15 rzeczy, których eksperci nie powiedzą Ci o porodzie

Żyjemy w świecie, w którym informacje o ciąży, porodzie i wychowywaniu dzieci są wszędzie.

Kiedy jest najlepszy czas na dziecko? Jak bardzo jest popularne imię, które wybraliście dla dziecka? O co tak naprawdę chodzi w spaniu z dzieckiem w jednym łóżku? I czy naprawdę raczkowanie jest takie ważne?

Nie martw się. Wszystko znajdziesz online! A jeśli nie będziesz mogła tam znaleźć odpowiedzi, zawsze masz lekarza, grupę na FB, przyjaciółkę. A także mamę lub teściową, która owszem chce dobrze, ale bardzo lubi się we wszystko wtrącać.

Co z informacjami, których ludzie z jakiegoś powodu nie udostępniają? Albo z rzeczami, które zdarzają się podczas porodu i po nim, a kobiety zastanawiają się, „dlaczego nikt mi o tym wcześniej nie powiedział?” Eksperci mówią, że to dlatego, że nie chcą martwić kobiet. Myślą też, że one po prostu o tym wiedzą. A czasami dlatego, że brakuje im czasu lub po prostu zapomnieli …

Prawdopodobnie nie będziesz mogła jeść.

informacje o porodzie

Miejsce, które wybierzesz do porodu będzie miało tutaj bardzo duże znaczenie. Szpitale, domy narodzin, a także położne przyjmujące porody w domu mają swoje własne zasady. Jednak w wielu miejscach kobietom nie wolno jeść podczas porodu. Będziesz ograniczona do klarownych płynów lub lizaka czy landrynek. Takie rozwiązanie wynika z prawdopodobieństwa zakończenia porodu cesarskim cięciem w znieczuleniu ogólnym. W znieczuleniu ogólnym, lekarze nie chcą, aby to co zjadłaś dostało się do dróg oddechowych. Niemniej jednak przegląd Cochrane wykazał, że kobiety powinny mieć swobodę jedzenia i picia podczas porodu. Dla mnie osobiście zakaz jedzenia w porodzie jest trochę jak rada „nie wychodź z domu, bo się przewrócisz”.

„Poród naturalny” oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi.

Jeśli poród naturalny jest najważniejszą rzeczą w Twoim planie porodu, pamiętaj, aby w 100% wyjaśnić położnej sprawującej nad Tobą opiekę w porodzie co to dokładnie oznacza dla Ciebie. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, co oznacza „naturalny” dla położnej i lekarza na których dyżurze będziesz rodzić. Żadnych interwencji? Minimalna ilość interwencji? Możliwość chodzenia, jedzenia i picia? Zachęcam Cię do przemyślenia, co to dla Ciebie znaczy i co jest dla Ciebie priorytetem. Niestety wiele kobiet i par spędza więcej czasu na rozmyślaniu o tym jaki samochód kupić, niż nad tym w jaki sposób chcą urodzić.

Być może będziesz parła naprawdę dłuuugo.

Niektóre kobiety są zaskoczone, gdy dowiadują się, że faza wypierania dziecka może trwać znacznie dłużej niż jedno czy dwa parcia (a czasami więcej niż 15), jak to regularnie jest pokazywane w telewizji i filmach. To jest niekoniecznie coś o czym z chęcią powie Ci lekarz prowadzący czy położna, która będzie prowadzić Twój poród w szpitalu. Parcie może trwać godzinę a nawet dwie. Zdawałaś sobie sprawę z tego, że może to tak wyglądać przy pierwszym dziecku i że jest to normalne?

Znieczulenie może nie zadziałać.

Jeśli myślisz o znieczuleniu zewnątrzoponowym, powinnaś wiedzieć, że czasami znieczulenie – wstrzyknięte za pomocą cewnika, który znajduje się tuż poza workiem płynu wokół rdzenia kręgowego – nie działa. Jeśli worek opony twardej jest w jakiś sposób pokryty bliznami po wcześniejszej operacji lub infekcji lub po prostu „z powodu anatomii indywidualnej kobiety”, lek może się nie rozprzestrzeniać, co oznacza, że istnieją ograniczenia w łagodzeniu bólu, którego będziesz doświadczać.

Czasami możesz czuć ból po jednej stronie ciała. Kiedy indziej będziesz czuła ból tylko w konkretnym miejscu.

Wiele osób będzie zaglądać Ci między nogi.

I znowu wszystko zależy od tego gdzie będziesz rodzić. Jeśli będziesz w szpitalu o mniejszym stopniu referencyjności, domu narodzin lub w swoim domu, jest możliwe, a nawet prawdopodobne, że będziesz mieć tylko jedną położną, a w szpitalu jeszcze czasami pojawi się lekarz. Ale w większych szpitalach możesz być jedna lub dwie położne (w zależności od tego, jak długo trwa poród), kilku lekarzy, asystentów lekarzy, położna i lekarz dyżurny.

