Kontakt skóra do skóry – najlepszy dla mamy, dziecka i karmienia piersią

Mamy i dzieci odczuwają fizjologiczną potrzebę bycia razem w momencie narodzin oraz w kolejnych godzinach i dniach po porodzie. Kontakt skóra do skóry po porodzie, a następnie przebywanie matek z dziećmi w tej samej sali powinno być standardem. Wyniki badań potwierdzają korzystny wpływ dwugodzinnego i nieprzerywanego kontaktu skóra do skóry po porodzie drogami natury jak i cesarskim cięciu. Umożliwienie takiego kontaktu matkom i dzieciom oraz zainicjowanie w tym czasie karmienia piersią wspiera zdrowie zarówno matki jak i dziecka.

„Czego dziecko najbardziej potrzebuje w chwili urodzenia? Tylko mamy”. To cytat małżeństwa Bergman (lekarza i douli), którzy badali efekty kontaktu skóra do skóry. I dlatego cudownie by było gdyby we wszystkich szpitalach personel medyczny wspierał tę potrzebę. Zapewniając świeżo urodzonej mamie i dziecku nieprzerwany, dwugodzinny kontakt skóra do skóry. Rutynowe oddzielanie zdrowych matek i dzieci może negatywnie wpływać na wyniki zdrowotne obojga oraz sukces w karmieniu piersią.

WHO i UNICEF zalecają, aby wszystkie zdrowe matki i dzieci, niezależnie od metody porodu, miały nieprzerwany kontakt skóra do skóry. Powinien on rozpocząć się natychmiast po urodzeniu i trwać przez dwie godziny, w trakcie których następuje przystawienie dziecka do piersi. Kontakt skóra do skóry to położenie nieumytego, nagiego dziecka na brzuchu mamy zaraz po porodzie, a następnie okrycie obydwojga. Wszystkie rutynowe procedury, takie jak badanie, ważenie czy mierzenie dziecka, mogą odbywać się po lub w czasie kontaktu skóra do skóry.

Zakłócanie lub opóźnianie kontaktu skóra do skóry może utrudniać rozpoczęcie karmienia piersią, a także może wpłynąć na tworzenie się więzi pomiędzy mamą a dzieckiem.

Korzyści z kontaktu skóra do skóry dla dziecka:

  • lepsza regulacja temperatury ciała
  • dzieci, które były z mamą w kontakcie skóra do skóry, rzadziej płaczą
  • lepsze przyrosty masy ciała
  • wspiera regulację rytmu serca i oddechu
  • wyższy poziom tlenu we krwi
  • lepszy rozwój i funkcjonowanie mózgu
  • silniejszy układ odpornościowy
  • dzieci, które były z mamą w kontakcie skóra do skóry, spędzają więcej czasu w bardzo ważnych stanach głębokiego snu i wyciszenia

One thought on “Kontakt skóra do skóry – najlepszy dla mamy, dziecka i karmienia piersią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *