Kontakt skóra do skóry – najlepszy dla mamy, dziecka i karmienia piersią

Kontakt skóra do skóry – najlepszy dla mamy, dziecka i karmienia piersią

Mamy i dzieci odczuwają fizjologiczną potrzebę bycia razem w momencie narodzin oraz w kolejnych godzinach i dniach po porodzie. Dlatego też kontakt skóra do skóry po porodzie, a następnie przebywanie matek z dziećmi w tej samej sali jest bezpieczną i zdrową praktyką okołoporodową. Wyniki badań potwierdzają korzystny wpływ, zarówno na matkę i dziecko, natychmiastowego, dwugodzinnego i nieprzerywanego kontaktu skóra do skóry po porodzie drogami natury jak i cesarskim cięciu. Umożliwienie takiego kontaktu matkom i dzieciom oraz zainicjowanie w tym czasie karmienia piersią wspiera zdrowie zarówno matki jak i dziecka.

„Czego dziecko najbardziej potrzebuje w chwili urodzenia? Tylko mamy”, napisało małżeństwo Bergman (lekarz i doula), którzy badali efekty kontaktu skóra do skóry. I dlatego cudownie by było gdyby we wszystkich szpitalach personel medyczny wspierał tę potrzebę, zapewniając świeżo urodzonej mamie i dziecku nieprzerwany, dwugodzinny kontakt skóra do skóry. Rutynowe oddzielanie zdrowych matek i dzieci może być szkodliwe i może negatywnie wpływać na krótko- i długoterminowe wyniki zdrowotne obojga oraz sukces w karmieniu piersią.

Światowa Organizacja Zdrowia i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci zalecają, aby wszystkie zdrowe matki i dzieci, niezależnie od metody porodu, miały nieprzerwany kontakt skóra do skóry, który powinien rozpocząć się natychmiast po urodzeniu i trwać przez dwie godziny, w trakcie których następuje pierwsze przystawienie dziecka do piersi. Kontakt skóra do skóry to położenie nieumytego, nagiego dziecka na brzuchu (piersiach) mamy zaraz po porodzie, a następnie okrycie obydwojga lekkim okryciem. Wszystkie rutynowe procedury, takie jak badanie, ważenie czy mierzenie dziecka, mogą odbywać się po lub w czasie kontaktu skóra do skóry.

Zakłócanie lub opóźnianie kontaktu skóra do skóry może utrudniać rozpoczęcie karmienia piersią, a także może wpłynąć na tworzenie się więzi pomiędzy mamą a dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.