

Pozwól dziecku zdecydować jak długo i jak często chce jeść

Twoje dziecko zna swoje potrzeby lepiej od Ciebie. Niech samo zdecyduje, jak często chce żeby je karmić. Nie planuj z góry określonego odstępu czasu między karmieniami, a tym bardziej nie odmawiaj dziecku piersi tylko dlatego, że nie minęło wystarczająco dużo czasu od poprzedniego karmienia.

Z drugiej strony nie ma potrzeby budzenia śpiącego dziecka, aby je nakarmić tylko dlatego, że minęły trzy godziny. Oczywiście nie dotyczy to dzieci przed skończeniem 6 tygodnia życia, kiedy to powinny jeść co minimum 3 godziny, także w nocy. Pozwól śpiącemu dziecku spać spokojnie i karm je, gdy się obudzi.

Podobnie, pozwól dziecku określić, jak długo będzie jadło z Twojej piersi. Pamiętaj, Twoje maleństwo wie, ile potrzebuje lepiej od Ciebie. Nie martw się, jeśli czas karmienia trwa tylko dziesięć minut i nie panikuj, jeśli potrwa czterdzieści pięć minut. Niektóre dzieci jedzą szybko, a inne lubią się nie spieszyć.

Zadbaj o swój komfort w czasie karmienia

Będziesz spędzać dużo czasu karmiąc dziecko. Jeśli będziesz to robić w niewygodnej dla siebie pozycji, za chwilę będzie Cię bolał kręgosłup i mięśnie. Próba utrzymania niewygodnej pozycji przez dłuższy czas może prowadzić do znacznego bólu pleców, ramion i szyi.

Nie wspominając o tym, że niewygodna pozycja skłania do ciągłego jej poprawiania, co może zakłócać karmienie dziecka piersią i powodować jego drażliwość. W niewygodnej pozycji napinają się nam mięśnie, często dodatkowo powodując spowolnienie wypływu mleka. Dlatego tak ważne jest, aby czuć się komfortowo podczas całego procesu.

Wybierz łóżko lub wygodny fotel z dużą ilością poduszek wspierających plecy i ramiona. To sprawi, że będzie Ci wygodnie w trakcie karmienia piersią. Znajdź takie miejsce, które jest dla Ciebie odpowiednie, ale nie bój się próbować innych miejsc od czasu do czasu w zależności od Twoich potrzeb. Im bardziej będziesz zwracać uwagę na swój komfort, tym bardziej karmienie będzie przyjemną przerwą dla Ciebie i Twojego dziecka.

Odpręż się

Po zapewnieniu sobie i dziecku jak najlepszego komfortu w czasie karmienia, przychodzi pora na zrelaksowanie się. Twoje dziecko wyczuwa, czy jesteś spięta lub zdenerwowana karmieniem piersią, co może wpłynąć na to, że nie będzie się prawidłowo przystawiać. Twoje dziecko nie może się zrelaksować, jeśli Ty nie jesteś zrelaksowana.

Jeśli masz czas na to poświęć kilka minut przed karmieniem piersią na rozluźnienie. Weź kilka powolnych, głębokich oddechów. To ma być przyjemny, a nie stresujący czas dla Ciebie i dziecka.

Pomóż dziecku wygodnie się ułożyć

W trakcie karmienia piersią Twoje dziecko prawdopodobnie znajdzie dla siebie najlepszą pozycję. Każde dziecko jest inne, ale istnieje kilka ogólnych wskazówek, których możesz użyć, aby znaleźć pozycję odpowiednią zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka:

  • Twoje dziecko powinno być ułożone tak, żeby Twój sutek znajdował się na wysokości przerwy pomiędzy ustami a nosem dziecka
  • brzuch dziecka powinien być skierowany w stronę Twojego brzucha
  • głowa dziecka może być odchylona lekko do tyłu
  • usta dziecka powinny obejmować większą część brodawki, nie tylko sam sutek
  • podbródek dziecka powinien dotykać piersi, a wargi (zarówno dolna jak i górna) powinny być wywinięte

Przede wszystkim nie forsuj jednej pozycji. Twoje dziecko może po prostu preferować inną. Pozwól, aby dziecko przystawiło się naturalnie, upewniając się, że jest mu wygodnie i może oddychać podczas karmienia.

Nie przejmuj się wyciekami z piersi

W pierwszych tygodniach karmienia często będziesz miała niespodziewane wycieki mleka. Nie przejmuj się, to zupełnie naturalne. Może się to zdarzyć, gdy usłyszysz płacz Twojego lub innego dziecka, gdy Twoje dziecko nie jadło od kilku godzin, gdy o nim myślisz, a nawet gdy odczuwasz inne silne emocje, w tym orgazm. Aby zapobiec zamoczeniu ubrania po prostu umieść jednorazową lub wielorazową wkładkę laktacyjną w biustonoszu, aby wchłonęła mleko.

Nie martw się, masz wystarczająco dużo mleka

Produkcja mleka zależy przede wszystkim od potrzeb Twojego dziecka. Ssanie Twojego maleństwa stymuluje wydzielanie hormonów prolaktyny i oksytocyny, które dodatkowo stymulują produkcję mleka. Ale ten proces nie zaczyna się od pierwszego karmienia. Twoje piersi przygotowują się do niego od początku ciąży, a mleko w piersiach jest już w okolicach 20 tygodnia. Więc nie martw się, będziesz miała wystarczająco dużo mleka. Im częściej będziesz karmić, tym więcej mleka będziesz mieć.

W ciągu pierwszych dwóch lub trzech dni karmienia piersią możesz zauważyć, że z piersi wypływa gęsty żółtawo-pomarańczowy płyn. Nie panikuj. Ten płyn to siara i właśnie tego potrzebuje Twoje dziecko w tej chwili. Siara jest bardzo pożywna i zawiera wysoki poziom przeciwciał. Wzmacniają one układ odpornościowy dziecka.

Zwracaj uwagę na wskaźniki skutecznego karmienia

Zachowanie i zdrowie Twojego dziecka powie Ci, czy karmienie przebiega dobrze, czy nie. Podczas karmienia dziecko powinno chętnie ssać i regularnie połykać. Pamiętaj, że na początku karmienia dziecko raczej będzie połykać za każdym razem, gdy zassie. Wraz z czasem trwania karmienia, dzieci się stają najedzone lub zasypiają i wtedy częstotliwość połykania się zmniejsza. To zupełnie naturalne i nie ma się czym martwić.


Dziecko, które prawidłowo je często sika i robi kupy. Kup prawdopodobnie będzie co najmniej cztery każdego dnia w ciągu pierwszych kilku tygodni życia. W miarę upływu czasu Twój maluch będzie robił coraz mniej kup. W okolicy 6 tygodnia może nadejść czas, kiedy kup będzie tylko jedna dziennie a czasami wcale. Dopóki wypróżnienia pozostają miękkie, a pieluchy są mokre od moczu, nie ma potrzeby się tym martwić.


Twoje dziecko regularnie przybiera na wadze. Nie jest jednak konieczne codzienne ważenie dziecka lub, co gorsza, ważenie go przed lub po każdym karmieniu. To nie służy żadnemu innemu celowi, jak tylko wywołaniu Twojego niepokoju. Jeśli Twoje dziecko jest zdrowe, comiesięczne ważenie jest więcej niż wystarczające.

Nie bój się prosić o pomoc

Poproś o pomoc w przystawieniu dziecka, w czasie dwugodzinnego kontaktu skóra do skóry po porodzie. Jeśli masz możliwość w Twoim szpitalu to w czasie pobytu skorzystaj też z porady doradczyni laktacyjnej. Będzie mogła ona udzielić Ci wskazówek i porad dotyczących ułożenia dziecka i przystawiania go do piersi.

Karmienie piersią może być początkowo nie do końca komfortowe, ale nie powinno być dla Ciebie bolesnym doświadczeniem. Jeśli karmienie piersią jest na tyle bolesne, że wzdrygasz się, zwróć się o pomoc do specjalisty.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie

Pij wystarczającą ilość płynów. Dobrą zasadą jest wypicie szklanki wody podczas karmienia piersią. Tak, za każdym razem. Zapewni to Twojemu organizmowi wystarczające nawodnienie.

Przeczytaj też o tym, jakie korzyści przynosi karmienie piersią Tobie i Twojemu dziecku.

One thought on “10 wskazówek o tym jak karmić piersią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *