fbpx

Rola osoby towarzyszącej w procesie porodu jest bardzo ważna. Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej podkreśla, że osoba bliska to każda, którą rodząca wskaże. Z najnowszego monitoringu porodówek wynika, że ponad 80% kobiet decyduje się rodzić z ojcem dziecka. Osoba towarzysząca nie tylko pełni funkcję wsparcia psychicznego i fizycznego, ale także odgrywa istotną rolę w utrzymaniu komfortu, poszanowania praw, oraz pomaga w podejmowaniu kluczowych decyzji. Warto zastanowić się, jakie konkretne działania osoby towarzyszącej mogą wpłynąć na przebieg porodu.

rola partnera w porodzie

Osoba Bliska – Więcej Niż Tylko Wsparcie Fizyczne

Osoba bliska w porodzie to nie tylko dostawca wody, szlafroka czy torby z rzeczami do szpitala. To także ten, kto pomaga zachować szacunek do planu porodu oraz pilnuje respektowania praw rodzącej. Warto zaznaczyć, że osoba towarzysząca nie musi być koniecznie mężem czy partnerem życiowym. Jeśli osoba ta nie wyraża chęci uczestniczenia w porodzie, istotne jest zrozumienie jej decyzji i zaangażowanie jej w przygotowania do tego wyjątkowego momentu.

Komunikacja i Wsparcie Emocjonalne

Rola osoby towarzyszącej staje się kluczowa podczas porodu, kiedy rodząca musi radzić sobie z bólem i napięciem, Okres między skurczami to czas, w którym osoba towarzysząca może pomóc w regeneracji sił i rozluźnieniu mięśni. Komunikacja odgrywa istotną rolę – osoba towarzysząca powinna słuchać rodzącej i pomagać łagodzić napięcie. Masaż, delikatne ruchy ciałem czy nawet wspólne śpiewanie mogą być skutecznymi metodami łagodzenia bólu.

Wskazówki dla Partnera w Porodzie

  • Słuchaj głosu i oddechu: Rozluźniona rodząca wydaje niskie dźwięki, podczas gdy większe napięcie sprawia, że jej głos staje się wyższy. Partner może pomóc poprzez obniżanie własnego głosu, spokojne rozmowy i wsłuchiwanie się w oddech kobiety.
  • Unikaj zaciskania dłoni: Dłoń partnera jest jak odzwierciedlenie napięcia ciała. Zbyt mocne ściskanie może pogłębić stres. Zamiast tego, partner może oferować wsparcie, ale zachować delikatność.
  • Pilnuj nawodnienia: Podawanie picia regularnie jest istotne, ponieważ poród to wyjątkowy wysiłek, a częste opróżnianie pęcherza pomaga w rozwieraniu szyjki macicy.
  • Zachowanie spokoju i zrelaksowania: Partner powinien pozostawać spokojny i zrelaksowany, przekazując rodzącej poczucie bezpieczeństwa.

Fazy Porodu i Rola Osoby Towarzyszącej

Pierwsza Faza Porodu w Domu

Na tym etapie, kluczowa jest relaksacja ciała i umysłu kobiety. Osoba towarzysząca może ją wspierać poprzez dbanie o regularne posiłki, zapewnienie ciepłej kąpieli, spacer, oraz wspólne aktywności.

Poród w Szpitalu

W szpitalu partner może być aktywnie zaangażowany w zmianę pozycji co 30-40 minut, masaż pomiędzy skurczami, i dbanie o nawodnienie. Warto podkreślić znaczenie słuchania rodzącej, utrzymywania wspólnego oddechu, oraz zapewnienie wsparcia emocjonalnego w trudniejszych momentach.

Podsumowanie

Rola osoby towarzyszącej w porodzie jest nieoceniona. Poprzez odpowiednie wsparcie emocjonalne, fizyczne i komunikacyjne, osoba bliska może znacząco wpłynąć na komfort i przebieg porodu. Warto pamiętać, że każda kobieta ma różne oczekiwania i potrzeby, dlatego kluczowe jest otwarty dialog i wspólne przygotowanie do tego wyjątkowego wydarzenia.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej i uzyskać więcej wskazówek to zajrzyj do wpisu Jak rozmawiać z kobietą z w porodzie”.

A jeśli chcesz żeby Twój partner zrozumiał swoją rolę w porodzie, opanował praktycznych techniki wspierania Ciebie oraz zdobył wiedzę na temat reakcji na Twoje potrzeby i utrzymanie spokoju w trudnych chwilach, to zapisz go na warsztat!