Każdy szpital jest inny. To, co dzieje się w dużym szpitalu klinicznym, może bardzo różnić się od tego, co dzieje się w małym szpitalu lokalnym.

Tętno dziecka może spaść.

Podczas porodu nierzadko zdarza się, że pępowina ulega rozciągnięciu lub ściśnięciu, co może prowadzić do krótkich spadków tętna dziecka. Jeśli jesteś podłączona na stałe do KTG , urządzenie powiadomi zespół medyczny o zmianie i nagle poczujesz się tak, jakby „50 osób wbiegło do pokoju”. To może być dla Ciebie przerażająca chwila.

Chociaż może to wskazywać na coś poważniejszego, to tak zwane „nieprawidłowe wzorce tętna dziecka” niekoniecznie oznaczają, że istnieje problem.

Prawdopodobnie zrobisz kupę.

Nie denerwuje to lekarzy ani położnych w najmniejszy sposób. Często kobiety tego nie zauważają, a jeśli nawet, to są zaskoczone tym, jak mało je to obchodzi.

Będziesz się czuła jak po maratonie.

Po porodzie będziesz naprawdę zmęczona. Dlatego też, że często w ostatnich tygodniach ciąży kobiety bardzo mało śpią, zwłaszcza, że muszą wstawać co kilka godzin do toalety, ponieważ dziecko uciska pęcherz. Następnie kobiety (i ich partnerzy) nie są w stanie spać podczas porodu, który może trwać kilka dni. A potem nagle są wyczerpani opieką nad nowym, malutkim dzieckiem.

… Ale jesteś silniejsza niż przypuszczasz.

Kobiety i ich partnerzy często odczuwają podziw i dumę po porodzie: Kobiety mówią:„ Nie mogę uwierzyć, że to zrobiłam! Czuję, że mogę wszystko.” A partnerzy mówią: „była silniejsza i piękniejsza, niż mogło mi się wydawać.„ Poród może być bardzo wymagający, ale po nim wiele kobiet widzi jak bardzo są silne.

Po porodzie możesz być opuchnięta

Jeśli w porodzie będziesz miała kroplówkę nawadniającą to następnego dnia możesz być opuchnięta. Twoje ciało również produkuje i zatrzymuje więcej płynów podczas ciąży, co przyczynia się do potencjalnego obrzęku – wiele kobiet poci się lub oddaje więcej moczu po porodzie, ponieważ ciało pozbywa się nadmiaru płynów.

Jeśli będziesz miała cesarskie cięcie, cewnik zostanie aż do momentu pionizacji.

Kiedy masz cesarskie cięcie, planowane lub w trakcie porodu, będziesz miała założony cewnik. Jest on tam między innymi po to, żeby można było mierzyć ilość oddawanego moczu, ale głównie dlatego, że nie możesz wstawać przez 6 do 12 godzin po operacji.

Karmienie piersią może boleć.

Nie oznacza to, że tak będzie – dla niektórych kobiet karmienie piersią jest łatwe – ale dla wiele kobiet może ono być bolesne. Istnieje takie kulturowe oczekiwanie, że karmienie piersią jest naturalne i nie powinno być trudne. Karmienie piersią to podróż, w którą ruszacie razem z dzieckiem. Obie strony się uczą i często jest to bolesne i wymagające. Nie wahaj się wtedy skontaktować z doradcą laktacyjnym.

Twoja pochwa też będzie trochę inna.

„Po porodzie siłami natury zmienia się struktura krocza i pochwy. Zwykle wszystko wraca do normy, ale jest to „nowa normalność”.

Innymi słowy, nie zdziw się, jeśli Twoje krocze nie będzie wyglądać dokładnie tak samo. Nietrzymanie moczu to kolejny potencjalny problem, o którym rzadko się mówi i wcale nie jest rzadkością w pierwszych tygodniach lub miesiącach po porodzie. Dlatego warto po połogu udać się fizjoterapeuty uroginekologicznego. Kolejna niespodzianka? Suchość pochwy, szczególnie u kobiet karmiących piersią. Wiele kobiet zaskakuje ta suchość pochwy przy współżyciu po porodzie.

Przez chwilę będziesz krwawić.

To normalne, że krwawienie trwa około czterech do sześciu tygodni po porodzie. To jak obfite jest to krwawienie na początku, jest zaskakujące dla niektórych kobiet. W wielu przypadkach jest to całkowicie normalne, ale jeśli niepokoi Cię to w jakikolwiek sposób, skontaktuj się z lekarzem.

Poród to ta łatwiejsza część macierzyństwa.

informacje o porodzie

Chociaż niektóre kobiety i ich partnerzy przeżywają niezwykle trudne porody, dla większości nowych rodziców porody są łatwe.

To wszystko co Cię czeka później jest prawdziwym wyzwaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *